Animal Farm/Farma zvířat - George Orwell, Argo, 2008

215 Kč

Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Animal Farm/Farma zvířat - George Orwell, Argo, 2008
Animal Farm/Farma zvířat - George Orwell, Argo, 2008

Animal Farm/Farma zvířat

Bilingvní, anglicko-české vydání světoznámého románu. Farmu zvířat, své nejcennější dílo, napsal George Orwell v letech 1943 a 1944, poprvé ale vyšla až v roce 1945, a to po... Číst víc

4,8 127 hodnocení
Nakladatel
Argo, 2008
215 stran
3 hodiny čtení

Bilingvní, anglicko-české vydání světoznámého románu. Farmu zvířat, své nejcennější dílo, napsal George Orwell v letech 1943 a 1944, poprvé ale vyšla až v roce 1945, a to po značných peripetiích... Číst víc

  • Brožovaná vazba
  • Čeština, angličtina

215 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle
Další knižní vydání (11)
Farma zvířat - George Orwell, Rybka Publishers, 2021
Pevná vazba
Čeština, 2021
Na skladě

211 Kč


Farma zvířat - George Orwell, Argo, 2015
Kniha
Čeština, 2015
Na skladě

167 Kč


Zvířecí statek - George Orwell, Boris Jirků (Ilustrátor), Leda, 2021
Pevná vazba
Čeština, 2021
Do pěti dní

232 Kč


Zvířecí statek (bibliofilie) - George Orwell, Boris Jirků (Ilustrátor), Leda, 2021
Pevná vazba
Čeština, 2021
Do pěti dní

787 Kč


Farma zvířat - George Orwell, Fortuna Libri ČR, 2022
Pevná vazba
Čeština, 2022
Do 8 dní

159 Kč


Zvířecí statek - George Orwell, CooBoo CZ, 2022
Pevná vazba
Čeština, 2022
Do 8 dní

183 Kč


Farma zvířat - George Orwell, Maťa, 2021
Pevná vazba
Čeština, 2021
Do 8 dní

205 Kč


Animal Farm, Pearson, 2018
Brožovaná vazba
Angličtina, 2018
Do pěti dní

245 Kč


Kolhosp tvaryn - George Orwell, BookChef, 2021
Pevná vazba
Ukrajinština, 2021
Do 10 dní

149 Kč


Farma zvířat - George Orwell, Nakladatelství Aurora, 2004
Pevná vazba s přebalem
Čeština, 2004
Vyprodané

Farma zvířat - George Orwell, Nakladatelství Aurora, 2001
Pevná vazba
Čeština, 2001
Vyprodané

Další knižní vydání
Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Tání - Arne Dahl, Mladá fronta, 2023

Více o knize

Bilingvní, anglicko-české vydání světoznámého románu. Farmu zvířat, své nejcennější dílo, napsal George Orwell v letech 1943 a 1944, poprvé ale vyšla až v roce 1945, a to po značných peripetiích. Orwell nemohl najít nakladatele: sovětské Rusko se lvím podílem zasloužilo o porážku Německa a britští nakladatelé nepokládali za přijatelné vydat text, jenž je ostrým útokem na Stalinův režim. Kniha vyšla až v době, kdy začínaly být patrné známky nastávající studené války. Z politické bajky a alegorie se brzy po vydání stal bestseller. Důvodů obrovského úspěchu knihy je hned několik: vedle nezpochybnitelných literárních kvalit a estetické působivosti to byla kritika stalinského režimu, ve své době velmi řídká. Navíc realitu tehdejšího Sovětského svazu představila způsobem veskrze komickým a důvěrně známým, takže banalita zla vyvstala v celé své hrozivosti.

Alegorie Farmy zvířat je zřejmá na první pohled - na velice malém prostoru tu Orwell ve vynikající zkratce zachytil dějiny Sovětského svazu, a to od šíření leninské ideologie (vystavená lebka „prasečího Lenina" Majora jako parodie mauzolea), přes říjnovou revoluci až po střet Stalina s Trockým a následné vyštvání Trockého. V podobě stachanovce Boxera je zachyceno pracovní nadšení, ve stále menších přídělech krmení krize bolševického hospodaření, a celá kniha končí satirou paktu o neutočení, válkou a následným přerodem revolučních prasat v jejich největší nepřátele - lidi.
Z literárního hlediska je zajímavá volba metafor: zatímco některé jsou poměrně očekávané (psi jako tajní policisté, kůň jako stachanovský dříč, ovce jako nepřemýšlející masa), jiné naopak poměrně překvapí, zejména ta ústřední - neškodní pašíci, jak je známe z pohádek, působí jako vůdci proletariátu, diktátoři a původci všeho zla neotřele, byť to je metafora případná, přinejmenším z hlediska fyziognomie.

