Knihy
E-knihy

Utrpení mladého Werthera

Aurora, 2001
2 hodiny čtení
Nakladatel
Aurora, 2001

Námět k románu, který založil jeho světovou slávu, Goethe načerpal při své praxi praktikanta u soudu.

Čti víc

129 Kč

Vyprodané, je dostupné jiné vydání.

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

 Námět k románu, který založil jeho světovou slávu, Goethe načerpal při své praxi praktikanta u soudu. Kromě vlastní lásky posloužila Goethovi jako námět sebevražda jeho kolegy, mladého právníka a filozofa K. W. Jerusalema, který se zastřelil za okolností, které Goethe věrně převzal do svého románu. Utrpení mladého Werthera (1774) je kombinací románu v dopisech a románu-deníku, v němž autor dokázal geniálně skloubit díky vyprávění v první osobě bohatý vnitřní svět hlavního hrdiny, vylíčení jeho duševních stavů a autenticitu, kterou celému textu dodávají vydavatelský úvod, poznámky a závěrečná zpráva o Wertherově smrti.
  Na samém počátku románu popisuje Werther vzájemné vztahy zúčastněných osob a zdůrazňuje krásu přátelství a význam vzdělání pro člověka. Nečekaná láska k Lottě se postupně změní v hluboký a vášnivý, ale bohužel jednostranný cit, který nakonec narazí na hráz předsudků měšťanského světa. Wertherova subjektivita ztroskotá na objektivitě okolí, na lidech, kteří jsou jinak uzpůsobeni pro život než on. Werther sám se ztotožňuje s přírodou, trpí omezeností své doby. Jeho štěstí z lásky k Lottě se mění tváří v tvář skutečnosti v zoufalství. Dobrovolně zvolené východisko - smrt - je pro něho krokem, který ho spojí s přírodou. Jeho soupeř v lásce Albert je naopak člověk veskrze praktický, ztělesňuje měšťanský životní princip, píli, šetrnost, svědomitost, mírnost a rozumový přístup k životu. Lotta je prostá, přímá, veskrze kladná žena, která žije v souladu s okolním světem a své štěstí omezuje na oddanost rodině, i když jí Wertherova vášnivá láska odhaluje jiný svět. Pro Werthera ztělesňuje ovšem půvab ženy, jakýsi ideál ženy jedné epochy. Werther si je však velmi dobře vědom omezenosti, přehrad a hrází, které svírají "všechny činorodé a poznávací síly člověka". Vidí, že veškerá lidská snaha směřuje jedině k tomu, aby byly ukojeny nezbytné potřeby, jež nemají jiný účel než "prodloužit naši ubohou existenci", pokouší se najít řešení ve svém nitru a najde je ve vlastním tragickém konci.
 Utrpení mladého Werthera vyvolalo velký ohlas i vlnu sebevražd. Lidé se v románu poznávali a zjišťovali, že jejich vlastní prožitky nejsou banální a že osobní problémy mohou mít obecnou platnost. Mladí lidé se bouřili a toužili po velikých činech, ale nedokázali tuto touhu uplatnit a realizovat. Werther jim ukázal cestu: je možné nepodrobovat se nízkým požadavkům doby, je možné se vzepřít, vzbouřit se a před skloněním hlavy dát přednost hrdému odchodu ze života.
 Wertherovský příběh se svému tvůrci vymkl z rukou. V druhém, přepracovaném vydání (1787) proto považoval Goethe za nutné umístit jako motto výstrahu pro senzitivní čtenáře: "Buď muž a nenásleduj mne!"
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
144
ISBN
8085974614
Naše katalogové číslo
6003
Vazba
pevná vazba
Rok vydání
2001
Jazyk
český
Nakladatelství
Aurora

