Jako když dvoranou proletí pták - Jan Čermák, kolektiv
Jako když dvoranou proletí pták
471 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy

Jako když dvoranou proletí pták

Antologie nejstarší anglické poezie a prózy

Triáda, 2010
9-10 hodin čtení
Nakladatel
Triáda, 2010

Soustavný obraz literatury Anglosasů od nejranějších písemných památek po poslední básně sklonku 11. století. Tuto epochu charakterizuje směřování od předkřesťanských, kmenových a všegermánských východisek...

Čti víc

471 Kč

Běžná cena Běžně 496 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do pěti dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Soustavný obraz literatury Anglosasů od nejranějších písemných památek po poslední básně sklonku 11. století. Tuto epochu charakterizuje směřování od předkřesťanských, kmenových a všegermánských východisek, nacházejících výraz téměř výhradně v ústní slovesnosti, ke křesťanskému anglickému státu s pevnou správní a církevní strukturou, v jejímž rámci vzniklo nejrozsáhlejší i žánrově nejpestřejší písemnictví evropského raného středověku. Několik desítek zde uvedených básnických i prozaických děl živě odráží toto směřování, střet i vzájemné prolínání živlu pohanského a křesťanského – formální a tematické rysy germánské ústní slovesnosti se v nich prolínají s náměty, estetickými principy a rétorickými postupy latinského písemnictví.

V antologii jsou zastoupeny všechny tehdejší významné skladby a žánry (s výjimkou rozsáhlých náboženských eposů a již vydaného Béowulfa): hrdinské písně a zlomky (Boj na Finnově hradě, Waldere, Bitva u Maldonu, Wídsí?, Déor), básně elegické (Námořník, Poutník, Wulf a Éadwacer, Ženin nářek, Manželův vzkaz, Zříceniny), poezie náboženská a alegorická (Cadmonův Hymnus, Sen o Kříži, Píseň umírajícího Bedy, Exodus, Fénix, Velryba, Júdit, Duše a tělo...), kouzla, hádanky a poezie gnómická (Runová báseň, Mudrosloví, Osudy lidí) i básně příležitostné (Bitva u Brunanburhu, Durham). Výběr prózy se soustředí zvláště na texty vzniklé za kulturní reformy Alfréda Velikého (Anglosaská kronika aj.), na texty benediktinské reformy přelomu 10. a 11. století (zejména výběr z kázání Alfrícových a Wulfstánových) a na písemnictví právní (reprezentativní výběr ze zákoníků) a medicínské povahy (ranhojičské recepty apod.).

Svazek uspořádal přední český anglista Jan Čermák. Překlady a doprovodné historické a literárněhistorické komentáře jsou výsledkem několikaleté práce dvanáctičlenného překladatelského týmu pod jeho vedením.
Čti víc
Kupte společně
Jako když dvoranou proletí pták - Jan Čermák, kolektiv
Umění být zdráv - Jan Vojáček
750 Kč
Ušetříte 95 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
679
Hmotnost
955 g
Rok vydání
2010
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Triáda
Rozměr
153×215 mm
ISBN
9788087256114
Naše katalogové číslo
392005

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

Čti víc
Kupte společně
Jako když dvoranou proletí pták - Jan Čermák, kolektiv
Umění být zdráv - Jan Vojáček
750 Kč
Ušetříte 95 Kč

„Knihy jsou nádobami ducha. “

Thomas Mann