Svědectví o životě v KLDR - Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny, 2020

270 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Svědectví o životě v KLDR

Vítejte v Severní Koreji. V zemi, kde existují kvóty i na množství výkalů. Svobodnou vůli si prosím odložte u vstupu a do klopy připněte odznáčky vůdců. Děkujeme. Jak se... Číst víc

4,9 124 hodnocení
Nakladatel
Nakladatelství Lidové noviny, 2020
264 stran
4-5 hodin čtení

Vítejte v Severní Koreji. V zemi, kde existují kvóty i na množství výkalů. Svobodnou vůli si prosím odložte u vstupu a do klopy připněte odznáčky vůdců. Děkujeme. Jak se lidem v takovém režimu žije? A mohou tu být i šťastní?

Číst víc

 • Pevná vazba s přebalem
 • Čeština

270 Kč

Na skladě, posíláme ihned
Další knižní vydání
Svedectvo o živote v KĽDR - Nina Špitálníková, NLN s.r.o., 2021
Pevná vazba s přebalem
Slovenština, 2021
Na skladě

284 Kč

Proč nakupovat na Martinus.cz?
 • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
 • Více než 5 000 výdejních míst
 • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Mýty na talíři - Tim Spector, Host, 2023
Svědectví o životě v KLDR - Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny, 2020
270 Kč

Více o knize

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší 7 rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě.

Životní osudy severokorejských uprchlíků jsou mimořádně pestré. V knize promlouvají jak ti, kteří proti režimu dlouhodobě revoltovali, tak ti, kteří s ním sympatizovali. Ti, kteří byli zvyklí na blahobyt, i ti, kteří se museli celý život ohánět, aby se alespoň občas najedli. Díky rozmanitosti zpovídaných osob mají čtenáři jedinečnou možnost nahlédnout pod roušku severokorejského režimu, poznat mentalitu Severokorejců i jejich každodennost, a to z mnoha úhlů.

Proč byste si výpovědi severokorejských uprchlíků měli přečíst

 • Kniha získala literární cenu Magnesia Litera v kategorii Publicistika. Porazila tak nominovanou knihu O Pavlovi i Zvuky probouzení.
 • Doporučili ji v DVTV, v časopise Forbes i v Show Jana Krause. Zaujala také mnoho známých osobností. Třeba herečka Veronika Khek Kubařová ji navrhuje jako povinnou školní četbu.
 • Svědectví o životě v KLDR ještě ani neexistovalo, a už v ně věřilo 2079 lidí. Podpořili vydání knihy v crowdfundingové kampani. Nina Špitálníková tak získala potřebné finance. Dokonce 8× víc, než kolik potřebovala.
 • Kniha má také výborné rozhlasové zpracování. Na vzniku 14dílné radioknihy se podílelo celkem 10 herců. Audioverze navíc lámala rekordy v poslechovosti na Českém rozhlase Plus.
 • Udělá vás nešťastně šťastné. Kniha Niny Špitálníkové se nečte lehce. Díky ní si ale uvědomíte, jak prima je váš život ve srovnání s lidmi, kteří žijí pod krutovládou severokorejského režimu.

Citáty z knihy Svědectví o životě v KLDR

„Bez povolení od strany si nemůžete koupit ani kolo, natož auto.“

„Nikdy nevíme, jak bychom se na jejich místě, v jejich čase, s jejich vědomostmi, s jejich zázemím, výchovou a rodinou zachovali my.“

„Nejsou nám ale Severokorejci podobní víc, než si myslíme? Zapomínáme, že i my jsme ze strachu vylepovali do oken československou a sovětskou vlajku. Že i my jsme volili jedinou stranu. Tu správnou stranu.“

Co možná nevíte o Nině Špitálníkové

 • Je fanynkou japonské bondáže shibari. Věnuje se jí už od 17 let. Zpočátku vše brala jako sexuální experiment, dnes ji baví především estetika japonského vázání a práce s vlastním tělem a myslí.
 • Už na základní škole se rozhodla, že se nechá potetovat. Zaujaly ji domorodé ženy, které tak komunikovaly s bohy. V současnosti zabírá tetování značnou část povrchu její kůže.
 • Původně chtěla studovat japanologii, na FF UK ji ale vzali jen na koreanistiku. O Koreji tehdy nevěděla téměř nic. Teď patří mezi přední odborníky na tematiku KLDR.

Co byste si ještě mohli přečíst

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Ve své první knize popisuje Nina Špitálníková zážitky ze studijního pobytu na Kim Il-songově univerzitě. A už v ní se věnuje otázce, jak vypadá každodenní život Severokorejců.

