Sojčák - Jaako Ahonen
Sojčák
283 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Sojčák

Jaako Ahonen
Sojčák - Jaako Ahonen

Společně se svým bratrem Laurim kombinují svůj literární a výtvarný talent v komiksovém příběhu Sojčák, za nějž získali cenu Comic Book Finlandia v roce 2013.

Na skladě
Nakladatel
Argo, 2016

Jak Disney potkal Kafku. I tak se dá definovat skvělý finský komiks, který se dostal do nejužší nominace Eisnerovy ceny ta rok 2015. Sojčák žije sám se svou matkou ve velkém honosném domě v naprosté izolaci. Nikdy jej neopustil, a dokud k tomu má jeho...

Čti víc

283 Kč

Běžná cena Běžně 298 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Jak Disney potkal Kafku. I tak se dá definovat skvělý finský komiks, který se dostal do nejužší nominace Eisnerovy ceny ta rok 2015. Sojčák žije sám se svou matkou ve velkém honosném domě v naprosté izolaci. Nikdy jej neopustil, a dokud k tomu má jeho matka co říci, rozhodně to tak zůstane. Krásná výpravná kresba vás okouzlí, melancholický i zlověstný příběh uhrane. O této moderní pohádce pro dospělé budete přemýšlet ještě dlouho po jejím dočtení.
Čti víc
Kupte společně
567 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Pikku Närhi
Počet stran
128
Vazba
pevná vazba
Rozměr
165×228 mm
Hmotnost
395 g
ISBN
9788025718124
Rok vydání
2016
Naše katalogové číslo
236281
Jazyk
čeština
Překlad
Nakladatel
Argo
Kategorizace

Why is a raven like a writing desk? Because Poe wrote on both.

Ivana F.
zaměstnanec/zaměsnankyně
19. června 2016

Tento komix som zhltla za pol hodiny. Tá emócia, ktorá sa dostavila po prečítaní, vo mne silno rezonovala ešte 3 dni. Aj teraz sa trošku chvejem. :) Zasiahli ma pocity bezmocnosti, smútku, hnevu a rozhorčenosti nad nespravodlivosťou. Je to silný príbeh, kde sa skrýva množstvo posolstiev a každý objaví to, ktoré práve potrebuje.

Čti víc

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,5 / 5

10 hodnocení

5
5
0
0
0

Fantasy Svet.net
1.8.2016
Temné vize malých sojčáků
Byť je Sojčák poměrně útlá kniha čítající pouhých 128 stran, může se chlubit už tím, že se dostal do nejužší nominace Eisnerovy ceny za rok 2015. Příběh je zde sice jednodušší, ale na daném rozsahu dostačující, a ač může některým čtenářům vadit různorodá interpretace některých načatých témat či nejednoznačností, základní linka je poměrně přehledně daná a jasná. Pro finální efekt však nejde ani tak o příběh samotný, ale spíše o temné vyznění a propracovanost psychologické stránky. Psychologický aspekt komiksu je jeho největší předností. Cílovou skupinou ani přes líbivé postavičky pochopitelně nejsou děti, ale dospělí a dospívající čtenáři. Sojčák je takovou melancholickou hororovou miniaturou, komorním lehce psychologickým dramatem, u něhož máte opravdu chvílemi pocit, že jste ve vzdálené ozvěně pocítili Kafku nebo díla od Philipa K. Dicka. Jak si vyložíte závěr a souvislosti, pak ponechávají autoři jen na vás. Možností jak knihu číst je hned několik, můžete se ji pokoušet šťouravě rozebírat a vymýšlet alternativy nebo si říct, že autorům se nechtělo promýšlet epický příběh s poselstvím, a tak načrtli jen neurčitý mustr, anebo se prostě nechat pohltit, knihu si užít a po dočtení zírat do zdi. (Petra Slováková / Fantasy-svet.net) Čti víc
Tereza Vrsková
25.7.2016
Komiks je pro mnohé čtenáře trochu zvláštní druh literatury. Příběhy v nich obsahují málo textu a tu největší pozornost mají kresby. Existují ale komiksy, které obsahují samo sebou dvě tři věty (a někdy ani to ne) a zbytek příběhu je odvyprávěn jen pomocí obrázků. Jeden takový je i Sojčák, finský komiks, který je takovou moderní pohádkou pro dospělé.

Malý Sojčák žije se svou mámou v obrovském domě, jehož okna jsou celá zabedněná. A žijí zde v naprosté izolaci od venkovního světa. Sojčák se o svou nemocnou matku pravidelně stará, krmí ji a pečuje o obrovský dům. Během svého života nikdy nespatřil světlo světa. Z matčina vyprávění totiž ví, že venku se skrývá velké nebezpečí.

Hodnotit tento příběh je docela složité, protože každý čtenář v tomto komiksu může vidět něco jiného. I přes téměř úplné minimum textu toho Sojčák dokáže říci opravdu hodně. Stačí jen pozorně vnímat jednotlivé obrazy, které příběh vypráví. V popředí je ale jednoznačně melancholická až hororová atmosféra. Temné kouty, neznámé stíny, všudypřítomné ticho. Panely zachycují nejen celé plochy, ale i drobné detaily. Kolikrát se jeden obraz opakuje několikrát a rozdíly vidíte jen ve změně barvy, stínu či výrazu dané osoby. Proto je důležité Sojčáka číst pozorně, protože ten příběh vypráví kresby, ne text.

O Sojčákovi se často mluví ve srovnání s Kafkou. Máme tu téma sebepoznání, téma úzkosti a manipulace, přehnané mateřské lásky i duševní nemoci. Proto může tento komiks každý čtenář vnímat jinak, vidět v něm jiné odkazy i narážky. Autoři tohoto díla totiž odvedli opravdu dobrou práci. Čtením knihy sice možná ztratíte půl hodiny, ale přemýšlením nad podstatou tohoto příběhu můžete ztratit mnohem více času. Určitě to ale nebude promarněný čas.

Sojčák je kniha, která upoutá nejen svým zpracováním ale i tím, do jaké hloubky dokáže zajít. A nejedná se jen o všudypřítomné ticho a úzkost. Svým způsobem se jedná o hlubokou fizolofii života, o melancholický a zlověstný příběh, který v sobě má velkou sílu.
Čti víc
Igor Dudík
28.6.2016
Skvělá věc, temná, zajímavá, nutně zaměstná sice na chvilku, ale úplně celý mozek aspoň u mě to tak bylo.... Doteď si nejsem zcela jistý, zda jsem to celé správně pochopil, stále nad tím člověk přemýšlí a to je obecně na knihách, myslím, dobře. I vizuálně velmi pěkné. Celkově vzato, stojí za to se touto útlou knížkou zabývat a to v dnešní zběsilé době prostě není málo. Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
567 Kč

„Pro čtenáře je dobrá kniha nejlevnějším koníčkem, pro autora nejdražším. “

Gabriel Laub