Studio 1983 & Live 1988 - Dvouletá fáma
Studio 1983 & Live 1988
332 Kč
Knihy
E-knihy
332 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do 9 dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o titulu

DVOULETÁ FÁMA byla jedním z typických reprezentantů české new wave na počátku 80. let. Tak jako další skupiny nové vlny (Zikkurat, Jasná páka, Garáž), i Dvouletá fáma vystupovala v letech 1982-83 především v pražském klubu Na Chmelnici. Oproti většině svých souputníků však byla DF však už tehdy vybavena dobrou hráčskou zručností a její úderné kompozice to plně využívaly. Skupina proslula např. skladbami Utřu ti slzu kladivem, Nekuřte v bufetu, Balada o Josefu a Evě. V roce 1983 se i Dvouletá fáma stala obětí tzv. Trojanova seznamu - neboli ocitla se na černé listině stejně jako většina novovlnných a punkových kapel v tehdejším Československu. Následovala vojenská služba mužských členů ansámblu, a zdálo by se, že tedy i rozpad. Díky pohotovým nahrávačům, chodícím po koncertech se zachovaly však nejen živé nahrávky DF, ale vznikla také – za dosti složitých podmínek – „studiová“ nahrávka, kterou pořídil Pavel Richter ve svém domácím studiu, podobně jako nahrávky svých skupin Marno Union či Švehlík. Tato nahrávka tvoří 1. CD kompletu.

Po několika letech se náhodně sešel vedoucí Dvouleté fámy Zdeněk Konopásek v jedné kotelně s divadelníkem Radomilem Uhlířem. Ten byl vyznavačem jazzu a nešetřil kritikou rockových skupin. Z názorových hádek vznikla nová skupina, tentokrát jen jako trio, které tvořili Konopásek, Uhlíř a Martin Vik - původní kytarista DF. Skladby tria nabyly na volnosti, byla dána vždy pouze páteř skladby, kterou duo Konopásek – Vik přímo na pódiu rozpracovávalo v improvizace dle momentální nálady. Radomil Uhlíř opatřil veškerou tvorbu texty, které také sám mocně deklamoval. Zde je prazáklad jeho budoucích projektů Kvartet Dr. Konopného či Uhlíř & MCH Trio. Premiéra Dvouleté fámy II se konala opět v klubu Na Chmelnici a to 12. června 1988 a skupina vystupovala až do počátku let devadesátých. Repertoár a styl druhého období Dvouleté fámy už neměl nic společného s Novou vlnou, o to však je cennější jeho původnost a originalita, která neměla v republice obdobu. A vzhledem k celosvětové scéně alternativní hudby ji snad jen vzdáleně lze přirovnat k Davidu Thomasovi a jeho Pere Ubu. A tohle všechno obsahuje druhé CD kompletu.
Čti víc
Kupte společně
Studio 1983 & Live 1988 - Dvouletá fáma
Karel Gott: Vanoce ve zlaté Praze - Karel Gott
426 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

 
CD obal
Rok vydání
2001
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
645277
ISBN
8595050201221

Recenze

Jak se vám album líbilo?

Čti víc
Kupte společně
Studio 1983 & Live 1988 - Dvouletá fáma
Karel Gott: Vanoce ve zlaté Praze - Karel Gott
426 Kč

„Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb. “

Honoré De Balzac