Bylo to moc fajn, pravda... Kdo chtěl, našel všechny zašifrované knihy a dostal se do prestižního Klubu 64. Dvakrát. Komu to nestačilo, může si posloužit na archiv.martinus.cz. Ale nejsme přece žádní kolovrátci, sem s novinkami!
Do třetice všeho dobrého! Knihomolských nápadů je spousta a čas omezený, já vím... Ale pokud bude ještě někdy možnost hledat další zašifrované knihy, slibuji, že nebudu ani trochu podvádět a pilně luštit! :-)
Celé kouzlo těchto příběhů se ukrývá v tom, jak hrdinové objevují svou lidskost. Opice, lvi, panteři a další kumpáni sice hrají skvělé vedlejší role, nás by ale stejně nejvíc zajímalo, jak by si počínal takový Tarzan třeba ve frontě na poště.
Naše takzvaná civilizace má tolik neduhů, že se nelze divit nikomu, kdo si více rozumí se zvířaty než s oholenými dvounožci. Tolik lidí utíká z města... Tak proč nutit Tarzana a Mauglího, aby šli opačným směrem?
Tolik knih a tak málo času! Každý z nás má asi oblíbeného autora či autorku, jejichž nová kniha by nás donutila odložit cokoli, nejen knihu - klidně i spánek, oběd, práci nebo děti k prarodičům.
Když si chcete knihu opravdu užít, musíte se soustředit. A naopak: Je-li dobrá, nenechá vás přece jen tak sáhnout po jiné! To si můžete dovolit až v momentě, kdy na poslední stránce zjistíte, že vrahem je protentokrát kozel, nikoli zahradník.
Jaká nebezpečí vlastně přemoudřelý robot skýtá? Bude asi otravným společníkem do debaty, o společenských hrách nemluvě. A jakmile se dozví, jak velké literární klišé je chtít zničit lidstvo, hned takový hloupý nápad zavrhne. Klady převažují!
Tři zákony robotiky nic neřeší! I sám Asimov musel přidat Nultý zákon, co kdyby se robotický parlament po čase dohodl na pár novelizacích? Potom už bude pozde listovat v manuálu, který z čínštiny do češtiny někdo přeložil za pomoci obrázkového slovníku!
"Promiň, ale nemůžu ti ji půjčit. Ze 100 knih se mi 99 nevrátilo a ta jediná, která se vrátila, měla oslí uši a na straně 17 vylisovaný list vzácného druhu kapradí, které roste jen v Mikronésii. Co se to sakra s mou knihou dělo?!"
Příběh knihy nemusí být jen ten, který je napsaný na stránkách, ale i ten, který sama kniha prožije! Takže proč jí nedopřát zážitky i s někým dalším? Šířit skvělé příběhy a důležité myšlenky je navíc potřeba. Však oni vám je vaši blízcí nevykoukají!
Osudovou přitažlivost prostě neoklamete. Když je váš kluk upír, nestrávíte hodiny neustálým hledáním oblečení po lese ani nemusíte pořád luxovat chlupy z gauče. Edward je prostě cool a proto jasná volba!
Přiznejme si, že upíři jsou poněkud děsiví, stejně jako jejich smysl pro romantiku. Nezahřejí vás, blýskají se, když se to nejmíň hodí... A upřímně, Jacob vypadá zdravěji a prostě tak nějak všeobecně lépe. Má v tlapkách Bellino srdcové eso!
Někdy příběh autora skončí dříve než příběhy postav. Je správné, když se potom díla ujme někdo blízký (třeba děti) nebo jiný dobrý autor či autorka. O kolik skvělých knih bychom jinak přišli!
Autoři-náhradníci často neumí zacházet s postavami tak, jak byli fanoušci zvyklí. Ty pak často mluví a jednají jinak a knihomolové a knihomolky musí řešit otázku, zda tyto nové díly vlastně do jejich milovaných sérií patří...
Knižní Forrest Gump toho stihnul ještě víc než ten filmový! Zachránil Mao Ce-tunga, přispěl k pádu Berlínské zdi, letěl do vesmíru a podařilo se mu pokazit chuť Coca-Coly. Jeho detailní životopis by jistě vydal na celou polici v knihovně.
Allan Karlsson potkal a ovlivnil asi všechny významné osobnosti 20. století - zachránil Churchilla, naštval Stalina, opil Trumana a pomohl sestrojit atomovou bombu... Ještě než vylezl z okna jednoduše změnil historii k nepoznání.
Není to strach ze smrti, co nás motivuje přežít život! Sám Hamlet na svou vlastní otázku odpovídá, když přesvědčí Horatia, že musí zůstat naživu, aby vyprávěl jeho příběh. Jasná volba - být!
Odpověď "nebýt" je symbolem rezignace. Ovšem těžko se divit Hamletovi, že ji navrhnul - mluvili byste jinak, kdyby vám zabili otce a ještě jste viděli duchy? Takže ať už jste pragmatici nebo trochu emo, klidně zvolte tuto černější variantu.
Na tom se shodnou obě největší komiksová vydavatelství - nic nezastaví geniálního miliardáře! Stačí trochu vyztužit oblek, sehnat nějaký ten kryptonit... A nechybí ani motivace, z pohledu netopýra může být i Superman zvrácený!
Superman je jiná liga než Batman. Nejen liga, dokonce i jiný sport. Ani tajemný rytíř se zjevnou poruchou spánku nezastaví hrdinu s písmenem S na hrudi. Ten porazí netopýra klidně v pauze mezi dvěma články pro Daily Planet i s hipsterskými brýlemi na nose.
