Proč státy selhávají - Daron Acemoglu, James Robinson
Proč státy selhávají
498 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Proč státy selhávají

Kořeny moci, prosperity a chudoby

Nakladatel
Argo, Dokořán, 2015

Tato čtivě napsaná kniha odpovídá na otázku, která mate odborníky už po staletí: proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění?

Čti víc

498 Kč

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Tato čtivě napsaná kniha odpovídá na otázku, která mate odborníky už po staletí: proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění? Může za to kultura, podnebí, geografické uspořádání? Nebo snad neznalost náležitých opatření a hospodářských strategií? Autoři ukazují, že žádný z těchto faktorů není tak závažný, aby nezvratně předurčil vývoj té které země. Za ekonomickým úspěchem či neúspěchem nestojí příroda či národní mentalita, ale politické a ekonomické instituce vytvořené lidmi. Stačí srovnat Severní a Jižní Koreu – státy obydlené lidmi téhož jazyka, s podobnými geografickými podmínkami, ale s tak odlišnou politickou a ekomomickou situací.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,5 / 5

4 hodnocení

3
0
1
0
0

Ladislav Blažek
11.9.2018
Super
Neskutočná kniha, ktorá úplne zmenila moje myslenie a krajinách tretieho sveta, otvorila mi oči a rozšírila moje obzory. Skoro každá druhá strana má slová a dôkazy napísané tak, že si želáte už nikdy tie slová nezabudnúť. Čti víc
ST
8.4.2018
Dobré čítanie
Knihu „Prečo štáty zlyhávajú“ napísali renomovaní americkí ekonómovia Daron Acemoglu a James Robinson. Autori hľadajú odpovede na jednu z najdôležitejších otázok dneška a to prečo niektoré štáty, ako napríklad Nórsko, napredujú, zatiaľ čo iné, ako napríklad Mali, upadajú.

Acemoglu a Robinson vychádzajú z predpokladu, že ekonomický úspech štátu je priamo spojený s politickým systémom štátu. Používajúc množstvo praktických príkladov autori vysvetľujú názor, že politika je vysoko nad geografiou, prírodnými zdrojmi a kultúrou a že sloboda je to, čo prináša prosperitu. Po pätnástich rokoch výskumu prezentujú Acemoglu a Robinson výnimočné historické svedectvá z obdobia Rímskej ríše, mayských miest a štátov, stredovekých Benátok, Sovietskeho zväzu, Latinskej Ameriky, Anglicko, Európy, Spojených štátov a Afriky, na základe ktorých tvoria novú teóriu politickej ekonómie.
Čti víc

O autorech/autorkách

Čti víc

„Jestliže nemůžeme s potěšením číst knihu zas a znovu, není třeba ji číst vůbec.“

Voltaire