Hmotná kultura šlechtických sídel severovýchodních Čech - Pavel Drnovský
Hmotná kultura šlechtických sídel severovýchodních Čech
379 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy

Hmotná kultura šlechtických sídel severovýchodních Čech

Každodennost ve středověku pohledem archeologie

Na skladě
Nakladatel
Pavel Mervart, 2019

Kniha se věnuje hmotné kultuře šlechtických sídel v severovýchodních Čechách ve středověku a raném novověku. Ta přitom není ve středu zájmu autora jen sama o sobě, ale i pro svou výpovědní hodnotu pro poznání...

Čti víc

379 Kč

Běžná cena Běžně 399 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Kniha se věnuje hmotné kultuře šlechtických sídel v severovýchodních Čechách ve středověku a raném novověku. Ta přitom není ve středu zájmu autora jen sama o sobě, ale i pro svou výpovědní hodnotu pro poznání každodenního života obyvatel (nejen) vybraných sídel. Na základě zdokumentovaných a vyhodnocených artefaktů různého materiálového složení a funkce lze doložit některé hospodářské aktivity v zázemí či přímo areálu hradů a tvrzí, z nichž kolekce předmětů pocházejí.

Militaria zase ilustrují obrannou podstatu sídel a jejich výrazná koncentrace napadení nepřátelskými vojsky. Chronologické ukotvení dokumentovaných předmětů je možné založit na porovnání a nalézání analogií s dalšími artefakty z různých lokalit ve vybraném regionu i z dalších oblastí u nás. V některých případech lze využít pro přesnější časový rámec „života“ daného sídla zprávy historických pramenů; ty zároveň pomáhají k zpřesňování možných chronologických fází ve vývoji hmotné kultury. V úvodní části jsou představeny lokality, ze kterých pocházejí významnější nálezové kolekce.

V hlavní části textu jsou pak podrobněji vyhodnoceny vybrané a dosud nepublikované soubory. Jedná se zejména o nálezy z hradů Brady, Bradlce, Břečtejna, Červené Hory, Kumburku, Pecky, Rotemberku a tvrze Javorníku. Přehledně jsou zpracovány soubory stolní a kuchyňské keramiky, dále pak kamnářské keramiky a kovových nálezů. Poslední část práce shrnuje poznatky o artefaktech i každodennosti šlechtických sídel plynoucí z nově vyhodnocených nálezových kolekcí a doplňuje je o již publikované soubory ze sledovaného území.

Součástí knihy je bohatá obrazová příloha zpracovaných souborů a nejzajímavějších nálezů.

Čti víc
Kupte společně
Hmotná kultura šlechtických sídel severovýchodních Čech - Pavel Drnovský
Aristokratická sídla v českých zemích 1780-1914 - Jiří Kuthan
1 803 Kč
Ušetříte 95 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
348
Hmotnost
1195 g
Rok vydání
2019
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Pavel Mervart
Rozměr
200×290 mm
ISBN
9788074653582
Naše katalogové číslo
536905

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

Čti víc
Kupte společně
Hmotná kultura šlechtických sídel severovýchodních Čech - Pavel Drnovský
Aristokratická sídla v českých zemích 1780-1914 - Jiří Kuthan
1 803 Kč
Ušetříte 95 Kč

„Knihy mají své osudy a své životy. A hynou nezájmem čtenářů. Nikdo by nevyslovil pochybnosti o Odysseji, ale jen málokdo ji ještě čte.“

Miroslav Horníček