Pokud se Daenerys rozhodne pro sňatkovou politiku, trůn si nejvíce zaslouží Tyrion. Není Lannister jako Lannister... a pokud hledáte někoho na práci nejvyššího státního představitele, Tyrion je zjevně váš člověk!
Králem snů je Jenda Sníh! Tedy pokud se vlastně nejmenuje nějak jinak. Každopádně, král ze Severu by završil spravedlivý boj Starků a s Daenerys by tvořili hezký pár, pokud to bude ona, kdo si bude vybírat partnera na nepohodlný královský trůn.
Nikdo jiný než génius by nemohl tak dokonale klást odpor hlouposti prostřednictvím ještě větší hlouposti. Jeho vylomeniny jsou projevem humanismu a Švejk by se měl coby jeho symbol zařadit někam ke Gándhímu.
Hloupost sice není trestná, ale Švejka dostala do basy hned několikrát. Bylo by milé si jeho chování vykládat jako odpor proti systému, ale i kvůli němu samotnému je lepší věřit, že vojnou proplul díky upřímné radosti a ochotě padnout "za císaře pána a jeho rodinu!".
To by žádný knihomol a knihomolka neměli dopustit! Ani nejhorší vogonská poezie si nezaslouží balancovat nad propastí zkázy a s výjimkou gumových leporel by knihy měly o vodě slyšet jen tehdy, když si omylem nabrečíte na obzvláště smutný příběh.
Některá rizika za to stojí - jen máloco je příjemnější než horká koupel a dobrá literatura k tomu. Není nic špatného na tom, když ke knižnímu příběhu přidáte i příběh o pádu do vany. A povídá se, že existují i lidé, kterým do vany nikdy kniha nespadla!
Jejich lásku předurčil osud a zpečetil jednorožec (vycpaný... Je to dlouhý příběh). Protiklady se přitahují a ve skutečnosti nemá Geralt ani na výběr - Yennefer z Vengerbergu je láska až za hrob. V jejich případě zřejmě doslova!
Italská domácnost s Yennefer není pro Geralta to pravé! Pravá láska nevzniká díky magii, ale ze skutečného přátelství. Triss přežila Soddenskou bitvu, aby mohla být pro Ciri jako starší sestra a pro Geralta vyvolená zrzavá čarodějka.
Vždyť je to pointa příběhu, nebo snad ne? Malý princ si uvědomí, že jeho pouto s růží je jedinečné, potřebují se navzájem a klidně se k ní vrátí i za tu nejvyšší cenu. Výlet po planetách byl zábavný, ale doma je doma...
Růže si Malého prince ochočila. Že to zní romanticky? Ve skutečnosti je květina poutem, které mu brání být skutečně svobodným. Růží jsou tisíce, a i když se ta jeho zdá výjimečná, měl by se ve vesmíru poohlédnout i po jiných druzích květin.
Harry Potter! Byli si přece souzeni, nejslavnější kouzelnické přátelství mezi mužem a ženou by pro hlavní postavu nemělo skončit jinak než svatbou! Nevyjádřila se nějak podobně i sama autorka?
Ron Weasley! J.K. Rowling dobře věděla, co dělá. Chlapec s jizvou na čele přece nemůže mít VŠECHNO, co si zamane, a Ron má navíc k dispozici mladší sestru, pro Harryho jako stvořenou. A s Hermionou mu to parádně sluší!
Smlouva delší než při pořízení telefonu s paušálem (a jen o něco méně bolestivá) by měla být dostatečným varovným znamením, že takhle se vztah nezačíná, ať je váš partner sebepřitažlivější. Měla ho odmítnout!
Tak je pan Grey trochu svůj, no a co! Nestandardní začátek vždycky věstí originální příběh a když je smlouva podepsaná dobrovolně, je i vzdání se svobody projevem svobody... Úvodní smluvní překážky jim nezabrání prožít několi knih vášně!
Kdyby si měl každý přečíst jen jednu Orwellovu knihu, měla by to být určitě Farma zvířat! Všechny knihy jsou si rovné, ale některé jsou si rovnější a farma plná zvířátek je nesmrtelná metafora, která určitě překoná depresivní reality show.
Každý ví, že základní orwellovka je kniha 1984. Velký bratr nebo Ministerstvo lásky jsou nejaktuálnější za několik desetiletí a pokud se člověk má rozhodnout, není lepší knihomolská volba než 1984. Možná se čte obtížněji než Farma zvířat, ale o to hlubší je její poselství.
Don Vito Corleone je symbolem rodinné tradice a cti - kdo jiný se postará o ty, kdo v drsném světě tahají za kratší konec? Zločin tu byl vždy, Kmotr mu ale propůjčil lidskou tvář. Byla to nabídka, která se neodmítá.
Není možné před zločinem zavírat oči! Il padrino je kriminálník, a i když působí kultivovaně a občas zvolí menší zlo, je to jednoznačně záporná postava a nic na tom nemění ani růže na klopě. Capisci?
Doručování po zemi je levnější a hobiti jsou spolehliví. Párkrát se sice vynoří hrozba převzetí zásilky neoprávněnou osobou, ale i díky tomu je Pán prstenů konec konců tak epickým příběhem!
Letecká doprava je jasnou volbou! Kdyby se Gandalf na převozu domluvil s orly, mohlo být všechno mnohem jednodušší. Například pro Boromira. A nebyla letecká doprava dokonce tajný plán? Vždyť Gandalf na kolegy křičel "Fly, you fools!"