Knihy
E-knihy
349 Kč
Nestíháme do Vánoc :(

Posíláme do tří dní

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Francouzský režisér Robert Bresson (1901–1999), svými životopisnými daty zajímavě a tak trochu příznačně vyplňujícími celé 20. století, patří mezi solitérní tvůrce světového filmu, který si i přes své dlouhé tvůrčí období čtyř dekád dokázal zachovat naprosto specifický tvůrčí styl, v podstatě nepoznamenaný žádnou z dominantních tvůrčích vln či škol. Ve všech filmech natočených od 2. světové války až do 80. let (např. Deník venkovského faráře, K smrti odsouzený uprchl, Peníze) si udržel svůj nezaměnitelný přístup k filmovému vyprávění či herectví a dále ho formoval a precizoval dílo po díle, a to za použití úsporných vyjadřovacích prostředků. Podobně úsporně i on sám formuloval své názory na filmové dílo; jediný ucelený soubor jeho filmového myšlení je stostránkový spisek "Poznámky o kinematografu" (1975, česky vyšlo 1998), opět plný krátkých úsečných noticek zapisovaných v průběhu čtvrtstoletí. Teprve roku 2013 vznikla další kniha, která se snaží v uceleném souboru nechat promluvit tohoto tvůrce o svém díle.

Péčí jeho vdovy Mylene Bressonové vyšel soubor jeho rozhovorů z dlouhého údobí let 1943 až 1983, který je řazen chronologicky, film po filmu. Právě tento diachronní postup umožňuje sledovat vývoj Bressonova stylu, jeho uvažování o kinematografu. Tuto linii podporuje i zařazení interview, jejichž přímým popudem nebylo obvyklé představení nového snímku uváděného do kin, ale spíše zamyšlením nad určitým tématem či motivem (např. adaptace literárních děl), což dále prohlubuje poznání o směřování jeho úvah v tom kterém období. Tím se z tříště porůznu vzniklých rozhovorů stává celkem plnohodnotný profil tvůrce, který jinak o svém díle spíše mlčel.
Čti víc
Kupte společně
Bresson o Bressonovi - Mylene Bressonová
Sedmá pečeť - Melvyn Bragg
491 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Casablanca
Rozměr
165×200 mm
ISBN
9788087292365
Naše katalogové číslo
265786
Hmotnost
422 g
Rok vydání
2017

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,0 / 5

1 hodnocení

0
1
0
0
0

5

Som mladý, sčítaný, cieľavedomý, energický a väčšinou pozitívne naľadený človek so záujmom pre film a literatúru (umenie).

Marek Dian
4.8.2019
Kinematograf vs. zfilmované divadlo
Ověřený nákup
Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
...Čím viac sa blížim k samotnému finále (chýba mi ešte cca. 40 stránok), tým si čoraz viac uvedomujem režisérovu atypickosť, neuveriteľne nevídanú, aká snáď nemá ani obdobu...
Nebýva vo zvyku taká extrémna “zaťatosť” voči bežnému filmovému systému, akou disponoval francúzsky tvorca-Robert Bresson. Nevravím, že poväčšinou „nenávidel” všetko, čo sa počas jeho života nakrúcalo, samozrejme, spočiatku mával svojich typických ‘obľúbencov’ , ale s postupom času sa otočil o 360° , keď okrem svojich filmových postupov, nezniesol absolútne nič iné, t.j. už sa vôbec nedokázal pozerať na „zfilmované divadlo” ! _ Táto, takmer 300 stránková knižka je plná užitočných informácii o jeho filmovom uvažovaní, doplnená o kvantum pozoruhodných filmových interview ...
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Bresson o Bressonovi - Mylene Bressonová
Sedmá pečeť - Melvyn Bragg
491 Kč

„Knihy jsou němí učitelé.“

Aulus Gellius