Knihy
E-knihy

Agónie a extáze

Michelangelo

BB/art, 2001
9-10 hodin čtení
Nakladatel
BB/art, 2001

Michelangelo byl nejen umělec, ale i všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec...

Čti víc

399 Kč

Vyprodané, jsou však dostupná jiná vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, který vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Jen málo z milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo. Tento vpravdě všestranný muž, přímočarý jak svým vkusem, tak humorem, se stal osobitým zrcadlem nádherného rozkvětu italské renesance.
Irving Stone vykreslil na svém plátně všechno revoluční vření a slávu této bouřlivé epochy. Na pozadí životních osudů velikánů této doby se odvíjí i Michelangelův osud.


Na otázku, proč se stal námětem jeho nového románu právě život Michelangelův, Irving Stone odpověděl:

„Především proto, že Michelangelo byl nejen umělec, ale všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, jejž vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Druhým důvodem bylo to, že jen málo z těch milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo.

Na Michelangelovi jsem začal pracovat před šesti lety, kdy jsem zjistil, že byla do angličtiny přeložena jen malá část pěti set Michelangelových dopisů, rodinných záznamů a uměleckých smluv. Jelikož se tento materiál měl stát podkladem mého výzkumu, požádal jsem Charlese Speroniho, PhD., profesora italštiny na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, aby jej přeložil. Když byla práce dokončena, prodali jsme se ženou náš dům v Beverley Hills a v roce 1956 jsme se přestěhovali do Florencie.
Tam jsme založili nový domov a opatřili si tým spolupracovníků, kteří prováděli výzkum v latinských a italských archivech. Byl jsem rozhodnut zůstat v Itálii tak dlouho, jak to bude nutné, jelikož v té době nebylo možné odhadnout, kolik času výzkum zabere. Nakonec se protáhl na něco málo přes čtyři roky.
Naštěstí se dochovalo velmi mnoho florentských i římských záznamů – i když dostat se k nim byla jiná otázka – a v dobových dokumentech je mnoho odkazů na Michelangela a jeho rodinu. V samotné Florencii a jejím okolí jsem strávil něco přes rok a pátral zde po Michelangelových stopách. Téměř polovina románu Agónie a extáze je založena na nově objevených materiálech, které dosud nebyly publikovány. V Carraře, kde se nacházejí nejznámější mramorové lomy na světě a kde Michelangelo v mládí pracoval, jsem se musel naučit místní nářečí, než jsem mohl začít pracovat s lamači a z první ruky se tak přiučit něčemu z umění lámání a osekávání mramorů. Kromě ostatních zdrojů mi byl neocenitelnou pomocí přístup do skvělé soukromé knihovny zesnulého badatele a kritika Bernarda Berensona, jenž se zároveň stal i poradcem a konzultantem mého projektu. Celý jeden další rok jsme strávili v Římě, kde Michelangelo prožil bezmála polovinu svého tvůrčího života, a nakonec mnoho měsíců v Boloni, Sieně a Benátkách – městech, kde Michelangelo žil, trpěl a tvořil svá mistrovská díla.“

BERNARD BERENSON, který autorovi pomáhal s přípravou knihy, prohlásil: „Irving Stone se skutečnému Michelangelovu duchu přiblížil víc než kterýkoli jiný spisovatel.“

AGÓNIE A EXTÁZE začíná v okamžiku, kdy se třináctiletý Michelangelo navzdory přání své rodiny stává učněm malíře Ghirlandaia. Krátce nato se přestěhuje do paláce Medicejských jako chráněnec Lorenza de’Medici. Stává se důvěrným členem kroužku humanistických učenců a přítelem budoucích papežů. Studuje zde klasiky, tesá své první mramory a zamiluje se do Lorenzovy křehké dcerky Contessiny láskou, která mu vydrží na celý život.
Nicméně jeho největší vášní, která převážila nad platonickou láskou ke Contessině, nad tělesnou láskou k plavovlasé Clarisse i nad jeho pozdní, zralou láskou k Vittorii Colonně, mu byl celoživotní titánský zápas o osvobození tvarů a krásy, uvězněných v čistém bílém mramoru. V samém srdci románu se na plamenném panoramatu náboženských a politických válek odvíjí i velkolepý příběh Savonarolův, stejně jako Michelangelovo nemilosrdné soutěžení s takovými současníky, jako byli například Leonardo da Vinci, Raffael a architekt Bramante.


MICHELANGELO musel o své mimořádné zakázky bojovat s kardinály, vladaři a papeži a jejich zásluhou si získával jak celoživotní přátele, tak celoživotní nepřátele. Žádné dílo nemuselo nikdy čelit takové přesile předsudků, závisti, lakoty a slepého nepřátelství. Aby získal právo tesat mramor, strávil Michelangelo čtyři roky vleže na zádech a maloval strop Sixtinské kaple pro papeže Julia II. Michelangelův osobní životní příběh, který je zde převyprávěn jako román, tvoří působivou výpověď o jeho zápalu i o konfliktech, jež provázely jeho tvorbu, budící dodnes úžas. Tento vpravdě všestranný muž, přímočarý jak svým vkusem, tak svým humorem, se stal osobitým zrcadlem nádherného rozkvětu italské renesance.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
677
Hmotnost
1168 g
Rok vydání
2001
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
BB/art
Rozměr
17x23,7 cm
ISBN
8072576097
Naše katalogové číslo
17224

Jedno z najlepších Stoneových diel nás privádza do renesančného Talianska, do rodiska mnohých výnimočných umelcov. Medzi nimi vynikal Michelangelo. Agónia a extáze je románovo napísaný životopis tohto skvelého sochára a maliara, ktorý sa nezmazateľne zapísal do dejín umenia veľkými písmenami. Stretávame sa s mnohými veľkými osobnosťami, akými boli jeho súper Leonardo da Vinci, či jeho mecéni, Mediciovci.

