Knihy
E-knihy

Důstojník a špeh

Na skladě
Vydavatel
Knižní klub, 2016

Leden 1895. Armádní důstojník Georges Picquart je za mrazivého rána v centru Paříže svědkem veřejného ponížení usvědčeného špiona - kapitána Alfreda Dreyfuse. Důstojník je odměněn povýšením; Dreyfus poslán nadosmrti na Ďáblův ostrov...

Čti víc

332 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Doporučené knihy a kolekce

Popis knihy

Leden 1895. Armádní důstojník Georges Picquart je za mrazivého rána v centru Paříže svědkem veřejného ponížení usvědčeného špiona - kapitána Alfreda Dreyfuse. Důstojník je odměněn povýšením; Dreyfus poslán nadosmrti na Ďáblův ostrov. Jeho případ se zdá uzavřený navždy... Román Důstojník a špeh vyprávěný Picquartem je strhující přetlumočení skandálu, který se stal nejproslulejším justičním omylem v dějinách. Působivé jsou i ozvěny zaznívající v našem moderním světě: spravedlnost korumpovaná ve jménu národní bezpečnosti a prastarý instinkt, který vede mocné k tomu, aby skrývali své zločiny.
Čti víc
Kupte společně
Důstojník a špeh - Robert Harris
Index hrůzy - Robert Harris
Ušetříte 35 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
416
Hmotnost
510 g
Rok vydání
2016
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Knižní klub
Rozměr
155×235 mm
ISBN
9788024251295
Naše katalogové číslo
225231

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,0 / 5

1 hodnocení

0
1
0
0
0

Tereza Špetlíková
24.2.2016
„Měla bych chuť na něco historického.“ Přesně tak zněla věta, kterou jsem použila. Nijak víc jsem to nespecifikovala, takže téma mohlo být ledajaké.

Mým prvním chodem se stala francouzská lahůdka se špetkou německé kuchyně z rukou anglického kuchaře, kniha Důstojník a špeh od Roberta Harrise.

Ačkoliv autor je poměrně známý, toto dílo bylo pro mě první ochutnávkou jeho tvorby. A i když běžně vím, do čeho se chystám zakousnout, zde jsem se přesným složením nezabývala a rozhodla se nechat se překvapit. Z počátku to bylo trochu zdlouhavé a náročnější, ale zdravě chutné (asi jako když chroustáte syrovou mrkev), zato ve druhé části se to přehouplo a svištělo to jako po másle! Už v průběhu hodování jsem začínala mít pocit, jestli náhodou jednou z ingrediencí není pravda. A hle, byla!

Důstojník a špeh je krásně beletristicky zpracovaná reálná historická aféra známá pod názvem Dreyfusova. Pokud jste trochu znalí historie, víte, že před světovými válkami se Francie s Německem střetly již v roce 1870, a to v taktéž dosti krvavé válce prusko-francouzské. Jedním z jejích výsledků byla německá anexe Alsaska a části Lotrinska a vznik Německého císařství. Není se tedy čemu divit, že jejich vzájemné vztahy zůstaly na několik desetiletí na bodě mrazu a jakékoliv potenciální vojenské plány či manévry pod drobnohledem armády. A právě na konci devatenáctého století a počátku století dvacátého se udál tento příběh. Příběh židovského kapitána, který byl odsouzen jako německý špion, degradován a následně na několik let odeslán na Ďábelský ostrov, nacházející se v severním Atlantiku.

„O čem to žvaní? Motiv? Dreyfus je Žid, víc Němec než Francouz! Většina jeho rodiny žije v Německu. Veškerý jeho příjem pochází z Německa. Jaký větší motiv ještě generál požaduje?“

Fráze „Je to jen… obyčejný Žid!“ se v příběhu objevuje několikrát. Takoví Židé s ošklivou "vlastností" jménem bohatství byli trnem v oku kdekomu. Proč pak na ně nehodit, co se namane? Takový Žid, to je vlastně ideální viník, kterého nebude nikdo litovat. Ale co když to bylo jinak? Neměla by zvítězit spravedlnost? Ale no ták... Přece si velká, velevážená, francouzská armáda nebude kazit pověst. Vždyť je to jen... Doplňte si sami.

Jak jsem již naznačila ve svém kulinárním zážitku výše, první část knihy je popisnější a mně osobně se četla obtížněji. K navození atmosféry a pro představu doby to ale fungovalo dokonale. Člověk úplně viděl zasněženou Paříž s náměstím plným lidí lačně přihlížejících show degradace, ve větru se houpající plynové lampy na starých vlakových nádražích nebo tuniský vojenský tábor, francouzskou kolonii s místním novinovým plátkem La Dépêche tunisienne, jenž za pět centimů vydával stručně opsané hlavní zprávy francouzských deníků.

Druhá část je v podstatě líčením soudních procesů a je sepsána s velkým spisovatelským umem, velmi čtivě a napínavě! Stránky se obracely samy. Zajímavým faktem, který zde nechybí, byla podpora a osobní angažovanost umělců tehdejší doby, která byla až dojemná! Tím nejvýznamnějším bojovníkem, jenž se sám díky snaze o osvobození Dreyfuse měl ocitnout na rok ve vězení (ale utekl do exilu), byl spisovatel Émile Zola. Svůj ortel si vyřkl sám, a to článkem "Žaluji!" (francouzsky J'Accuse…!), který jako otevřený dopis adresovaný prezidentovi republiky vyšel v deníku L'Aurore v roce 1898. V něm obvinil hned několik nejvyšších velitelů armády z úmyslné snahy ututlat pravdu, obětovat Žida, a dokonce nechat beztrestně pobíhat skutečného špiona, který byl mezitím odhalen.

A ponaučení? Strkat noc do cizích záležitostí se nevyplácí, ba co víc, často má takové jednání neblahé až katastrofální následky. Jenomže slepě konat dle rozkazů jiných bez poslouchání vlastního rozumu a svědomí nebo se tvářit, že o ničem nevím, to má ty vůbec nejhorší důsledky vždycky. Sama historie nám může poskytnout mnohé příklady a svědectví. A proto: „Vive la Liberté, Vive l'Égalité, Vive la Fraternité!“
Čti víc

Na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku Euromedia Group. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

Čti víc
Kupte společně
Důstojník a špeh - Robert Harris
Index hrůzy - Robert Harris
Ušetříte 35 Kč