Knihy
E-knihy

Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku

Tajemné stezky

Regia, 2015
Na skladě
Nakladatel
Regia, 2015

Hrubý Jeseník je pozoruhodným horským pásmem na pomezí Moravy a Slezska. Jsou to hory, jak se patří, vysoké, drsné a zachmuřené, ale i krásné a vyzývavé. Příroda je zde divoká a půvabná zároveň, od horských luk, přes hluboké lesy, až po údolí se...

Čti víc

275 Kč

Běžná cena Běžně 289 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Hrubý Jeseník je pozoruhodným horským pásmem na pomezí Moravy a Slezska. Jsou to hory, jak se patří, vysoké, drsné a zachmuřené, ale i krásné a vyzývavé. Příroda je zde divoká a půvabná zároveň, od horských luk, přes hluboké lesy, až po údolí se stříbropěnnými bystřinami. Najdete zde tichá rašeliniště i hrozivá skalní bradla, obestřená legendami o čarodějnicích a čertech. Je to však i pohoří protkané historií lidského rodu. Dávné hornické osady, vesnice i města pamatující čilý ruch obchodu, krásné zámky i rozpadající se hrady loupeživých hejtmanů. Nechybí ani poutní místa, kam lidé chodili prosit o spásu duše své i svých bližních.

Jsou to však také hory, které do jisté míry ztratily paměť. Jen málo rodin považuje Jeseníky za domov déle než dvě generace a mnoho místních svůj vztah ke zdejší krajině stále ještě hledá. Toulat se Hrubým Jeseníkem je snadné. Poznat jej však smí jen ten, kdo nelituje sil a obětí. Mnohokrát promokne na kost, propadne se do hlubokého sněhu a tvář mu ošlehá vítr plný mrazivých jehliček. V létě mu čelo sežehne nemilosrdné slunce a žízeň vypálí hrdlo do sucha. Musí chodit s otevřenýma očima a všemi smysly vnímat to, co nám zde předkové zanechali. Pak možná mocný Praděd dovolí, aby se poodhalila mlžná záclona a on spatří vše, co hory skrývají. A o tom je i tato kniha. Není to turistický průvodce, ale pozvánka k poznávání kraje, který je tajemný a krásný zároveň.
Čti víc
Kupte společně
Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku - Miroslav Kobza
Zaklínač VII. - Paní jezera - Andrzej Sapkowski
544 Kč
Ušetříte 94 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
208
Hmotnost
420 g
Rok vydání
2015
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Regia
Rozměr
150×210 mm
ISBN
9788087866207
Naše katalogové číslo
223325