Další velice zajímavou postavou je osel. Orwell ve svých realistických románech nikdy neodolala a vždy v textu vytvořil autoportrét - nejinak tomu je i ve Farmě zvířat, kde lze za autorovo alter ego považovat právě postavu osla Benjamina, trochu cynického, veskrze fatalistického a na první pohled nezúčastněného "intelektuála". Benjamin, „nejstarší a nejmrzutější zvíře na statku", se do dění kolem aktivně zapojí pouze v okamžiku, kdy se zlo bezprostředně dotkne jeho přítele Boxera. S revolucí sice souhlasí, nicméně od samého počátku je mu jasné, že se život většiny zvířat nezlepší. Pozoruhodné je i zachycení proměn revolučních nálad a postupná uzurpace moci ze strany prasat, a vývoj kolektivní paměti, umně manipulované prasaty, kdy se z Kulišova hrdinství postupně stane zbabělost, a nakonec dokonce zrada; revoluční desatero je krok po kroku upravováno a měněno a nakonec je nahrazeno lapidární tezí vyjadřující nadřazenost prasat. Orwellovi se podařilo mimořádně zdařile zachytit bujení totalitní mocenské mašinérie - ta nesílí v důsledku nějakého důkladného naplánování a pevné mechaniky, nýbrž mnohem jednodušeji a povrchněji: často jde o souhrn náhod, přičemž síla prasat spočívá právě v tom, že náhody, vnější okolnosti (spory mezi lidmi) i přirozené skutečnosti (povaha některých zvířat) dokáží oportunisticky využívat ve svůj prospěch.

Příběh revoluce, jak jej Orwell načrtl ve Farmě zvířat, je tragický. Z hlediska většiny zvířat na farmě k žádné změně nedošlo, pouze se snad nakrátko zlepšila jejich nálada. Dokonce i název se vrátil do své původní podoby, a tak jediná změna se odehrála na postu „pána". Farma zvířat je umělecky pozoruhodnou bajkou a svědectvím o jasnozřivém vhledu do dějin revoluce a naivním chápání jejích ideálů.
Číst víc
Originální název
Animal Farm
Počet stran
215
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
115×170 mm
Hmotnost
206 g
ISBN
8072039692
Rok vydání
2008
Naše katalogové číslo
46524
Jazyk
čeština, angličtina
Překlad
Nakladatel
Argo
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,8 / 5

127 hodnocení

107
15
3
1
1

Jak se líbila kniha vám?

Čtenářské recenze

Viktor Lukács
Ověřený zákazník
30.4.2023
Zvieratká
Knižka Zvieracia farma je krásnym príkladom tvorby Georga Orwella a jeho klasického temného humoru. Veľmi sa mi páčila jeho alegorická interpretácia znechutenej spoločnosti, ktorá hľadá východisko v zmene. Problémom takejto zmeny je jej nebezpečná rýchlosť a nástrahy, ktoré ju obnášajú. V konečnom dôsledku sa aj tak vráti na pôvodný diktát niekoľkých ľudí. Toto je veľmi pochopiteľne podaná myšlienka, ktorú autor dokázal krásne ukázať svojim čitateľom. Kniha sa mi veľmi páčila a určite patrí ku dielam, ku ktorým sa vrátim, pretože sú nestarnúce. Číst víc
15

Milovníčka sveta fantasy a mýtov. Moja láska k fantasy ide ruka v ruke s láskou k histórií, zvykom, folklórnym príbehom, a tak sa v mojej čarovnej knižnici nachádzajú aj knihy o historií, starých civilizáciach. Do sveta magických bytostí a čarovných slávností ma v detstve priviedli knihy ako Pán prsteňov a Temné hmoty, a nemienim tento svet opustiť :)

Dominika Szabóová
Ověřený zákazník
16.4.2023
Zvierací páni
"Zvieracia farma" od Georgea Orwella je fascinujúcim pohľadom na dystopickú spoločnosť, ktorá je riadená zvieratami. Kniha ukazuje, ako zvieratá získajú kontrolu nad svojimi ľudskými majiteľmi a vytvoria si vlastnú spoločnosť, ktorá sa stáva úplne rovnakou ako tá, proti ktorej zvieratá bojovali.

