Babylon - R.F. Kuang, Host, 2024

Žila jsem s oddaným komunistou
E-kniha

Československo - můj osud 1934-1968

Kniha představuje vysoce hodnotnou memoárovou literaturu, která odkrývá mnohé z našich nedávných dějin, především společenské a politické poměry v Československu... Číst víc

5,0 3 hodnocení
Nakladatel
Prostor
284 stran
4 hodiny čtení

Kniha představuje vysoce hodnotnou memoárovou literaturu, která odkrývá mnohé z našich nedávných dějin, především společenské a politické poměry v Československu... Číst víc

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

149 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o eknize

Kniha představuje vysoce hodnotnou memoárovou literaturu, která odkrývá mnohé z našich nedávných dějin, především společenské a politické poměry v Československu padesátých a šedesátých let. Autorka má schopnost přesvědčivě a působivě vykreslit atmosféru doby, prostředí, vnitřní pohnutky a charaktery lidí. Líčení osobních osudů, rodinných a mezilidských vztahů se pojí s pronikavými obecnými vhledy na společenskou situaci, a zejména na zvrácenost komunistické ideologie. Kniha má svou kompozicí charakter rozvětveného románu.

Žofie Langerová byla původem budapešťská Židovka, která se před válkou provdala za slovenského levicového intelektuála a přesvědčeného komunistu Oskara Langera. Koncem třicátých let odjeli i s malou dcerkou do USA, odkud se po válce vrátili na popud Langerových komunistických přátel na Slovensko. Langer působil jako střední komunistický kádr na ÚV KSS a jako náměstek jednoho výrobního podniku. Po zatčení v roce 1951 byl donucen svědčit proti Slánskému a sám byl odsouzen v jednom z pobočných procesů na 22 let. Zatímco on zůstal do konce života přesvědčeným komunistou, bojujícím za očištění svého jména a soudní rehabilitaci, Langerová, i když pochybnosti měla od počátku, přišla o veškeré iluze hned v roce 1951, kdy na ni a její dvě děti plně dopadla šikana režimu, vyhazov z práce a bytu, vystěhování z Bratislavy atd., a naopak jasně prohlédla podstatu ideologie a zločinnost režimu. S manželem se však – nebo spíš právě proto – nerozvedla navzdory nátlaku během jeho věznění ani potom. Langer s podlomeným zdravím zemřel v roce 1966.

Hlavní část pamětí napsala Langerová v průběhu pražského jara ještě před ruskou okupací. Hned po srpnu 1968 emigrovala a usadila se i s rodinou své dcery ve Švédsku. Její paměti poprvé vyšly anglicky v Londýně v roce 1979, přeloženy byly do francouzštiny, švédštiny, slovenštiny a dalších jazyků.
Číst víc
Počet stran
284
Naše katalogové číslo
278392
Jazyk
čeština
Nakladatel
Prostor
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

5,0 / 5

3 hodnocení

3
0
0
0
0

Jak se líbila e-kniha vám?

Čtenářské recenze

16.11.2023
"Vězněm vlastního presvedčení"
Jedna z kníh, ktorá by sa mala podľa mňa zaradiť do povinnej literatúry. Je smutné ako človek rýchlo zabúda na minulosť a táto nie je až tak dávna. Nikdy by sme nemali zabudnúť, čo sa vtedy dialo, čo komunizmus zobral ľudom - slobodu, slobodu slova, slobodu akejkoľvek voľby, slobodu cestovať, žiť podľa seba... Príšerne veci sa diali a človek nič nezmohol. Vykonštruované procesy, mučenie nevinných ľudí metódami gestapa a neustále klamstvá. Udania od susedov. Ak niekoho obvinili, každý sa radšej otočil chrbtom. A celá jeho rodina to mala "zrátane".

Kniha je krátka, ale dáva človeku veľmi dobrú predstavu o vtedajšej dobe. Je to síce subjektívny pohľad, ale veľmi presný.
Odporúčam.

"Humor je natolik důvěrně spojený s lidskou tolerancí, že absence jedného zabíjí druhé, a totalita je neslučitelná s objema."
" Kdybychom udelali knihu výstrižků z našich vlastních novin, čo by v ní bylo? Pohŕdání zdravým lidským rozumiem, prázdne fráze, pobízení k nenávisti a strachu, stupidní protimluvy a lži, lži a lži."
"Jak si človek jednou vybere, na které strane stojí, stáva se dobrovolně slepým k tomu, za kým to vlastne stojí. A tak sme stáli i za Stalinem."
Číst víc

Nakladatelství Prostor

Číst víc

„Několik z nich se zavrtělo na židlích. Možná to byl signál, že ho konečně začínají chápat. Na druhou stranu to ale úplně klidně mohly být hemoroidy. U státních zaměstnanců člověk nikdy pořádně neví, na čem je.“

Složka 64 - Jussi Adler-Olsen, 2013
Složka 64
Jussi Adler-Olsen