Sonderbehandlung neboli zvláštní zacházení - Filip Müller
Sonderbehandlung neboli zvláštní zacházení
264 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
264 Kč

Běžná cena Běžně 278 Kč

Ušetříte 5 %

Posíláme do pěti dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Unikátní autentické svědectví, v němž Čechoslovák Filip Müller odhalil světu, co na vlastní oči viděl a zažil jakožto člen židovského sonderkommanda v osvětimské továrně na smrt. Jeho kniha zůstává jedním z nejdůležitějších zdrojů poznání o masovém vyvražďování v táboře Osvětim-Březinka.

Filip Müller, narozený roku 1922 v Seredi nad Váhom, byl 13. 4. 1942 deportován do Osvětimi, kde byl již v květnu téhož roku přidělen ke skupině židovských vězňů, kteří se, izolováni od zbytku tábora, museli podílet na přísně tajné akci Sonderbehandlung, tedy na masovém vyhlazování Židů v krematoriích a plynových komorách. Filip Müller, jeden z mála přeživších očitých svědků osvětimského inferna, detailně popisuje, co dennodenně zažíval: otřesné zážitky na dvorech krematorií a ve svlékárnách, z nichž byli většinou nic netušící lidé lstí vlákáni do plynových komor, hororové scény, které se tam odehrávaly, jakož i hrůzné výjevy ze spaloven a spalovacích jam, jejichž fungování esesmani nepřestávali zdokonalovat a za jejichž provoz byli členové sonderkommanda zodpovědni.


Unikátní svědectví muže, který mnohokrát jen o vlásek unikl smrti, líčí ovšem nejen masové zabíjení tisíců řeckých a statisíců maďarských Židů, tragický osud terezínského rodinného tábora, pravidelné selekce v sonderkommandu a nezdařenou vzpouru, které jako zázrakem přežil, či pokusy o útěk, ale popisuje také všední život v táboře, vzájemné vztahy mezi vězni, jejich každodenní boj o přežití, jakož i chování táborových kápů a velitelů. Někteří z nich byli za svou brutalitu po druhé světové válce postaveni před soud a k jejich odsouzení významnou měrou přispělo právě Müllerovo svědectví


V Müllerově vyprávění nenajdeme žádné výčitky, žádnou nenávist. Sonderbehandlung neboli zvláštní zacházení je jen děsivý dokument doby, svědectví jednoho z mála přeživších nositelů tajemství, který zóny smrti Osvětimi a Březinky poznal z bezprostřední blízkosti. Je to dokument, který nepřestává být aktuální, neboť ukazuje, jak nestvůrně se dokáže člověk chovat.


Filip Müller se po válce vrátil na Slovensko, odkud po krátké době přesídlil do Prahy, kde se svěřil do péče židovských lékařů. Až do roku 1953 nemohl kvůli zdravotním problémům pracovat a většinu času trávil v sanatoriích. V roce 1969 emigroval do Spolkové republiky Německo, kde o deset let později vydal svou knihu v němčině. Navzdory nedobrému zdravotnímu stavu vystoupil v několika soudních procesech proti osvětimským zločincům jako svědek. Veřejnosti je znám též z Lanzmannova devítihodinového filmového dokumentu Šoa (1985). Filip Müller zemřel v roce 2013 ve věku téměř 92 let.

České vydání knihy je doplněno doslovem německého historika Andrease Kiliana, jednoho z největších současných znalců historie holocaustu. Právě on, jakož i Müllerův syn Michael, se zasloužili o to, že kniha konečně vychází i v českém překladu.
Čti víc
Kupte společně
529 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

4 hodnocení

4
0
0
0
0

Milan
2.5.2019
Úprimne absolútne nechápem prečo aj táto kniha nebola propagovaná ako mengeleho dievča. Filip Muller bol slovak, prežil a videl stonásobne horšie veci. Je mi jasne že mengeleho dievča je zároveň aj Roman ktorý má rozcitliviet už aj tak precitlivené zeny. Ale ak ste plakali pri tom, tak si neviem predstaviť čo budete robiť pri tejto knihe. Jedna z TOP kníh na tuto tému, bezchybná po všetkých stránkach. A to som už takýchto kníh prečítal pár desiatok...určite odporúčam, veledielo kde nenájdete romantiku ale krutú,hnusnu a neludsku realitu aká panovala v osviencimskych krematoriach Čti víc
Lubo
28.4.2019
Výborná kniha!
Na tuto tému som prečítal už desiatky kníh a môžem povedať že táto je jedna z najlepších. Veľmi detailne, priamo a zároveň jednoducho napísaná. Čítal som ju pred pár rokmi aj v angličtine ale nie všetkému som úplne rozumel preto som rad že konečne po 40tich rokoch sa dočkala českého prekladu. Kto má rad fakty a nie “romány” ako mengeleho dievča alebo tetovac z auschwitzu by určite mal po tejto knihe siahnuť. Ešte odporúčam “v pekle plynových komôr” od shloma veneziu alebo “svedkove z tovarny na smrt” Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
529 Kč

„Četba dobré knihy je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá. “

André Maurois