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,1 / 5

57 hodnocení

30
13
7
4
3

Attila Verkezs
25.11.2018
Odporucam odporucit niekomu koho nemate radi
Ak mate niekoho koho nemate radi a chceli by ste ho mentalne ranit, alebo chcete ho priviezt az do hrobu a sposobit jeho samovrazdu, tak nevahajte a odporucte mu tuto knihu.
Čti víc
Peter Vazny
25.11.2018
Moje dieta sa kvoli knihe obesilo ale aspon mam mensie mesacne vydavky. Odporucam kazdemu citatelovi, v hocijakom veku a pri hocijakej prilezitosti. ;)
Čti víc
Katka
2.4.2011
Absolútne SUPER
Túto knihu som čítala, keď som bola v dosť veľkých depresiách a absolútne som sa s myšlienkami Werthera dokázala stotožniť. Veľmi sa mi páčila a sú tam nádherné myšlienky...
Odporúčam!
Čti víc
jano
27.2.2011
život je boj, láska je hnoj
Práve som túto knihu dočítal a musím povedať, že je výborná. Začiatok bol ťažký , ale keď som sa dostal do deja a zvykol si na štýl tejto knihy tak ma dostala. Je úžasné ako autor opisuje nenormálnu a až fanatickú lásku k žene. Sam som sa v niečom našiel v porovnaní s hlavnou postavou , hoci k takému koncu ako on by som určite nedospel :)
Čti víc
ivana rodáková
13.6.2010
Skvost
Táto kniha nie je pre každého, unudí na smrť tých, ktorí usledujú iba dej - nešťastná láska. Hĺbavejšie bytosti však ocenia genialitu autora v schopnosti vyjadriť ťaživú a pochmúrnu stránku bytia.
Čti víc
Petronela
5.1.2010
:)
Skutocne hodnotna kniha, pochopitelna vsak len pre citatela, ktory ma srdce. Kto ju poklada za nudnu, skuste ci ju precitat, ked dospejete :) a nejde o vek.
Čti víc
tinulik
23.8.2009
Vždy to bude to najlepšie čo som kedy čítala.....
Prečítala som množstvo kníh a skutočne až dielo Utrpenie mladého Werthera ma dokázalo úprimne dojať. Po prečítaní danej knihy sa Goethe stal pre mňa určitým vzorom. Jeho názory, myšlienky, postoje a samotné vnímanie sveta je bravúrne. To, ako podrobne, s akým citom a obrovským intelektom dokáže popísať udalosti vo mne naozaj vyvoláva pocit toho, že Geothe je jednoducho autorom nad autormi.
Čti víc
Iržika Hramová
28.4.2009
hrôza
Taku nudnu knihu som ešte nečítala.
Čti víc
Vladimír
15.12.2008
... lepšia ako Biblia
Túto knihu už čítavam dookola 15 rokov. Poskytuje mi neustále odpovede, keď mám pochybnosti o správnosti mojich krokov v osobnom živote. Goethe geniálne na pár stranách a na vysokej intelektuálnej úrovni opísal pocity muža tak, ako to ani v 1.000-stranovej Biblii človek nenájde, hoci by aj úpenlivo hľadal. Táto novela je pre mňa ako priateľ, ktorý mi citlivo ponúka zamyslenie, rozhovor a pochopenie v zlomových situáciách, ktoré prináša život pri riešení partnerských problémov. Stále ma uisťuje, že sa oplatí ľuďom veriť, usilovať sa o ich priateľstvo a že vždy je pri mne niekto, ako pre Werthera jeho priateľ Wiliam, kto je pripravený zdieľať so mnou moje trápenia. Túto knnihu VRELE odporúčam všetkým, ktorí vedia, čo je to priateľstvo, nenaplnený cit, nepochopenie, trýznivý pocit neistoty, depresia...
Čti víc
Linda Krasňanská
1.2.2007
nič lepšie nieje
vážne. prečítala som ju niekoľkokrát za sebou.ak si potrebujem ovlažiť dušu pokojne depresívnymi pocitmi,je to práve tento romám,po ktorom siahnem.po prvýkrát som ju prečítala v pätnástich. každý mi hovoril,že je to prílliš ťažké dielo na pochopenie. ja doteraz nechápem ľudí,ktorí to tvrdia. milujem posledné strany, kde autor popisuje Wertherovu samovraždu. naozaj vrelo odporúčam. hlavne pre intelektuálov,ktorí sú schopní pochopiť a oceniť kvalitu
Čti víc

Čti víc

„Četba dobré knihy je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá. “

André Maurois