Babylon - R.F. Kuang, Host, 2024
Green Tea, AHMAD TEA, 2017

124 Kč

Při nákupu nad 999 Kč
poštovné zdarma
Green Tea, AHMAD TEA, 2017
Green Tea, AHMAD TEA, 2017

Green Tea

    Zelený sypaný čaj... Číst víc

    5,0 4 hodnocení
    Výrobce
    AHMAD TEA, 2017

    Zelený sypaný čaj... Číst víc

    • Káva/čaj
    Vyprodané

    Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude produkt dostupný.

    Další vydání
    Green Tea, AHMAD TEA, 2015
    Káva/čaj
    2015
    Skladem 2 ks

    Potřebujete poradit knihu?

    Zeptejte se online knihkupce!

    Proč nakupovat na Martinus.cz?

    • Doprava zdarma od 999 Kč
    • Více než 5 000 výdejních míst
    • Záložky ke každému nákupu

    Naši skřítci doporučují

    Šikmý kostel: Třetí díl - Karin Lednická, Bílá vrána, 2024

    Více o produktu

    Zelený sypaný čaj .

    Čaj vzniká zpracováním listů čajovníku. Z botanického hlediska je čajovník (lat. Camellia sinensis) stálezelený keř, dorůstající v přírodě do výšky 5 až 15 metrů, výjimečně až kolem třiceti metrů. Na plantážích jsou keře udržovány do výšky kolem jednoho metru . Umožňuje to pohodlnější sběr čajových lístků, mechanizaci sběru a zvyšuje úrodu.
    Divoký čajovník rostl v jihovýchodní Asii, při hranicích Číny a Indie. Jak kulturní rostlina se pěstuje na mnoha místech s vhodnými podmínkami. Mezi země známé produkcí čaje patří Čína, Indie, Pákistán, Írán, Srí Lanka, Taiwan, Japonsko, Indonésie, Nepál, Austrálie, Argentina a Keňa . Nejlépe se mu daří v monzunovém podnebí v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách, od hladiny moře až po nadmořské výšky okolo 2 500 m .
    Listy čajovníku jsou dlouhé od tří do pětadvaceti centimetrů a široké mezi jedním až deseti centimetry. Dospělé listy jsou tlusté, hladké a kožnaté, s krátkou stopkou. Čajové listy se většinou sbírají několikrát do roka, v některých oblastech prakticky celý rok. Lístky se sbírají podle takzvaných sběrových formulí určujících, kterou část výhonku uštípnout.
    Obvykle jsou cennější mladší a menší lístky při špičce výhonku a pupen. Kvalitnější čaje jsou vyráběny pouze z vrchních dvou lístků a pupenu.
    Další zpracování se děje různými způsoby, které vedou k různým "druhům" čaje. Základním faktorem je stupeň oxidace (často se využívá z chemického hlediska nesprávný název fermentace).

    Tradiční je dělení do čtyř základních skupin :

    Zelené čaje : listy se mechanicky naruší, ale oxidace je rychle ukončena působením tepla. V Číně se na ukončení oxidace obvykle využívá sušení na páře, v Japonsku převládá sušení na slunci, případně teplým vzduchem. Zpracování je ukončeno jeden až dva dny po sklizni.
    Oolongy (vyslov úlong, také modrozelené, polozelené čaje) - tvoří přechod mezi zelenými a černými čaji. Často jsou při přípravě navoněné květy, například orchidejí, osmanthu.
    Černé čaje (také červené čaje, tento název se pro barvu nálevu používá zejména v Číně): listy se mechanicky naruší, oxidace se nechá úplně proběhnout. Zpracování trvá týden, ale i déle. Velmi výrazný rozdíl je mezi ortodoxním ručním zpracováním a plně mechanizovanou výrobou metodou CTC (Crush, Tear, Curl), kterou vzniká drcený substrát vhodný do čajových sáčků. Ve střední Evropě (a "západní civilizaci" obecně) je historicky nejoblíbenější právě černý čaj.
    Pu-erh : je dvojnásobně oxidovaný čaj, který se nechává 'odležet' často i po dobu několika let. Čím je pu-erh starší, tím bývá více ceněný, přičemž nezřídka se prodává i 15 až 20-letý. Vyznačuje se plnou, zemitou chutí. Pravděpodobně má na organismus pozitivní a mírně léčivé účinky.
    Bílý čaj : vyrábí se pouze z pupenů a horních lístků. Ty nepřecházejí mechanickým zpracováním ani oxidací. Bílý čaj je téměř bezbarvý a pokládá se za nápoj gurmány.