Knihy
E-knihy

Pod Kupolí

Nakladatel
BETA - Dobrovský, 2010

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné...

Čti víc

541 Kč

Běžná cena Běžně 569 Kč

Ušetříte 5%

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Začne je řídit pevnou rukou - v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie příběhu - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku - to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Můžeme sledovat postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Under The Dome
Rozměr
160×215 mm
ISBN
9788073064501
Naše katalogové číslo
95943
Počet stran
942
Hmotnost
1260 g
Rok vydání
2010
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
BETA - Dobrovský

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,2 / 5

15 hodnocení

8
4
2
0
1

Karin Ghisiová
Karin Ghisiová
28.2.2016
Těžko hledat někoho, kdo by neznal jeho jméno. Pro milovníky hororu je modla, pro začínající autory, kterým se dostalo do ruky O psaní je učitelem, děti i dospělí se choulí do peřin při čtení jeho takzvané pohádky Dračí oči a i absolutní "nečtivci" roní krokodýlí slzy za Johna Coffeyho při sledování Zelené míle. Řeč je o jednom z nejúspěšnějších autorů současné doby, který má na kontě přes šedesát napsaných knih. Řeč je o Stephenu Kingovi, který se opět rozhodl opustit škatulku spisovatele krváků a napsat něco na pomezí sci-fi a hororu. Devíti set stránkovou knihu s názvem Pod kupolí zavřel ústa všem kritikům, kteří tvrdili, že poté, co jej v roce 1999 srazilo auto a vážně poranilo, se jeho styl psaní zhoršil. Král hororu Stephen King vytáhl ze skříně černý plášť a za troubení famfár usedl zpět na trůn strachu. Román vydalo nakladatelství Beta v roce 2010 a několik týdnů okupoval žebříček nejprodávanějších titulů.
Vítejte v Chester´s Millu. Kocháte se pohledem na krajinu z vyhlídkového letadla, pozorujete lidi, kteří se pod vámi procházejí a najednou je něco špatně. Autor vás nemilosrdně strčí pod kupoli spolu s šedesátkou dalších obyvatel městečka, kteří jsou odkázáni pouze na sebe a ty, kteří velí. Nabízí se otázka, odkud se tajemný poklop vzal, z čeho je tvořen a především jak se ho zbavit?
King rád studuje lidské chování v extrémních situacích a čtenář je svědkem přeměny civilizovaných občanů zmanipulovaných strachem v primitivní stvoření. Dochází potraviny, vzduch se nejprve enormně zahřívá a pak začíná ubývat. Atmosféra v městečku houstne a osídlení řídne, protože lidé umírají. Zlí i ti dobří. Rukou vlastní i cizí. Ze stránek lezou vnitřnosti, tak jak má King rád. Vyvedené jsou záporné postavy, které čtenář z hlouby duše nenávidí a při čtení bojuje s nutkáním hodit knihou o zeď, protože "je to prostě nefér, zatr-paceně". Bastardem s velkým B je dokonale vykreslený samozvaný vládce městečka Velký Jim, místní radní, který rozmáčkne kohokoli, kdo se mu postaví do cesty a v nastalém chaosu si libuje.
Naštěstí se pod kupolí nachází i několik odvážných, kteří se postaví na konci nejen radnímu, ale i samotné kupoli. Právě konec knihy se ukázal jako jedno z nejdiskutovanějších témat. Je mi to líto, ale přikláním se k většinovému názoru, že byl zbytečně uspěchaný a jaksi nedotáhnutý. Posledních sto stran je trochu málo na vysvětlení záhadného jevu. King je mistrem v mnoha ohledech, ale konec byl přitažený za vlasy a já vím, že by to dovedl napsat i lépe. Nechceme žádné zelené mužíky, kteří za všechno můžou.
Idea knihy se datuje rokem 1976, jak se King svěřuje v doslovu a tím popírá názory, že by hlavní zápletku "ukradl" z filmového zpracování seriálu Simpsonovi. Před více než třiceti lety napsal šedesát stran rukopisu, ty dal do krabice, krabici na půdu a pak všechno úspěšně ztratil. Naštěstí se mu podařilo se i po takové době rozvzpomenout a román dopsat.
King je mistr v navození atmosféry. Když řekne, že je tma, tak všechna světla kolem zhasnou a vy pořádně nevidíte na písmena. Bravurně zachází s jazykem. Občas chrlí víc slov, než je třeba, ale tentokrát udržel slovní gejzíry na uzdě, to je další bod k dobru.
Ti, kteří mají jeho další výtvory v malíčku, si budou libovat nad množstvím odkazů na jeho předešlá díla.
Za zmínku také stojí poznatek, že BETA konečně po letech přišla s obstojným přebalem na knihu. Bravo!
Hlavní postavy jsou sice charakterizovány bravurně, ale ty, které si má čtenář oblíbit jsou načrtnuty poněkud plošeji, než v jeho podobných dílech a to je škoda.
Dalším faktem, který nelze bohužel opomenout je množství chybějících slov, špatných předložek a šotků. Vinna je v tomto případě čistě na straně korektora, který se může při takovém rozsahu lehce přehlédnout, ale chyby byly natolik do očí bijící, že mi nezbývalo nic jiného, než popadnout tužku a alespoň v mém vlastním výtisku chyby opravovat.
Shrnuto, podtrženo: King ukázal, že i v třiašedesáti letech má co říct. Umí postrašit. Šokuje. Myšlenka izolace působí neotřele. Téměř tisíc stránek není problém zhltnout na pár posezení a pak přijdou otázky. Nebýt podivného konce, možná bych Pod kupolí zařadila i do top desítky titulů. Pro čtenáře bez zkušeností s Kingem je možná trochu vhodnější, než pro ostřílené fanoušky. A jak říká: Pravda je někde venku.
Čti víc
dajo26
24.7.2013
Pod kupolou
Vyborna kniha, napinava do konca, Stephen opat nesklamal.
Čti víc
Ed
21.5.2013
Názor čitateľa

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.

Skvelá kniha, ale trochu ma sklamal ten koniec. Mala síce vyše 900 strán, ale aj tak tam bolo mnohé, čo sa ešte dalo povedať, celá tá vec s tým výbuchom mi prišla taká, že No, nejak som sa moc rozpísal, už to treba ukončiť. Napriek tomu ďalšie skvelé čítanie od Kinga.
Čti víc

Stephen King je nejprodávanější a nejkultovnější žijící spisovatel ve Spojených státech. Za necelých pětadvacet let své literární činnosti napsal více než čtyřicet knih, z nichž se na celém světě prodalo více než dvě miliardy výtisků. Podle jeho knihy bylo natočených pětatřicet filmů. V jeho fanklubu najdete téměř milion obyvatel naší planety. Je autorem nejděsivějších hororů ( Mrtvá zóna, To, Zelená míle, Pytel kostí ), jaké kdy byly napsány.

Čti víc