Knihy
E-knihy

Somnium

Amicitia super omnia

Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
7 hodin čtení
Nakladatel
Peter Martiniak, 2019

"Přátelství je nade všechno. Přátelství je víc než nadání. Je to víc než vláda. Skoro se rovná rodině." (Don Vito Corleone) Mafie ve středověkém hávu. I takhle stručně by se dal charakterizovat román Somnium, jehož námět...

Čti víc

219 Kč

Okamžitě ke stažení

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

"Přátelství je nade všechno. Přátelství je víc než nadání. Je to víc než vláda. Skoro se rovná rodině."
(Don Vito Corleone)

Mafie ve středověkém hávu. I takhle stručně by se dal charakterizovat román Somnium, jehož námět intenzivně čerpá z tematiky Kmotra. Šlo by ovšem jen o popis neúplný a strohý, protože kniha se svojí dějovou, ideovou a obrazovou konstrukcí pokouší naplňovat ambici víceúrovňového díla.

Dějová vrstva románu je vsazena do prostředí fiktivní středověké Říše, jež vznikla dávnou separací od římského impéria, odnepaměti se vyvíjí nezávisle od okolního světa a úrovní svého sociálního percipování ho předhání o několik století, v mnoha aspektech se tak přibližujíc současné době. Říše se řídí utopistickým zákonem Somnia, zdůrazňujícím víru v dobro společnosti, principy liberální demokracie a ochranu lidských práv, v důsledku níž trestá zločin jakéhokoli druhu s laxností, jaká ve středověku nemá obdoby. V krajině se tak v průběhu staletí rozmáhají nezákonné syndikáty, jež skrze mafiánské praktiky systematicky zneužívají slabiny zákona ve svůj prospěch. Říše proto čelí dlouhodobému dilematu, jestli má smysl držet se hodnot Somnia a s nimi souvisejícího rychlého sociálního pokroku, nebo se navrátit do dob temna, kdy se hodnota lidského života posuzovala primitivnějším a krutějším způsobem.
Alexius, stárnoucí patriarcha jedné z nejsilnějších mafiánských gild Říše, buduje své nezákonné impérium na neobvyklé filozofii soustavného rozšiřování okruhu přátel. Chrání je před nástrahami konkurenčních zločineckých spolků, na něž je zákon Somnia ve své benevolentnosti příliš krátký, a jediné, co za svou pomoc vyžaduje, je přátelství. Ačkoli je sám významnou hlavou podsvětí, jménem vyššího dobra proti podsvětí bojuje, čímž nepřímo pomáhá Říši udržet řízený zločin na tolerovatelné úrovni.
Události naberou spád, když se čtyři nejsilnější gildy krajiny spojují s cílem nové možnosti nemorálního podnikání a Alexius čelí nelehké výzvě narušit jejich plány. Podaří se mu ustát tlak sjednocené konkurence, jež je ochotna udělat cokoli pro plynulý tok černého obchodu? Odpověď přichází v podobě Stelly, lidem zbožňované mladé šampionky populárních bojových her, jež se s Alexiovou podporou vevalí do světa mafie a v touze po hezčím zítřku si sebevědomým šířením dobroty začne naplňovat svůj vlastní velký sen.

S plynutím několika dějových linií se čtenáři postupně odhaluje ideová vrstva románu, jež zdůrazňuje význam snění v životě člověka, glorifikuje sílu přátelství a touhu po harmonické společnosti, věnuje se úvahám nad konfliktem dobra a zla uvnitř člověka i society, zabývá se problematikou omezování svobody jednotlivce v prospěch lidstva, vykresluje různé podoby víc či méně přirozené lásky, nastiňuje morální otázky budování lepšího světa, zamýšlí se nad nejednoznačností správnosti názoru většiny, zpochybňujíc tak častokrát slepě akceptovanou obecnou pravdu, a konfrontací čtenáře s náročným pohledem na víceré aspekty lidské existence mu podsouvá otázku smyslu života.

Kniha se také snaží budovat vlastní obrazovou vrstvu a prosazovat názor, že forma je neméně důležitá od obsahu. Konstrukčně inklinuje k rozvitým souvětím a teatrálním dialogům, opírá se o množství poznámek v podobě latinských pojmů a citátů, pokoušejíc se tak o literárně-vizuální dílo. Upouští od příliš dlouhých statických opisů, soustřeďuje se na vykreslování emocionálního rozpoložení hlavních postav a v klíčových situacích se snaží co nejdetailněji zachytit atmosféru konkrétního okamžiku, díky čemuž ji s odstupem času lze číst vícekrát. Jde o knihu pro náročnějšího čtenáře, tematicky balancující na rozmezí utopie a dystopie, spojující prvky kriminálního, sociálního, psychologického, milostného a existencialistického románu v prostředí, jež je částečnou projekcí dnešního světa. Jejím primárním cílem je vyvolat v čtenáři hlubší emoce a přimět ho k úvahám nad nevšedními nadčasovými otázkami, jaké si neklade dennodenně.