Orwell používa zvieracie postavy na predstavenie reálnych ľudských charakterov a správania. Kniha ukazuje, ako môže moc zmeniť charaktery a viesť k skorumpovanej a nespravodlivej spoločnosti. Význam tejto knihy sa prenáša aj na súčasnosť, pretože jej posolstvo je relevantné pre mnohé aspekty našich súčasných spoločností.
Číst víc
30.9.2022
Úžasná kniha, ktorá má upútala natoľko, až som stratila pojem o čase a prečítala ju za jeden deň. Výstižne napísané dielo, ktoré by sa dalo aplikovať aj dnešnú situáciu v našej spoločnosti. Jednoducho autorovi sa podarilo to čo sa podarí len málo komu a to je predstihnutie vlastnej doby. Reálnym pohľadom zachytáva skutočný život pracujúcich a riadiacich. Číst víc
4

Jsem mladá máma, která si ráda přečte cokoli a neustále si rozšiřuje obzory.

Michaela Švejdová
Ověřený zákazník
14.9.2022
Tohle by mělo být povinné čtení do každé školy! Kniha je krátká, snadno se čte a zároveň se v ní skrývá obrovské množství důležitých myšlenek. Děj se nedá dobře popsat. Zažít si ho musíte sami, abyste pochopili hloubku Orwellovy tvorby. Číst víc
1

@literarni_zasivarna Miluji horké letní večery, vůni deště a atmosféru podzimu. V Itálii bych si dokázala představit zbytek svého života a stačila by mi jen zásoba dobrých knih, dobrého jídla, a ještě lepších přátel. V mém srdci má speciální místo klasická literatura a přidanou hodnotu nabývá ve chvíli, když je napsána ženou. No a další speciální místo mají v mém srdci i počítačové hry, to se ani s věkem nezměnilo. A filmy, seriály, hudba a celkově umění. Kdybych se mohla vrátit v čase, vyberu si rok 1985. A půjdu na Live Aid, protože tam jsou všichni interpreti, které miluji. Hlavně Bowieho. Jo a Kerouac je nejhezčí spisovatel. Ale husband materiál už moc ne.

Lucie Pfeiferová
Ověřený zákazník
24.10.2021
Naprosto skvělá, nadčasová kniha, kterou přečtete během jednoho odpoledne, ale v paměti vám už zůstane napořád. Ztvárnění lidské povahy a ideologie na zvířatech, kdy ke konci nelze rozeznat člověka od prasete. Číst víc
3

Optimista, idealista, altruista, individualista Osobnostní typ: INFP Enneagram Tritype: 485 =================================== Moderní aristokrat, mystik, ezoterik, budoucí filmový režisér a cestovatel mezi světy.

Michal Knězek
Ověřený zákazník
19.8.2021
Farma zvířat by se dala nazvat bajkou, která varuje před nebezpečím komunismu (nebo spíše totality). Z původně dobré myšlenky se nakonec stává spleť manipulací a lží, kdy se k moci dostávají ti nejproradnější a pravidla si upravují podle toho, jak se jim zrovna hodí. Srovnání lidí a prasat je určitě na místě, protože do politiky obvykle slušný jedinec ani nepáchne. A papouškující ovce? To už je velký odkaz sám o sobě. Číst víc
16.7.2021
Toto dielo by mali čítať všetci voliči pred a aj po voľbách. Podľa mňa to tak vždy bolo a aj bude, že s mocou rastie chuť. Orwel to krásne vystihol a veru bez kontroly sa každý systém mže zmeniť na teror. Kniha je skvelá a veru nie nadarmo je to klasika a tiež povinné čítanie, myslím, že by to malo byť povinné čítanie aj po 30tke. Číst víc

George Orwell

Číst víc

Nakladatelství Argo

Číst víc

„Když člověk ponižuje, pak jen proto, že je sám nízký.“

Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry, 2022
Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry