Forenzní a klinická toxikologie - Marie Balíková
Forenzní a klinická toxikologie
250 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma
Knihy
E-knihy
250 Kč

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Kniha má charakter informační příručky a je určena širšímu okruhu čtenářů, zejména studentům lékařských, přírodovědných či farmaceutických fakult a také specialistům v rámci profesního kontinuálního vzdělávání ve zdravotnictví, kriminalistice a justici.

Poskytuje základní orientaci v komplexní toxikologické problematice - věnuje se např. farmakokinetice, biotransformaci, obecným přístupům k terapii akutních otrav, laboratorní diagnostice otrav či vývojovým trendům v analytické toxikologii a představuje jednotlivé škodliviny způsobující akutní otravy.

Jedno z témat je věnováno i legislativě ve vztahu k návykovým látkám a připojeny jsou i praktické informace týkající se akutních otrav.
Čti víc

Recenze, kritiky

Kniha v 10 kapitolách, na 140 stranách textu, doplněného obrázky, tabulkami, citacemi použité a doporučené literatury, přehledně seznamuje čtenáře s posláním klinické a forenzní toxikologie. Zabývá se farmakokinetikou a biotransformací toxických látek v organismu, jsou objasněny pojmy „otrava", „předávkování" „toxické hladiny" a „interakce nox", diskutovány jsou též problémy při interpretacích zjištěných hladin toxických látek v těle ve vztahu k jejich účinku. Nechybí ani seznámení s obecnými principy terapie akutních otrav, s ovlivněním resorpce nebo eliminace jedu, či aplikace antidot.

Z praktického hlediska lze pro úspěšné toxikologické vyšetření považovat za jednu ze stěžejních kapitol stať, zabývající se laboratorní diagnostikou otrav, v níž je poukázáno na potřebu optimální volby vzorků k toxikologickému vyšetření, jsou diskutovány limity detekce i časové detekční okno.

Čtenář je dále seznámen s vývojovými trendy v analytické toxikologii při současném prudkém rozvoji analytických technologií.

Samostatná kapitola je věnována roztřídění toxických látek, které je pojato prakticky jak pro potřeby toxikologické analýzy, tak z pohledu lékařského, neboť poskytuje základní údaje o vstupu, mechanismu účinku, toxických projevech, biotransformaci, klinickém průběhu, eliminaci cizorodých látek i terapii. Vždy je současně uváděn optimální postup pro toxikologický důkaz, resp. stanovení noxy.

Nechybí ani údaje o možnosti vyšetřování alternativních materiálů (např. slin, meconia, vlasů), které mohou být nejednou k průkazu drog dostupné.

Opominuty nejsou ani nejdůležitější právní normy, které se týkají toxikologické problematiky. Velice užitečné pro čtenáře mohou být také připojené informace o možnostech konzultace a toxikologického vyšetření v případech akutních otrav.

Učební text Forenzní a klinická toxikologie považuji za velice zdařilý jak po stránce odborné a didaktické, tak i v úrovni jeho úpravy a provedení. Přináší řadu důležitých odborných poznatků, které mohou využít nejen studenti lékařských, přírodovědných a farmaceutických fakult, ale též pracovníci, zabývající se problematikou forenzní a klinické toxikologie v oblasti zdravotnictví, kriminalistiky a justice. Učební text bude poskytovat důležité informace v postgraduálním vzdělávání rovněž soudním lékařům a soudním toxikologům. Lze uvést, že publikace vyplňuje prázdné místo v českých učebnicích toxikologie, které již po řadu let naše odborná veřejnost citelně vnímá.

doc. MUDr. Přemysl Klír, CSc., Subkatedra soudního lékařství IPVZ

Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
140
Hmotnost
223 g
Rok vydání
2004
Vazba
brožovaná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Galén
Rozměr
155×225 mm
ISBN
8072622811
Naše katalogové číslo
24873

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

Čti víc

„Musíme přečíst hodně knih, abychom zjistili, o čem je život, a musíme hodně zažít, abychom přišli na to, že buď špatně žijeme, nebo jsme četli špatné knihy. “

Zdeňka Ortová