Bertík a čmuchadlo

Petra Soukupová  ·  Vydavatel: Host, 2014
NA SKLADĚ       (2)
Objednejte si zboží celkem nad 999 Kč a poštovné máte zdarma!

Poštovné zdarma nad 999 Kč!

Při objednávce nad 999 Kč neplatíte v našem obchodě poštovné. Kompletní podmínky poštovného.

Celkem pouze za 502 Kč
(ušetříte 26 Kč)
Koupit společně
Naše cena:
275 Kč
Běžná cena:
289 Kč
Ušetříte:
5% (14 Kč)

Posíláme do 24 hodin.
Objednávejte však rychle. ?

Tuto knihu máme sice aktuálně na skladě, máme však už jen poslední kus. Dodání dalších může trvat déle, obvykle do tří dní.Přidat do wishlistu
Co je to wishlist?

Wishlist je seznam vašich tajných přání. Jediným kliknutím si do něj můžete ukládat tituly, které vás zaujaly a které byste v budoucnosti možná chtěli koupit pro sebe nebo své blízké. Pro používání wishlistu musíte být přihlášení.Uloženo
Více doporučení

Lidé, kteří si koupili tuto knihu, si koupili také

Nahlásit chybu

O knize

i>Začaly prázdniny. Jedu s mamkou a Richardem na jeho chalupu. Ale nechce se mi tam. Radši bych zůstal u táty. Mohl bych celej den hrát hry na počítači, pít Fantu a jíst třeba hranolky anebo něco jinýho, co bych chtěl.

Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Ostatně, celou tu životní změnu nese velice těžce. Připadá mu jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Vzteká se. Žárlí. Na všechny kolem sebe je protivný. Až jednou potká v lese za chalupou zvláštní mluvící zvíře — čmuchadlo — a skamarádí se s ním.

Dokáže neočekávané přátelství s tajemným tvorem změnit Bertíkův pohled na svět?
Host

Další tituly vydavatelství

Knihy pod hlavičkou Host začal vydávat zakladatel samizdatového časopisu Host (od roku 1985) a pozdější majitel tiskárny a nakladatelství Dušan Skála začátkem 90. let. V této činnosti pokračoval do roku 1994. V tomto období vyšly na dvě desítky titulů různého zaměření. Mezi nejvýznamnější počiny lze uvést knihy Jana Křesadla (Fuga trium), Mikoláše Chadimy (Alternativa) či dnes již kultovní prózu Milana Harníčka Maso...
Mezi nejznámější tituly patří Lovec králíků, Playground, Hana, Mapy a další.

Více informací
Pokračovat ve čtení

Poslat doplňující údaje o knize

Podrobnosti

 • Počet stran: 136
 • Vazba: pevná
 • Rozměr: 175×235 mm
 • Hmotnost: 450 g
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788074912481
 • Rok vydání: 2014
 • Naše katalogové číslo: 177939


Hodnocení čtenářů a čtenářek       (hodnotili 2 lidé) Přidat hodnocení

Řekněte svůj názor na tento titul ostatním i vy!

Máte tuto knihu? Chcete se podělit o názor?

Podělte se o něj s ostatními čtenáři! Možná jim tak pomůžete při rozhodování.

1
Vaše hodnocení knihy
2
Chcete navrhnout další vaše oblíbené knihy? Klikněte.
3
Recenze a diskuse jsou službou pro návštěvnice a návštěvníky Martinus.cz. Příspěvky jsou zveřejněné obvykle do 24 hodin, vyhrazujeme si však právo neuveřejnit a vymazat zejména příspěvky, které:
 • jsou vulgární nebo urážlivé
 • nesouvisí s titulem nebo tématem
 • porušují nebo vyzývají k porušování autorských práv
 • odkazují na nabídku nebo webové stránky konkurence
 • obsahují jakékoli URL odkazy
 • nejsou podepsané
Petr Čapek
Petr Čapek
23. listopadu 2014
     
Reagovat

Názor čtenáře 1

Petra Soukupová pojala svou knihu pro děti svým vlastním stylem. Zatímco je v takových knihách naprosto běžné, že autoři jednají se svými čtenáři tak nějak dětinsky, Soukupová na to jde úplně normálně a jedná s nimi jako rovný s rovným. Nesnaží se čtenářům podbízet, nebo psát slušně za každou cenu, vždyť ani v běžném životě takto nemluvíme, tak proč by tomu zde mělo být jinak.


