Ve stínech za zrcadlem

Aneb O životě s psychózou

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Nakladatel
Triton, 2013

Další formáty

Kniha
180 Kč

Nikdo z nás nemůže vědět, jestli někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. Markéta zažila první ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny...

Čti víc

Další formáty

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Nikdo z nás nemůže vědět, jestli někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. Markéta zažila první ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v devatenácti letech. Poznala tehdy svěrací kazajku, izolační místnost, potupné přivázání k posteli i nesvobodu a duševní bolest. Dlouho odmítala přijmout skutečnost, že je vážně psychicky nemocná, nechtěla užívat léky, pracovala na náročných postech a opakovaně se vracela do psychiatrické léčebny. Nakonec pochopila, že jedinou možnou cestou je naučit se s nemocí žít.
Zařadila se do normálního života, vdala se, získala přátele. Věnuje se svým zájmům a koníčkům, prožívá šťastné chvíle. Dlouhodobě navštěvuje psychiatra a psychologa, kteří jí na nelehké cestě ke zdraví pomáhají.


Autorka doufá, že její příběh poodhalí a přiblíží svět duševně nemocných a přispěje k jeho lepšímu poznání a porozumění.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Na skladě
-5 %
180 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

E-knihy a audioknihy

E-kniha
PDF
EPUB
MOBI
99 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
184
Rok vydání
2013
Naše katalogové číslo
202843
Jazyk
český
Nakladatel
Triton

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,0 / 5

3 hodnocení

1
1
1
0
0

Martina Čuboková
3.8.2016
Žijete normálním životem, užíváte si, získáváte zkušenosti a máte sny stejně jako ostatní vrstevníci. Avšak najednou se vám změní život. Obrátí se vzhůru nohama a vy sami nevíte, co se děje. Jen ležíte v posteli, nasloucháte hlasům v hlavě, ve svěrací kazajce vás vezou do psychiatrické léčebny, kde vás dají na samotku a přikurtují k lůžku. Dokáže si někdo něco takového představit?
Přesně to se stalo Markétě, která v té době byla v Itálii, kde se starala o postarší paní. Ta ji učila německy a italsky. Platila jí slušné peníze a Markéta, i když daleko od rodiny a bez přátel, byla spokojená. Přišel však den, kdy se všechno změnilo. Její přítel musel zavolat domů do Čech, aby pro Markétu přijeli rodiče, nevěděl, co si s ní počít. A v hledat zdravotníka v Itálii, který by Markétě pomohl? Jak by se otec s italským lékařem dorozuměl? Markéta by mu nepomohla, jelikož mluvila o tom, jak ji někdo pronásleduje a chce jí ublížit. Otec nemeškal a odvezl ji do Čech, kde se o ni postarají. Tak začala Markétina první ataka psychické nemoci.
Od té doby již nebylo nic normální. Markéta byla velmi schopná, pokud prožívala remisi, kdy nemoc se uklidnila a schovala v koutku jejího mozku. Pracovala, díky své schopnosti mluvit plynule německy, byla na pracovním trhu žádaná. Avšak jakákoli větší zátěž Markétu okamžitě vyloučila z běžného života. Poté začal koloběh na samotce, na volném oddělení, domácí péče, návrat do práce, kde se styděla za svou slabost. Jelikož Markéta nechtěla užívat léky, její nemoc se vracela v krátkých intervalech vždy zpět. Poté, co ji domlouvali rodiče a lékaři, Markéta si uvědomila, že bez léků nezvládne svou nemoc potlačit. Byla si vědoma, že ji neporazí, proto se snažila co nejvíc, aby s ní mohla fungovat.
Markéta se seznámí s mužem, který ji konečně opravdu okouzlí. Předešlé vztahy nebyly úspěšné, také díky nemoci. Avšak tento muž ji bere takovou, jaká je i s nemocí. Poté, co ji požádá o ruku, Markéta je neskonale šťastná. Rodině se oddychne, jelikož bude o Markétu dobře postaráno. Nemoc ji však nešetří. Její šťastné dny občas navštíví a tím ji vykolejí. Ale Markéta ani její manžel se nevzdávají a bojují. Ataky se prodlužují, většinou je vyřeší ambulantně, nemusí být hospitalizovaná. Avšak přijde doba, kdy Markéta musí být hospitalizovaná a odebere se na nějakou dobu do nemocnice.
Markéta s manželem zatouží po dítěti. Po konzultaci s lékaři zjistí, že je to možné a mohou se pokusit mít dítě. Musí však poupravit medikaci a vysadit lék, který Markétě pomáhá a nahradit jej jiným. Po tomto se však Markétin stav zhorší a uvědomí si, že vlastní dítě mít nemůže. Proto absolvují kolotoč kolem adopce. Markéta si vyzkouší, jaké to je, starat se o dítě díky příbuzným. Po této zkušenosti, kdy dítě potřebuje absolutní pozornost a nevybírá si, že Markéta zrovna musí odpočívat, jelikož je díky psychóze unavitelnější, vzdají i tuto možnost a musejí se smířit s tím, že budou bez dětí.
Vlastní zpověď lidí s psychickým onemocněním je vždy silným příběhem. Je ohromující, jak někteří tito jedinci dokážou bojovat za svůj život a nevdát se při první pádu na dno. Tito lidé padají často. Je velmi motivující vidět, že mají stále sílu vstát a žít.
Čti víc
klára
3.2.2014
hodnocení
Kniha je psaná čtivou formou, chvílemi se člověk propadá do depresí s hlavní hrdinkou, ale nakonec zvítězí naděje a víra v lepší budoucnost a tak to má být. Čti víc

O autorech/autorkách

Čti víc
Čti víc

„Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.“

Jiří Orten