Dokonalý soudruh Kim Čong-un

Chcete lépe pochopit dynastii Kimů, která tu vládne tvrdou rukou už od roku 1948? Sáhněte po knize americké novinářky Anny Fifieldové. Mapuje v ní cestu božského soudruha Kima.

S každou padající hvězdou

Co jste dělali, když vám bylo 12? Sungdžu bojoval na ulici o holý život. V autobiografickém románu se dozvíte, co musí udělat dítě v KLDR, aby bez rodičů nezemřelo hlady.

Syn správce sirotčince

Bude to bolet, ale bude to stát za to. Za příběh mladého Severokorejce získal Adam Johnson Pulitzerovu cenu. A právem. Jen varujeme předem, některé scény se vám možná vryjí do paměti.

Snuff

„Je to sci-fi a je to strašná sranda,“ prohlásila Nina Špitálníková v jednom z rozhovorů. Až si budete chtít od KLDR trochu odpočinout, sáhněte po groteskním postapokalyptickém románu.

Kolik stojí útěk z KLDR? Průměrný Severokorejec by na něj vydělával asi 290 let

Nina Špitálníková začala sbírat rozhovory v roce 2014 a nashromáždila jich téměř 80. Do knihy se jich přesto dostal jen zlomek. Ty nejvíce šokující části záměrně vynechala, aby nesklouzla k bulvárnosti nebo aby neohrozila zpovídané. V Severní Koreji totiž existují třígenerační tresty. Pokud by tak byli někteří uprchlíci dohledatelní, mohlo by to ohrozit jejich příbuzné, kteří v zemi zůstali. V budoucnu ale plánuje s nashromážděnými materiály dále pracovat.

A na co se jí lidé ve spojitosti s knihou nejčastěji ptají? Třeba kolik stojí útěk ze Severní Koreje. Autorka na to odpovídá, že převod do Jižní Koreje stojí kolem 7000 eur. Protože tu lidé běžně dostávají za práci třeba 2 eura měsíčně, může si ho dovolit pouze movitější střední nebo vyšší třída.

Číst víc
Počet stran
264
Vazba
pevná vazba s přebalem
Rozměr
140×200 mm
Hmotnost
470 g
ISBN
9788074227769
Rok vydání
2020
Naše katalogové číslo
820877
Jazyk
čeština
Nakladatel
Nakladatelství Lidové noviny
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Kupte společně
Svědectví o životě v KLDR - Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny, 2020
Dokonalý soudruh Kim Čong-un - Anna Fifield, CPRESS, 2020
557 Kč

Hodnocení

4,9 / 5

124 hodnocení

119
3
1
0
1

Jak se líbila kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Častokrát si nevážime život, ktorý máme, pretože nám všetko v ňom pripadá samozrejmé. Predstavme si však, že nám ktosi obmedzí slobodu nášho správania sa, slova či dokonca myšlienky. Ťažko uveriteľnú realitu všedných dní v Severnej Kórei prináša Nina Špitálniková v citlivých rozhovoroch s utečencami z KĽDR. Rozhovory sú doplnené o vysvetlivky, ktoré čitateľovi napomôžu k ucelenej predstave režimu, večných príkazov, zákazov, nariadení, obmedzení - života v totalitnom štáte. Rýchle, no fascinujúce a pútavé čítanie. Vrele odporúčam komukoľvek.

Číst víc
Martinus.cz
Petra Tomčíková
Špecialista vybavovania objednávok
18. července 2021

Ku knihe som sa dostala náhodou. Páčilo sa mi spracovanie formou rozhovorov, aj to, že vysvetlivky boli uvedené na rovnakej strane. Čo sa týka obsahu knihy naozaj som pri určitých napísaných skutočnostiach otvárala neveriacky ústa. Je mi úprimne ľúto tam žijúcich obyčajných ľudí. Dobre sa má len hŕstka a tí nemajú ani páru ako žijú ľudia z nižších vrstiev. Šokom bolo akým spôsobom a v akom rozsahu sú všetci ľudia kontrolovaní. A na výstrahu ľudí sa robia z času na čas verejné popravy (účasť povinná aj pre deti) Hrôza. Verím, že skoro táto tyrania skončí, každý človek si zaslúži dôstojný život.

Číst víc

Autorka pomocí rozhovorů s lidmi, kterým se podařilo uprchnout z KLDR, citlivě zachycuje bezvýchodnost situací, které jsou na tamním takřka denním pořádku. Zároveň ukazuje i perspektivu zvýhodněných lidí tamním režimem a především za tuto komplexnost dávám 5/5.

