popis
Buzíčci

Buzíčci   

Jan Folný  ·  Vydavatelství: Host, 2013
(7)
Posíláme do 5 dní.
Poštovné zdarma (při objednávce nad 999 Kč)
Běžná cena: 269 Kč
Naše cena: 256 Kč
Ušetříte:5% (13 Kč)

Detaily

 • 256 stran
 • pevná s přebalem vazba
 • český jazyk
Více podrobností

O knize

Tento titul je v nabídce i jako elektronická verze Buzíčci
Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře.
Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“.

A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defiluje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou.

Z nášho blogu: Když jsou povídky jako vůně
Z nášho blogu: Buzna je nejlepší kamarád
Z nášho blogu: BLOG CHALLENGE: Buzíčci


Podrobnosti

 • Počet stran: 256 stran
 • Vazba: pevná s přebalem vazba
 • Rozměr: 136×206 mm
 • Hmotnost: 330 g
 • Jazyk: český jazyk
 • ISBN: 9788072949649
 • Rok vydání: 2013
 • Naše katalogové číslo: 152154
Pomozte nám doplnit informace o knize

Poslat doplňující údaje o knize

Máte o knize více informací než je na této stránce, nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, pokud nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Kniha: BuzíčciSdílet

Co si myslíme my

Lucie Zelinková - Produktový manažer
25.02.2016

Jedna z mých nejoblíbenějších českých povídkových sbírek. Zabývá se (překvapivě) gay tematikou, vypráví příběhy několika zcela rozlišných postav, které protíná toto jednotné téma. Zvláště bych vypíchla povídku první, ta snad ani v české literatuře nemá obdoby. Výborná záležitost!

Recenze (hodnotilo 7 lidí)

Řekněte svůj názor na tento titul ostatním návštěvníkům i Vy!

Daniel Dlouhý
Daniel Dlouhý
20.09.2014
Reagovat

Výborná a pravdivá kniha zobrazující různé podoby lásky, vztahů. Zaměřuje se hlavně na gay vztahy, což je i dle názvu patrné. :) Jak název napovídá, jedná se o velmi upřímnou knihu povídek, která rozhodně stojí za přečtení... :)

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (1)   ne (1)  
Nahlásit recenzi
Jana Benešová
Jana Benešová
08.06.2014
Reagovat

V jedenácti povídkách se odehrávají, jak jinak, příběhy z pražské gay komunity. Začíná se tou nejvíc šokující vůbec, tou, jejíž hlavní hrdina patří přesně mezi ty typické "buzíčky", o nichž kolují tisíce předsudků. Vyfintěný šampónek střídající partnery jako na běžícím páse, HIV pozitivní. Tahle povídka na vás sice zaútočí jakousi nehmatatelnou agresivitou, ale zároveň vás donutí začíst se do knížky tak, že ji už ze svých spárů nepustíte. Každý si tu totiž najde "to svoje". Jan Folný doslova překypuje literárním umem a povídky se jedna od druhé liší jako den a noc. Po blogových zápiscích na vás čeká e-mailová korespondence, tradičnější dopisy, úplně obyčejné vyprávění, někdy er jindy ich-forma.

Povídky se liší nejen stylem psaní. Každá z nich má úplně jiné vyznění a po jejich přečtení se budete vždycky cítit úplně jinak. Některé vás pobaví, jiné rozesmutní, možná i pobouří. Folný je zkrátka chameleon, nikdy nehraje na stejnou notu. Právě to se mi na Buzíčcích líbilo ze všeho nejvíc. Nikdy nevíte, co vás čeká na další stránce. Není to nic předvídatelného. Necháváte se překvapit, zaskočit, šokovat.

Baví mě, když povídky v souboru nejsou jen tak náhodně poskládané, ale tvoří dohromady nějaký celek. Buzíčky spojují nejen homosexuálové, ale hlavně provázanost mezi jednotlivými hrdiny. Zhruba v půlce vám dojde, že tohle jméno už bylo v jiné povídce, že o tomhle lesbickém páru už jste někde četli... V jedné povídce jsou jen nedůležitou kulisou a vzápětí se vám představí jako hlavní hrdinové. Zajímavé, i když ne úplně originální, ale funguje to. Hned máte pocit, že jsou vám ty povídkové postavy bližší.

Buzíčci jsou neotřelou novinkou v českém literárním světě. Nečekaní, drsní, samolibí, sarkastičtí, ale taky jemní a citliví. Bavilo mě objevovat všechny vrstvy téhle povídkové knížky. Je to svěží závan vzduchu do české literatury a doufám, že není poslední.