Autorka navíc používá známý motiv, kterým si u nás prochází stále více rodin. Rozvod není nikdy jednoduchý a pro malé děti ještě méně. Roztržení rodiny vnímá jako zradu a není jednoduché jim vše vysvětlit. Soukupová se ve své knize o to tak trochu snaží a navíc jim ukazuje, jak by se měli chovat a co je správné. Jako průvodce, který vše Bertíkovi vysvětlí a snaží se mu pomoct, vybrala autorka jedinečné stvoření – čmuchadlo, které si malí čtenáři zamilují.

Bertík a čmuchadlo je ideálním příběhem pro večerní četbu s vaší ratolestí. Nejen že se u ní pobaví a poučí děti, kterým je tato kniha určena, svou atmosférou a nepodbízivostí si získá i dospělé čtenáře, kteří se zatouží přenést zpět do časů, kdy i jim samotným někdo předčítal před spaním.
Zobrazit celou recenzi

Byla pro vás tato recenze přínosná?   (1)   (0)
Lucie Zelinková
Lucie Zelinková
18. listopadu 2014
     
Reagovat

Pohádka pro děti, jejichž rodiče se rozvádí 1

Po řadě značně úspěšných próz přišla Petra Soukupová do českého literárního prostoru s knihou pohádkovou. Bertík a čmuchadlo je však pohádka velmi neobvyklá. Namísto princezen, skřítků a kouzel se tu nejenže setkáme s mluvícím tvorem zvaným čmuchadlo, ale je tu poučným tónem vyprávěn příběh malého chlapce, který se musí vyrovnat s rozvodem rodičů a matčiným novým přítelem. A k jeho vyobrazení autorka použila své tradiční konstrukce postav zpupných a nenávistných dětí.

Dovolím si malou osobní odbočku. Otevřeně řečeno, Bertík je jen o malinko lehčím odvarem těch dětí, které v předchozích knihách Soukupové nenávidím. Děti, které nenávidí sourozence, protože jelikož přišel o nohu, má více pozornosti. Děti, které byť přijdou o bratra, mají z toho radost. Děti, které stříhají sestře ve spánku dlouhé vlasy. Bertík je další z řady. Jeho úlovkem je pro změnu malá sestřenice, která skončí jeho pastí s rozbitou hlavou – a on je ublížený. Ovšem příliš zabředávat do děje dětské knihy tuším nebude zdrávo a moralizování pohádkových postav je pravděpodobně v reálném životě poněkud bezpředmětné, tak se vrátím ke stavbě knihy.

Soukupová přirozeně zcela vyměnila jazyk. Nejsou to už úsečné věty, ovšem pouhé výpovědi hlavního protagonisty dominují i tady. Tuto strukturu monologů a dialogů přizpůsobila autorka dětskému chápání a zmírnila proto dynamiku blíže k principu vyprávění dětského příběhu. Ten už ale tak úplně dětský není.

Trénink na stres už ve 2.A

Prvním předpokladem pro čtení knihy je dle mého názoru stejná situace, jakou si prošel hlavní hrdina. Nezlobte se na mě, ale devítileté dítě, které si rozvodem rodičů neprošlo, bych rozhodně pohádkou s motivy rozpadlé rodiny a novým přítelem jeho matky nestresovala. Druhou otázkou, která mi po dočtení vytanula na mysl je, zda je kniha skutečně stravitelná pro devítiletého čtenáře, kterým sám Bertík je. Dle mého názoru nikoli. Volila bych dětského čtenáře minimálně o několik let staršího. Kniha by dítěti mohla být přínosem však spíše zpětně, později, aby dokázal situaci své rodiny lépe pochopit.

Nevycvičitelný tvor

Průvodcem příběhem a jakýmsi všerádcem je tu postava čmuchadla. Jisté moralizující potvůrky, která Bertíka usměrní, vyčiní mu a navede na správnou cestu. A celý počin bych chápala v ideálním případě jako knihu, určenou právě dětem při, nebo po rozvodu. Prosím, drobotině z fungujících rodin naservírujme raději osvědčené grimmovky, na rozvodové útrapy budou mít dostatek času později. Nebo alespoň ta pověstná polovina z nich.

Kniha je velice zajímavé, neobvyklá, přesto pevně doufám, že dalším dílem Soukupové bude opět kniha pro dospělé, kde znovu dokáže, že má na výsluní české prózy své zasloužené místo.
Zobrazit celou recenzi

Byla pro vás tato recenze přínosná?   (1)   (0)
VISA MasterCard Platba24 Česká spořitelna MojePlatba Komerční banka ePlatby Raiffeisen Bank online převod GE Money Bank mPeníze mBank online převod Sberbank online převod Fio banka online převod ČSOB Poštovní spořitelna / Era PaySec Zuno Pay PayU