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

5,0 / 5

1 hodnocení

1
0
0
0
0

Vladimíra Krejčí
16.4.2016
Pozor: Publikace Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku není průvodce!!!
Tato knižní pozvánka k poznávání kraje, jenž je tajemný a krásný zároveň, se může líbit…
1. milovníkům Hrubého Jeseníku, jesenických hor vůbec nebo těm, kdo je aspoň někdy navštívili, případně by tam v budoucnu rádi zavítali,
2. všem, kdo mají rádi hory a přírodu obecně,
3. těm, kdo se dovolávají starých dobrých časů, ať už se odehrály kdykoliv (Publikace zaznamenává „rodokmen Hrubého Jeseníku“, osídleného už v mladší době kamenné, sahající až do geologické historie Země, kdy se „nad územím dnešních hor vlnilo prastaré moře“.),
4. vyznavačům tajemna, čtenářům a posluchačům pověstí a legend (například o skřítkovi žijícím v hlubinách hory, o kováři Petrovi a jeho čarovném kladivu, zlatém jelenu, čertem poztrácených kamenech, zlotřilém vozkovi, hříšném pastýři Gillovi a jiné),
5. každému, koho zajímá život „obyčejných lidí“ a dokáže obdivovat, co vytvořili,
6. tomu, kdo umí kriticky myslet a ne se všemi zásahy do krajiny souhlasí,
7. divákům, co ujíždějí na romantických filmech, a zaujala je mladičká Romy Schneidrová coby lehce přitroublá rakouská panovnice zvaná Sissi (V knize se dočtou o skutečné císařovně Alžbětě a dozvědí se, kde naleznou její „pamětní kámen“, ležící mimo značené stezky, přesto dostupný „na kole či na běžkách“.),
9. v neposlední řadě posluchačům Českého rozhlasu Olomouc, kteří znají pořady autora této knihy Miroslava Kobzy, zvláště legendární cyklus „rozhlasových pohlednic“ Od Pradědu na Hanou (vysílá ho už od roku 2002 a připravil pro něj přes tisícovku dílů).
Ostatně kniha může zaujmout i ty, kdo spíše než četbě dávají přednost prohlížení obrázků. Na 206 stránkách publikace jich naleznou více než stovku. Kromě fotografií pořízených z větší části autorem při jeho toulkách po stezkách Hrubého Jeseníku je tu spousta unikátních historických snímků, pohlednic, litografií a jiných vyobrazení.
Nechybějí záběry dnes už neexistující „staré rozhledny“ na Pradědu, ponuře vyhlížející věže vybudované „ve stylu hradní hlásky i se zubatým cimbuřím“, za války pojmenované po Adolfu Hitlerovi, která „vydržela v extrémních podmínkách jesenických zim necelých 48 let“ a zhroutila se za bouře v květnu 1959, „na jejím místě zůstala jen hromada kamení“. K raritám patří snímek „Stařičký mocnář pózuje nad uloveným jelenem“, pořízený při některé z loveckých výprav Františka Josefa I.
Císař přebýval ve Františkově chatě, vybudované podnikatelskou dynastií Kleinů. Název dostala po jednom z potomků bratří Kleinů, známých „stavitelů železnic“, kteří na svém panství v dnešní Loučné nad Desnou a Sobotíně vybudovali slavné železářské a strojírenské impérium.
Kobza je zkušený autor i spoluautor knih o přírodních krásách severní a střední Moravy, prozaik, dramatik a rozhlasový redaktor. Má za sebou také zkušenost „píšícího novináře“, redaktora regionálního týdeníku Moravský Sever. To vše zúročil v knize o Hrubém Jeseníku.
Se skutečností, že ji tvořil pro edici Tajemné stezky, se vypořádal po svém. Rozhodně se nepouští do sféry falešné mystiky. Tajemné jsou pro něj jesenické hory jako takové. Líčí je v komplexnosti přírodních krás, spolunažívání obyvatel s drsným krajem, jejich legend, historie i aktivit, tu horám prospěšných, tu kontroverzních.
Jazyk knihy je spíše věcný, faktický, popisný. Přesto dokáže překvapivě poutavým způsobem zprostředkovat dramatické příběhy i drsnou poetiku zdejšího kraje.
Autor se dotýká také ožehavých témat, zvláště výstavby přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Z pozice milovníka hor se nerozpakuje říci své, aniž by se ocitl v pozici zahořklého, dogmatického kritika všech změn.
Z každé stránky knihy na čtenáře dýchne poznání, že tento text se nezrodil jen u stolu, v archivech a při rozmluvách s odborníky, ať už historiky, přírodovědci či třeba stavebníky, a samozřejmě s obyvateli hor, ale především na autorových toulkách tímto nádherným krajem. Není to jen kniha psaná perem či na klávesnici počítače, ale především srdcem.
Na závěr jen krátký úryvek:
„Tisíce tváří má krajina nejvyšších moravských hor – Hrubého Jeseníku. Za krásného počasí čaruje dalekými výhledy a hrou miliónů barev. V čase podzimních mlh se vše obleče do šedivého hávu, ze kterého tajemně ční pařáty větví staletých buků, jejichž listí odvály podzimní větry…“
Kdo zná, ten miluje.
Kdo miluje, ten pochopí.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Cestou necestou za tajemstvím Hrubého Jeseníku - Miroslav Kobza
Zaklínač VII. - Paní jezera - Andrzej Sapkowski
544 Kč
Ušetříte 94 Kč

„Nikdy nepůjčuj knihy, protože nikdo ti je nikdy nevrátí. Jediné knihy v mé knihovně jsou ty, které mi půjčili jiní.“

Anatole France