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (5)   ne (0)  
Nahlásit recenzi
Eva Černá
Eva Černá
26.05.2014
Reagovat

Několik originálních povídek psaných zajímavým stylem, který je typický právě pro Folného. Povídky jsou vzájemně propletené, což jen zvyšuje čtenářovu chuť dostat se až na poslední stranu a odkrýt tak síť dokonale propojených lidí. Buzíčci podle mého názoru nejsou knihou jen pro homosexuály, ale mohou zaujmou každého, kdo má rád kvalitní a vtipné povídky.

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (3)   ne (0)  
Nahlásit recenzi
Terez Zdvihalová
Terez Zdvihalová
21.05.2014
Reagovat

Homosexuální příběhy, řešení problémů a propletené osudy. Ne každý si tu přijde na své, ale pro toho kdo chce je tato kniha čtivá, zábavná a romantika spíše doplněna o sladkokyselou omáčku... Doporučuji.

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (0)   ne (2)  
Nahlásit recenzi
Tereza Srbecká
Tereza Srbecká
19.05.2014
Reagovat

Deset originálních příběhů o homosexuálních párech, řešících své problémy jako v každém vztahu. Jejich osudy se navzájem proplétají a některé jsou zábavné a optimistické a další spíše hořkosladké... To ale nemění nic na tom, že je to poutavá kniha s námětem, který ale nemusí být pro každého....

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (1)   ne (1)  
Nahlásit recenzi
Petr Čapek
Petr Čapek
22.04.2014
Reagovat

Kniha obsahuje deset vskutku rozmanitých povídek, ve kterých si každý najde to své. Autor se snažil ve svých povídkách obsáhnout kompletní zastoupení menšiny homosexuálů.Od extravagantního a neustále se předvádějícího mladíka, jehož vystupování může vyvolat až odpor, přes zamilovaný lesbický pár až například ke stárnoucímu muži, který svou homosexualitu prožívá jen ve svých představách.

Ač se jedná o sbírku povídek, kde každá povídka má jiného hlavního hrdinu, nám známé postavy úplně neopouštíme a setkáváme se s nimi buď fyzicky nebo v náznacích i v dalších příbězích. Díky tomu tak čtenář dostane pocit jednolitého příběhu, kde jednotlivé střípky skládanky zapadají postupně do sebe a dávají tak pohled na homosexuální scénu ze všech možných stran.

Buzíčci by i přes svůj, pro někoho méně stravitelný námět, neměli uniknout žádnému milovníkovi kvalitní literatury. Autorův cit pro psaní, dokáže navodit tu správnou atmosféru a vtáhnout čtenáře do děje. Povídková sbírka, která je mnohdy šokující ale také jemná a citlivá, dokáže čtenáři nabídnout vše co od kvalitní knihy lze očekávat.

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (1)   ne (0)  
Nahlásit recenzi
Nepřehlédněte: náš tip!
Buzíčci
+
Zápisky z teplého domu
Kupte si titul
Buzíčci

spolu s titulem
Zápisky z teplého domu
Celkem pouze za 611 Kč
(ušetříte 32 Kč)
Koupit spolu
Moje knihovna
Přihlaste se a můžete ihned začít hodnotit knihy jediným klikem a vytvořit si u nás vlastní knihovnu!
Co je moje knihovna?
Další knihy z této oblasti
Bábovky
Radka Třeštíková
Naše cena: 230 Kč
Hanin kufřík
Karen Levine
Naše cena: 166 Kč
Filmové komedie I.
Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak
Naše cena: 263 Kč
Vertigo
Patrik Girgle
Naše cena: 152 Kč
Indiánský běh, Křepelice, Když milujete muže
Tereza Boučková
Naše cena: 208 Kč
Matka v krizi
Simona Monyová
Naše cena: 166 Kč
Ze mě
Pavlína Brzáková
Naše cena: 237 Kč
Nejprodávanější knihy za posledních 14 dní
Bez jablka
Michaela Losekoot, Miloš Říha
Naše cena: 230 Kč
Krutá hra o tvé zdraví
Tomáš Kašpar
Naše cena: 243 Kč
Nová klavírní škola (1. díl)
Zdena Janžurová, Milada Borová
Naše cena: 179 Kč
Aristokratka na koni
Evžen Boček
Naše cena: 199 KčKvětiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.  (Honoré De Balzac)
Kávička