Knihy
E-knihy

Jack Kerouac - Hipster s andělskou hlavou

Vydavatel
Jota, 2006

Ke­rouac ne­byl nej­vliv­něj­ším au­to­rem své do­by a roz­hod­ně nepat­řil me­zi spi­so­va­te­le tě­ší­cí se mi­mo­řád­né úctě li­te­rár­ních kri­ti­ků, ale ni­kdo ji­ný ne­vy­jád­řil tak přes­ně vzbou­ře­nou ná­la­du ne­klid­né gene­ra­ce...

Čti víc

188 Kč

Běžná cena Běžně 198 Kč

Ušetříte 5%

Vyprodané

Zadejte e-mail a my vám dáme vědět, jakmile bude kniha dostupná.

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Stej­ně ja­ko film pa­de­sá­tých let měl své­ho Jame­se Deana a Marlo­na Branda a po­pu­lár­ní hud­ba Elvi­se Presley­ho, mě­la ame­ric­ká pró­za ono­ho ob­do­bí Jacka Ke­roua­ka.

Ke­rouac ne­byl nej­vliv­něj­ším au­to­rem své do­by a roz­hod­ně nepat­řil me­zi spi­so­va­te­le tě­ší­cí se mi­mo­řád­né úctě li­te­rár­ních kri­ti­ků, ale ni­kdo ji­ný ne­vy­jád­řil tak přes­ně vzbou­ře­nou ná­la­du ne­klid­né gene­ra­ce, kte­rou za­stih­ly na jed­né stra­ně stu­de­no­vá­lečnické hod­no­ty éry pre­zi­den­ta Ei­sen­ho­we­ra a na stra­ně dru­hé úsvit věku Vodná­ře.

Jack Kerouac byl ot­cem beat­nic­ké ge­ne­ra­ce a tvůr­cem sty­lu „spon­tán­ní bo­po­vé pró­zy“, lite­rár­ně vy­jad­řu­jí­cího ri­fy a im­pro­vi­zač­ní tech­ni­ky vy­ni­ka­jí­cích jazzo­vých hrá­čů, ja­ko byli Charlie Parker a Lester Young. V ro­má­nech Podzemní­ci, Na ces­tě a Dharmo­ví tu­lá­ci vyobra­zil po­sta­vy hla­do­vě­jí­cí po zá­žit­cích a tou­žeb­ně vyhle­dá­va­jí­cí no­vou ži­vot­ní vi­zi. Pojí­mal psa­ní ja­ko vzru­šu­jí­cí do­bro­druž­ství a beatnickým součas­ní­kům po­má­hal vy­vést poe­zii ze za­je­tí pa­pí­ro­vé strán­ky do míst úzce sou­vi­se­jí­cích s hud­bou, výt­var­ným umě­ním a dra­ma­ti­kou — do jaz­zo­vé­ho klu­bu, na re­vuál­ní scé­nu, do ga­le­rie a kon­cert­ní sí­ně.

Jako autor za­bý­va­jí­cí se hlav­ně pro­blé­my lidské duše při­spí­val k dis­kusím o ná­bo­žen­ství a spi­ri­tua­li­tě z po­zi­ce zastán­ce zřej­mé­ho pa­ra­do­xu, že ne­jo­tevře­nější­mi lidmi vů­či nebes­kým věcem jsou čas­to zou­fal­ci, vy­vrhe­lo­vé, oso­by „chu­dé du­chem“. Sal Pa­ra­dise z ro­má­nu Na ces­tě, po­sta­va hle­da­jí­cí du­ši ve svě­tě, kte­rý svou du­ši pa­tr­ně ztrá­cí, je Keroua­ko­vým ne­pa­tr­ně de­for­mo­va­ným auto­portré­tem, při­čemž au­tor za­jis­té zá­měr­ně sám se­be po­jme­no­val Para­di­se, ráj.

Dnes, přes čty­ři de­sít­ky let po prv­ním vy­dá­ní pró­zy Na ces­tě, se o Jacku Ke­roua­ko­vi a je­ho spi­sech dis­ku­tu­je ví­ce než dří­ve. Ste­ve Turner v Hipste­ro­vi s an­děl­skou hla­vou stu­du­je ži­vot a dí­lo člo­vě­ka, je­muž se do­sta­lo ozna­če­ní vůdce an­ti­kul­tur­ní re­vo­lu­ce pa­de­sá­tých let, a nalé­zá dů­vo­dy, proč jsou Ke­roua­ko­vy je­di­neč­né pró­zy a je­ho věč­né hle­dá­ní blí­že nespe­ci­fi­ko­va­né prav­dy ne­ustá­lou in­spi­ra­cí mi­nu­lým i dneš­ním ge­ne­ra­cím mla­dých li­dí.
Čti víc
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Angelheaded Hipster
Rozměr
19,5x21,2 cm
ISBN
8072173693
Naše katalogové číslo
24869
Počet stran
224
Hmotnost
600 g
Rok vydání
2006
Vazba
pevná vazba s přebalem
Jazyk
český
Nakladatelství
Jota

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

3 hodnocení

3
0
0
0
0

Alchus
28.11.2006
Názor čitateľa
a samozrejme pridavam 5 hviezdiciek
Čti víc
Alchus
28.11.2006
Man, I´m Beat!
Zatial jedina dostupna kniha s trochou viac info tak ako o jackovi aj zvysku beatnikov... sice je kniha zamerana na Jacka, jeho zivot, motivy, lasky, dobrodruzstva a pady... zachytava aj vznik beat generation a posobenie inych beatnikov... myslim, ze kniha je bohata po obsahovej (informacnej) i obrazkovej stranke... fanusikom Beat generation vrele odporucam :)
Čti víc

Nakladatelství JOTA oslavilo 19. 9. 2015 čtvrt století své existence na českém knižním trhu. Za 25 let vydalo 2 000 titulů v celkem téměř 6 milionech výtiscích.

Nakladatelství vydává překlady světových autorů, 15 let vlastní exkluzivní licenci na překlady nejlépe hodnocených turistických průvodců britské řady Rough Guides, edice Literatura faktu a military, v edici Cestopisy mají ty nejlepší české cestovatele, jako jsou legendy Hanzelka–Zikmund, Miloslav Stingl, Steve Lichtag, Vladimír Plešinger, Jirka Kolbaba, Petr Horký nebo Miroslav Náplava. Ze zahraničních autorů mají Beara Gryllse nebo Reinholda Messnera. Slaví dlouhotrvající úspěch s knihami dnes už spisovatelské ikony, Američana C. D. Payna.. Z dětské literatury zmiňme řadu knih o doktoru Proktorovi od světového autora Joa Nesbøho, úspěšné jsou také publikace z edice Populárně naučné.

Čti víc