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,8 / 5

39 hodnocení

34
4
1
0
0

10

Čítam pomaly ale pravidelne. Začínal som detektívkami a trilermi, potom som prešiel na sociálne romány, pridal k tomu klasiku, občas humor, sem tam životopisy a to, čo ma zaujalo.

Tomáš Kučera
13.4.2019
Majstrovské dielo
Irving Stone v tejto knihe opäť ponúka brilantný a pútavý životný príbeh ďalšieho velikána svetovej histórie. Prenesie nás do 15. a 16. st., do umeleckej Florencie, upadajúceho Ríma ale aj priateľskej Bologne. Vďaka jeho poznatkom a obrovskému pisateľskému talentu sme sa na týchto 800 stranách mohli pozerať na svet očami Michelangela a sledovať prostredníctvom jeho osoby významné historické udalosti, precítiť každú krivdu, ktorá sa mu stala, radovať sa z jeho úspechov, trápiť sa spolu s ním, dýchať kresaný mramor, cítiť jeho hladký povrch, ponoriť sa do každej jeho myšlienky a tak aspoň trochu poodhaliť tajomstvo mysle génia. Irving Stone bol neskutočný spisovateľ, ktorý asi ako jeden z mála bol hodný písať o veľkých osobnostiach minulosti, pretože vo svojom obore bol aj on sám velikán. Michelangelo bol génius, nadaný v mnohých umeleckých smeroch, že sa mu nemohol v tej dobe rovnať nikto, dokonca ani sám veliký Leonardo da Vinci. Michelangelo zasvetil svoj život kráse a umeniu a radšej sa väčšinu života trápil, len aby mohol dať svetu to najlepšie čo dokázal vytvoriť, a to aj za cenu vlastného zdravia a šťastia. Obdivuhodný človek, skvelá kniha, úžasná atmosféra, môžem iba odporučiť.
Čti víc
Ľubica Jeleníková
9.1.2019
Agónia a extáza
Kniha je úžasná. Prečítala som ju jedným dychom,životopis Michelangela je tak výborne napísaný,že máte chuť hneď cestovať do Florencie a spoznať všetky diela opísané v knihe. Môžem len odporučiť.
Čti víc
Aďka
24.11.2018
Irving Stone - Agónia a extáza
Úžasný životopis o sochárovi Michelangelovi Buonarrotim mi neskutočne spríjemnil 2 týždne na traumatológii po operácii chrbtice. Kniha ma uniesla mimo realitu a veľmi mi spríjemnila tieto dosť nepríjemné chvíle i potom doma. Som veľmi rada, že mi ju požičala známa a zaujala ma natoľko, že som ju musela mať i ja, takže konečne som si ju mohla zakúpiť.
Čti víc
Anuska
25.10.2018
Agónia a extáza

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.

Knihu Agónia a extáza od Irvinga Stona som čítala už pred dlhými rokmi. Je to jedna z najlepších kníh, ktoré sa mi dostali do rúk a ktorú chcem vlastniť a vrátiť sa znovu k nej. Spisovateľ dokázal slovami priblížiť city a vnímanie umelca obrovského formátu k maľbe, ale najmä sochárstvu... napr. opisu výberu mramoru na sochu Dávida. .. Doporučujem.
Čti víc
Petra
22.10.2018
Agónia a extáza
Irving Stone je majstrom životopisných románov. Michelangelo v jeho podaní priam ožíva. Úžasné sú jeho opisy diel aj prostredia. Hoci má kniha takmer osemsto strán, nedá sa čítať dlho. Keď začnete, len veľmi ťažko sa od nej odtrhnete.
Čti víc
Pavel Hornacek
29.9.2018
Veľká mnamka
Nádherný príbeh človeka, ktorý úprimnou snahou sa realizovať sa stal legendou. Ľudia okolo neho už vtedy kopírovali jeho spôsob, ale o nich nič nevieme. Trochu mi to pripomína súčastnost :-)
Čti víc
Mimi
7.9.2018
Fantastická kniha
Jedna z najlepších kníh o Michalangelovi, Florencii a rode Medici. Aj o Ríme a Vatikáne.
Prelína sa aj s dejom aj o da Vinci, boli to súčastnici a rivali. Irving Stone musel toho veľa prelúskať o jeho živote, o careskom mramore.. Je to kniha, ktorá Vás nepustí až do poslednej stránky.
Čti víc

Čti víc

„Musíme přečíst hodně knih, abychom zjistili, o čem je život, a musíme hodně zažít, abychom přišli na to, že buď špatně žijeme, nebo jsme četli špatné knihy. “

Zdeňka Ortová