V příběhu se vyskytne několik nepřehlédnutelných referencí na zfilmovaný román Kmotr, jež byly cíleně zakomponovány jako pocta režisérovi F. F. Coppolovi.
Čti víc
Kupte společně
Somnium - Peter Martiniak
Les prízrakov - Juraj Červenák
458 Kč
Ušetříte 108 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?


Natália R.
7.12.2018
Hlboký a nevšedný román
Nepatrím k čitateľom sci-fi a fantasy a k tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou. Upútal ma jej popis, ktorý podľa mňa dobre vystihuje, čo od nej očakávať. V podstate ide o stredoveký príbeh s mafiánskou tematikou a rieši podobné situácie ako Krstný otec (viac film ako kniha). Nápad s "demokraciou v stredoveku" je veľmi originálny a čitateľ sa veľmi ľahko do takéhoto sveta vcíti. S ohľadom na veľký rozsah knihy by som dala autorovi za príbeh slabé 4*. Čítal sa dobre, ale v porovnaní s inými knihami postráda viac zvratov. Opisy sú takisto žalostne stručné, akoby sa autor bál knihu predlžovať.
Na druhej strane musím vyzdvihnúť - tak ako nižšie komentuje Milan - podmanivú atmosféru knihy. Dejová škrupina ("priateľstvo nadovšetko" a vojna mafiánskych gíld) zapuzdruje hlbšie posolstvo a núti človeka zamyslieť sa nad veľmi kontroverznými otázkami. Niektoré z nich mi v poslednej časti vyrazili dych. V knihe je minimálne desať pasáží napísaných tak, že sa dajú čítať opakovane ako Shakespeare. Pri viacerých z nich som plakala.
Pohnútky kladných postáv románu sú zrejmé už z úvodnej kapitoly, ale musím pripustiť, že ma veľmi zaujala inteligentne vytvorená záporná postava, svojím spôsobom stelesňujúca pochyby nášho každodenného života. Hlavná hrdinka sa mne ako žene zapáčila od prvého momentu a neraz som pri nej mala zimomriavky, taký cool ženský charakter som v literatúre ešte nikdy nevidela, i keď toto je dosť subjektívne.
Keď som knihu dočítala, ostala som ohromená. Temný príbeh, neraz šokujúce myšlienky, ale zároveň geniálna atmosféra a nádherné posolstvo. Určite si ju po čase prečítam znova. Odporúčam nadšencom ideovo ťažšieho čítania.
Čti víc
Milan
4.10.2018
Od tejto knihy som cakal fantasy verziu Kmotra. Dostal som nieco uplne ine. Nezvycajna kniha. Autor tu miesa viacero stylov ale podla mna nejde o sci-fi ani o triler. Ako negativum hodnotim chybajucu mapu mesta, kde sa odohrava vacsina deja, nedostatok opisov, kniha podla mna sklame toho, kto si ju kupi kvoli pribehu. ALE: je neuveritelne atmosfericka, zo vsade citit dusivu melancholiu a taku zasnenost, tuzbu po pomahani ludom a po lepsom svete, latincina dodava kralovsky smrnc, text posobi zlozito, ale lahko sa cita. Pribeh by sa dal mozno strucne zhrnut, ale je originalny a rozobera citlive ludske temy. Tento druh knihy si zasluzi mat 1000 stran, skoda ze tomu tak nie je.
Čti víc
Filip O.
29.9.2018
Skvelá kniha, ktorá nenudí
Od začiatku vás to pohltí a veľmi zľahka a rýchlo sa číta. Popisy nútia si všetko predstavovať, postavy sú zaujímavé a každá s vlastným motívom. Autor sa realizoval ko sa patrí. Odporúčam.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Somnium - Peter Martiniak
Les prízrakov - Juraj Červenák
458 Kč
Ušetříte 108 Kč

„Knihy mají své osudy a své životy. A hynou nezájmem čtenářů. Nikdo by nevyslovil pochybnosti o Odysseji, ale jen málokdo ji ještě čte.“

Miroslav Horníček