Second Chance

for Your Money, Your Life and Our World

Few would argue with the fact that, on many fronts, we are a world in crisis. And there are two sides to every crisis, be it a leadership crisis, an economic crisis, an... Číst víc

4,3 6 hodnocení
Nakladatel
Plata Publishing, 2015
Počet stran
400

Few would argue with the fact that, on many fronts, we are a world in crisis. And there are two sides to every crisis, be it a leadership crisis, an economic crisis, an education crisis or a moral crisis. The two side to crisis are danger and ... Číst víc

  • EPUB (Adobe DRM)
  • Angličtina

409 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?
Další e-knižní vydání
Druhá šanca - Robert T. Kiyosaki
PDF EPUB MOBI
Slovenština, 2016
Ihned ke stažení

289 Kč

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o eknize

Few would argue with the fact that, on many fronts, we are a world in crisis. And there are two sides to every crisis, be it a leadership crisis, an economic crisis, an education crisis or a moral crisis. The two side to crisis are danger and opportunity.

Robert Kiyosakis new book, Second Chancefor Your Money and Your Life, uses the lessons from the past and a brutal assessment of the present to prepare readers to seeand seizethe future.
If readers can train their minds to see what their eyes cannot, in a world that is becoming increasingly more invisible and moving at a high rate of speed, they can have a second chance at creating the life theyve always wanted.

The global problems we face cannot be solved by the same minds and people who created them and todays world demands the ability to see the future and prepare for what lies aheadprepare for the opportunities as well as the challenges.

Like it or not, we are all involved in the greatest evolutionary event in human history.

The Industrial Age is over and the Information Age continues to accelerate. The visible agents of change have become invisibleand harder to see. And the future belongs to those who can train their minds, use the past to see the future, and take the steps to create the positive change they want to see in their lives.

Second Chance is a guide to understanding how the past will shape the future and how you can use Information Age tools and insights to create a fresh start.

This book is a guide to facing head-on the dangers of the crises around usand steps and tips for seizing the opportunities they present.
Číst víc
Počet stran
400
Rok vydání
2015
Naše katalogové číslo
1296487
Jazyk
angličtina
Nakladatel
Plata Publishing
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,3 / 5

6 hodnocení

3
2
1
0
0

Jak se líbila e-kniha vám?

Čtenářské recenze


„A já doufám, že jednou na hřišti nebo v reklamní agentuře s panoramatickými okny pochopíš, že odvážný není ten, kdo se pouští do rvačky a neví, jestli vyhraje, nebo prohraje. Odvážný je ten, kdo ví, že by vyhrál, ale nechá to být. “