Číst víc

Skvelo napísané a zostavené rozhovory s ľuďmi, ktorý mali aj nemali šťastie a opustili KĽDR navždy. Z rozhovorov môžeme vidieť, že nie každý mal rovnaký názor na svoju republiku a nie každý vedel úplne všetky informácie aby si vedel dotvoriť celkový obraz. Páči sa mi ako autorka vybrala také rozhovory, v ktorých nám ukázala život v KĽDR z viacerých uhlov.

Číst víc

Hrôzostrašno-fascinujúce čítanie. Najviac ma bavili poznámky autorky o tom, ako sa pri rozprávaní ľudia tvárili, že napr. museli odísť alebo si dať pauzu, dodáva to už tak dosť dramatickým osudom tú správnu ľudskosť.

Číst víc

Jedna z posledních knih letošního roku, která ve mě zanechala silné emoce. Pořídila jsem si tuhle knihu, když sbírala finance na vydání na Hithitu, protože jsem tehdy téma Severní Korey nesmírně žrala a zajímalo mě všecko spojené se severokorejským režimem - no jo, čas od času mě přepadne touha zjistit si všecko o nějaké bizarnosti. O Nině Špitálníkové jsem do té doby neslyšela, ale to se tedy rozhodně musí změnit, protože ty rozhovory ve Svědectví jsou úžasné. Intenzivní, všeobjímající, pochopíte z nich tuhle zemi daleko víc, než kdybyste si měli přečíst nějakou naučnou literaturu. Jde sice o rozhovory s uprchlíky, ale to neznamená, že jde o přesvědčené kapitalisty a fanoušky USA, v leckterých případech je tomu naopak. Tohle je taková ta kniha, kterou přelouskáte za chviličku, ale je oslím můstkem k dalšímu čtení, dalšímu hltavému zjišťování informací a nakopne vás spousta směry. Takhle by měly vypadat dobré rozhovory. Doporučuju s radostí, i když se třeba o to, jak se lidem v Severní Koreji žije, zatím ještě nezajímáte.

Číst víc

Čtenářské recenze

@magical_nights_with_book
Neověřený nákup
13.5.2023
Ak máte radi knihy, ktoré vo vás vyvolávajú silné pocity, táto je určite pre vás. Ani neviem, ako začať, tak ma táto kniha zasiahla. Pri pomyslení na neslobodu a na to, že by som nemohla prejavovať svoju individualitu, cítim v sebe veľký nepokoj a vyvoláva to vo mne negatívne pocity. V Severnej Kórei je to ich každodenná súčasť. Kým tu sa v škole kladie dôraz na kreativitu a individualitu, tam na to, aby ste rozmýšľali len v rámci jednej ideológie, inak vás potrestajú.
Autorka v knihe spracovala anonymné rozhovory siedmich utečencov zo Severnej Kórey. Išlo o učiteľku, robotníka, prevádzača, vysokoškoláčku, feministku, vodiča a dôchodkyňu. Každý z nich hovorí o svojom živote v KĽDR a o tom, prečo utiekli. Je to obdivuhodné, že tie rozhovory sú koncipované tak, že v každom jednom sa odzrkadľuje aj osobnosť týchto Kórejcov, a vidieť, že viacerí z nich boli ovplyvnení prostredím, v ktorom predtým žili.
Mrzí ma, že utiecť zo Severnej Kórey môžu len tí bohatší, ktorí na to majú peniaze... takže tí, ktorých najviac trápi chudoba, tí musia zostať. Aj to, že ak náhodou niekto, kto utiekol, je ich vzdialená rodina, hoci ho nepoznajú, sú potrestaní, poslaní do koncentračných táborov, kde niekoľko rokov trpia a sú týraní.
Tí, ktorí utečú do Južnej Kórey, sú potom ešte aj tam diskriminovaní ako menšina.
Intenzívne pocity z tejto knihy pretrvávajú aj niekoľko dní po dočítaní. Knihu odporúčam všetkým. Niekedy si ani neuvedomujeme, čo máme, kým nevidíme iných, že to nemajú.
Číst víc
17
Bábkové divadlo - M.W. Craven, 2019
Právě čtu
Bábkové divadlo

Milujem knihy...Sú mojou súčasťou už odmalička...Bez kníh by bol môj život prázdny...

