Co po metafyzice? - Hilary Putnam, Richard Rorty
Co po metafyzice?
45 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Co po metafyzice?

Hilary Putnam a Richard Rorty o realismu a relativismu

Nakladatel
Archa, 1997

Filosofie pocházející ze Spojených států amerických u nás příliš populární není - podle zlých jazyků proto, že to žádná opravdová filosofie není. Filosofie je v USA skutečně často chápána trochu jinak, než jak je tradicí na evropském kontinentě...

Čti víc

45 Kč

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Filosofie pocházející ze Spojených států amerických u nás příliš populární není - podle zlých jazyků proto, že to žádná opravdová filosofie není. Filosofie je v USA skutečně často chápána trochu jinak, než jak je tradicí na evropském kontinentě; to ale neznamená, že by nestála za pozornost. A přitom prakticky jediným současným filosofem této země, který je v povědomí naší filosofické obce zapsán, je Richard Rorty - a z jeho prací se diskutuje především o těch, ve kterých už de facto programově přijímá "evropské" pojetí filosofie. Cesta, kterou filosofie USA od svých počátků do dneška prošla (a která nakonec dává i filosofickému úsilí lidí, jako je Rorty, jejich skutečný smysl), i problémy, které jsou v současné době filosofickou komunitou USA pociťovány jako skutečně ústřední - to vše je u nás víceméně neznámé.
První vlnou specificky amerického filosofického myšlení, objevující se na konci minulého století, je pragmatismus; to je filosofický směr, který, jak to charakterizuje jeden z jeho předních protagonistů William James (1842-1910), "odhlíží od prvních věcí, principů, kategorií a domnělých nutností a obrací se k posledním věcem, k plodům, výsledkům a faktům". Kromě Jamese přispěli k formování tohoto myšlenkového směru (u nás blízkému Karlu Čapkovi) především Charles Peirce (1839-1914) a pak zvláště John Dewey (1859-1952). Pragmatismus není filosofií, která by uspokojila někoho, kdo vidí, jak je tomu zvykem v Evropě, filosofování jako nezbytně provázené 'apokalyptickým tónem' - je to filosofie programově přízemní, filosofie podezřívavá k čemukoli, co zavání patosem, scholastičností či spekulativností, filosofie beroucí vážně všední život a 'zdravý selský rozum' s jeho všedními problémy. Není třeba dodávat, že právě tohle chápání filosofie bylo tím, co souznělo s veskrze pragmatickým duchovním klimatem Spojených států té doby.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
96
Vazba
brožovaná vazba
Rozměr
110×190 mm
Hmotnost
87 g
ISBN
8071151394
Rok vydání
1997
Naše katalogové číslo
41093
Jazyk
slovenština
Nakladatel
Archa

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,9 / 5

10 hodnocení

9
1
0
0
0

O autorech/autorkách

Čti víc

„Není-li kniha zrcadlem mocné individuality, je aspoň ještě zrcadlem zajímavých chyb ducha.“

Marcel Proust