Andrej Tarkovskij - Viktor Filimonov
Andrej Tarkovskij
474 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy
474 Kč

Běžná cena Běžně 499 Kč

Ušetříte 5%

Dodání může trvat více než tři týdny

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Kniha Viktora Filimonova představuje život a tvorbu režiséra Andreje Arseňjeviče Tarkovského (1932–1986). Jedná se o první komplexní biografii tohoto významného filmového tvůrce vydanou v češtině.
Autor podrobně zkoumá Tarkovského rodinné zázemí, rodové kořeny a prochází režisérův život od dětství přes dospívání až k období tvůrčí zralosti. Kniha je založena nejen na bohaté odborné literatuře o Tarkovském a jeho tvorbě, ale také na osobních svědectvích Tarkovského spolupracovníků a jeho nejbližších.
Čtenář v ní nalezne vedle režisérova životopisu i historii vzniku jednotlivých filmů, analýzu filmových scénářů a zařazení Tarkovského do kontextu soudobé sovětské a světové kinematografie (Andrej Rublev, Stalker, Zrcadlo, Solaris, ...). Za jeden ze základních a nosných motivů Tarkovského tvorby považuje autor hledání a vytváření domova v realitě tohoto světa i na spirituální rovině. Zároveň čtenáře uvádí do nelehkého a komplikovaného světa, v němž se Tarkovského filmy rodily – do sovětské reality 50.–80. let. Objasňuje i okolnosti režisérovy emigrace na Západ.
Čti víc
Kupte společně
Andrej Tarkovskij - Viktor Filimonov
Bresson o Bressonovi - Mylene Bressonová
823 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
560
Hmotnost
905 g
Rok vydání
2019
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Pavel Mervart
Rozměr
140×210 mm
ISBN
9788074653612
Naše katalogové číslo
536591

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,0 / 5

2 hodnocení

1
0
1
0
0

Andrej Novák
18.7.2019
„Člověk obecně nežije proto, aby byl šťastný. Jsou věci daleko důležitější než š
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Ak vás Tarkovský zaujíma nad rámec filmov, túto rozsiahlu knihu odporúčam. Ponúka ucelený obraz o jeho živote v kontexte prostredia a udalostí, ktoré prežíval a z ktorých ťažil vo svojej tvorbe. Tvorbu, ktorú premenil na náboženskú službu s dôrazom na pustovnícku askézu. Všetky udalosti sú trefne dopĺňané zápiskami z denníkov a úsekmi z rozhovorov s hlavnými aktérmi v jeho živote.


Krátke úseky z knihy:

[Matka] Citovala Čechova: Člověk se musí chovat tak, aby svojí přítomností nepřekážel druhým. Příliš nemluvit, nevyprávět nikomu o svých neštěstích a starostech, neúspěších a chybách. Nevykrucovat se a nezakrývat své „zločiny“.


Když se člověk zamyslí - „ve všem tom zelí a bramborách je skryto stále totéž: život a smrt, jen to není tak efektní na pohled jako na bitevním poli.“


„Kdybyste jen vědely, (promluva k ženě a dceři, nebo uctivé vykání ženě) jak jsem unavený! To ví jen Bůh... A to si říkají inteligence!... Tihle spisovatelé! Učitelé! Vždyť ničemu nevěří... Ten orgán, kterým se věří, u nich zakrněl, nepotřebují ho...“


Andrej Arseňjevič se ze všeho nejvíce chtěl bezvýhradně oddat svému apoštolskému poslání v tvorbě. A poté, vyčerpaný svou misí, se vrátit domů, kde se s ním setká všepřijímající láska nezištná starostlivost, kde bude možné si poplakat a postěžovat na nepochopení a osamění, ponořit se do spánku jako do dočasného nebytí. Ale existoval takový domov ve skutečnosti?...


Tarkovskij podle svých slov neměl možnost vytvořit si „normální vztahy“ s pravoslavnou cirkví. Takové vztahy předpokládají stabilní životní situaci. A on se ocitl v postavení člověka, který přežil bombardování. Režisér byl přesvědčen, že jediným ziskem lidstva je víra. Pouze ona člověka spasí. Srovnávaje životní cesty umělce a světce (mnicha), zdůraznil režisér jejich odlišnost. Světec netvoří, neboť není svázán se světem, jeho pozicí je neúčast. Ale „nešťastný umělec se musí brodit bahnem uprostřed všeho toho, co se děje kolem“. Světec (mnich) zasluhuje soucit - žije polovičním životem. Umělec musí rozvíjet svůj talent, může být podveden a jeho duše je vždy v nebezpečí.

[1986] „Existuje shoda mezi světcem a umělcem, ale je nezbytné vidět také rozdíly, které spočívají v tom, že se člověk buď snaží být podobný svému Stvořiteli, nebo se snaží spasit svou duši. Takže otázka zní, zda spasit sebe samého, nebo vytvořit duchovně bohatší atmosféru v celém světě. Kdo ví, jak dlouho budeme existovat? Musíme žít s myšlenkou, že nás Pán může k sobě zavolat zítra... To je téma pro film! Jestliže se obrátím k obrazu svatého Antonína, pak se ho nepochybně dotknu. Pokusím se tuto palčivou otázku pochopit a objasnit pro všechny lidi. Koneckonců není důležité, jestli zemřeme, či nikoli, neboť zemřeme všichni - buď všichni společně, nebo každý sám...“

V námětu o svatém Antonínovy se očividně odrazily Tarkovského trýznivé úvahy o spáse duše a o nesmrtelnosti. Možná je on sám natolik hříšný, že nemusí být spasen?
Čti víc
8

Som mladý, sčítaný, cieľavedomý, energický a väčšinou pozitívne naľadený človek so záujmom pre film a literatúru (umenie).

Marek Dian
14.7.2019
“Martýr”
Ověřený nákup
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Táto kniha spisovateľa Viktora Filimonova je extrémne náročnou štúdiou zo života významného režisérskeho mága - Andreja Tarkovskijho s tým, že čím bližšie máte
k jeho filmovej tvorbe, tým si viac obľúbite i samotné čítanie, lebo inak ani neodporúčam,
aby ste sa na to podujali. Ak by ste tak učinili, tak vám garantujem, že budete toho ľutovať ! I napriek tomu, že poznám všetky jeho filmy, t.j. videl som ich, tak som taktiež bol ako na vážkach, či a kedy ju dočítam... ? Našťastie moje obavy sa nenaplnili, úspešne som dokončil to, čo som aj začal, ale so záverečným skonštatovaním, že táto FILMOVÁ OSOBNOSŤ to nemala jednoduché ani v súkromí, a to nehovoriac počas samotného nakrúcania snímkov... Dozviete sa veľmi veľa užitočných informácii.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Andrej Tarkovskij - Viktor Filimonov
Bresson o Bressonovi - Mylene Bressonová
823 Kč

„Knihy jsou podobné domovu, do kterého se vracíme i za největší bouřky. “

Bernard Bolzano