Andrea Kralovičová
Ověřený zákazník
13.1.2023
Túto knihu som si chcela prečítať,lebo"Severná Kórea".Krajina,o ktorej vieme tak málo a tým nás tak priťahuje.Mala som nejakú predstavu,ale keď som čítala príbehy tých ľudí,tak v prvom momente ma napadli slová sloboda a súkromie a to samozrejme nie je všetko.Knihu by som dala prečítať všetkým,čo sa sťažujú,ako sa majú zle.Kniha je výborne napísaná,aj keď mi občas bolo fakt ťažko,určite ju odporúčam. Číst víc
15.11.2022
Táto kniha bola jednoducho skvelá! Podáva nám skutočne detailný popis bežného života v KĽDR z pohľadu rôznych sociálnych vrstiev. Napriek sociálnym rozdielom osôb bol každý príbeh mrazivý a plný šokujúcich zistení. Každou jednou stranou nás kniha núti uvažovať nad tým, aké máme šťastie, že máme v živote možnosť slobodnej voľby. Číst víc
2
Jana Eyrová - Charlotte Brontë, 2007
Právě čtu
Jana Eyrová

Už od detstva som vášnivý čitateľ. Spolu s hudbou sú knihy neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Mojím obľúbeným obdobím je 20. storočie, najradšej mám Stephena Kinga a detektívky, ale prakticky čítam všetko, čo mi príde po ruku.

Igor Šuták
Ověřený zákazník
6.10.2022
Uff!
Obvykle nečítam literatúru faktu, skôr len beletriu. Túto knihu mi odporúčal kamarát, s tým, že som už predtým videl nejaká videá, rozhovory s Ninou na YouTube a chcel som vedieť viac. Dávno sa mi nestalo, že by som pri čítaní reval. Človek len čosi počuje, občas sa objaví nejaký dokument, ale toto sú osobné výpovede a svedectvá ľudí, ktorí v KĽDR žili (prežívali) a ušli odtiaľ. Drsné, hrôzostrašnejšie, než akýkoľvek horor. Nina píše skvelým štýlom. Ľudí do ničoho netlačí, nehodnotí ich ani nesúdi. Jednoznačne odporúčam, toto by malo patriť medzi povinné čítanie, spolu s "Život mezi dvěma Kimy"! Číst víc
Veronika
Neověřený nákup
21.9.2022
Pre všetky vekové kategórie
Už som túto knihu zo svojej knižnice požičala 7 ľuďom. Vášnivým čitateľom ale aj ľuďom, ktorí knihy považujú za dekoráciu na poličke. V rozmedzí 30 - 70 rokov a každý jeden z nich mi ju vracal s tým že "wow zaujímavé". Nezáležalo na ich záujme o KĽDR ako takom, čítanim knihy si spomenulu na svoje momenty zo života za čias komunizmu. Príbehy sú napísané veľmi pútavo, ako interview, veľké plus za vysvetlivky priamo na strane kde sú potrebné, skutočne sa neraz pozastavíte nad textom "To vážne?". Vrelo doporučujem. Číst víc
10

Milujem vôňu nových kníh :P Už ako dieťa som milovala knihy. Aj pod stromčekom som vždy očami skenovala zabalené darčeky a keď tam bolo niečo, čo pripomínalo knihu, bola som celá bez seba :D

Macík :)
Ověřený nákup
19.7.2022
Knihu som "zhltla".
Rozpravania ludi boli pre mna naozaj zaujimave a jednoznacne som mala o com premyslat pri citani tohoto dielka... Číst víc
6.7.2022
pohľad do zákulisia KĽDR
Skvele podaná kniha plná rozhovorov s ľuďmi, ktorí priamo zažili režim v KĽDR. Pri každej druhej strane som len krútil hlavou. Ak sme si niekedy mysleli, že sa máme zle alebo, že tu veľa vecí nefunguje a nikdy tu nebude dobre, tak to je ešte veľmi slabý odvar oproti tomu, čo prežívajú ľudia na severnej časti Kórejského polostrova. 7 rozhovorov s úplne odlišnými ľuďmi či už veku alebo zamestnania, ktoré sa jednoducho oplatí čítať. Odporúčam a ďakujem za možnosť čítať túto knihu. Číst víc

Nina Špitálníková

Číst víc
Kupte společně
Svědectví o životě v KLDR - Nina Špitálníková, Nakladatelství Lidové noviny, 2020
Dokonalý soudruh Kim Čong-un - Anna Fifield, CPRESS, 2020
557 Kč

„Dětství je továrna na lži, které mají neukončené trvání.“

Tíživá láska - Elena Ferrante, 2018
Tíživá láska
Elena Ferrante