Meditace o první filosofii - René Descartes
Meditace o první filosofii
169 Kč
Knihy
E-knihy

Meditace o první filosofii

OIKOYMENH, 2015
Nakladatel
OIKOYMENH, 2015

Klasické dílo novověké filosofie vychází v novém překladu s paralelním latinským textem a poznámkami, obsahujícími mimo jiné hlavní odchylky francouzského autorizovaného překladu od původní latinské verze. Přeložili P. Glombíček a T. Marvan...

Čti víc

169 Kč

Běžná cena Běžně 178 Kč

Ušetříte 5%

Dodání může trvat více než tři týdny

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 1500 výdejních míst
  • dárek ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Klasické dílo novověké filosofie vychází v novém překladu s paralelním latinským textem a poznámkami, obsahujícími mimo jiné hlavní odchylky francouzského autorizovaného překladu od původní latinské verze. Přeložili P. Glombíček a T. Marvan.
Francouzský filosof absolvoval jezuitskou školu v La Fleche, poté vystudoval práva v Poitiers, načež v Holandsku vstoupil do vojska prince Oranžského, jež se chystalo k tažení do Čech. V armádě se díky Isaaku Beekmanovi hlouběji obeznámil s matematikou. Během vojenského tažení pracoval na koncepci univerzální vědy. Tehdy objevenou metodu pak uplatnil v řadě prací z několika vědních oborů, především v geometrii a optice. Jeho nejstarší spis Studium bonae mentis zůstal podle všeho ztracený. Compendium musicae daroval svému učiteli Beekmanovi k Novému roku 1619. Pravidla pro vedení rozumu (česky 2001), na nichž pracoval střídavě od roku 1619 skoro až do konce dvacátých let, vyšla také až posmrtně. Koncem dvacátých let se Descartes odstěhoval na holandský venkov, kde díky dědictví žil v relativním klidu téměř až do své smrti. Poprvé připravil text k vydání. Zveřejnění Traité de la Lumiere a Traité de l’homme však v roce 1632 zastavil po zprávách o postihu Galilea Galilei. První veřejně vytištěnou knihou tak byla Rozprava o metodě (česky 1947, 1992) se čtyřmi navazujícími Eseji, jež ukazovaly aplikaci metody vyložené v úvodním textu na jednotlivé obory.
Po ohlasu první publikace vycházejí v roce 1641 Meditace o první filosofii (česky 1970, 2001), kde se Descartes poprvé soustředil čistě na metafyzická témata. Knihu doprovodilo několik sad námitek významných dobových myslitelů a úspěšná kniha se brzo dočkala řady různých vydání. V roce 1644 Descartes připravil systematický školský výklad své filosofie Principy filosofie (český výbor 1998). V nich shrnul jak témata první filosofie z Meditací, tak valnou část své dosavadní práce z přírodovědy. Jinak strávil druhou půli čtyřicátých let stále ostřejšími polemikami se svými odpůrci, především z řad tradičních univerzitních učitelů. Distancoval se zároveň od radikálních interpretací své filosofie. Jeho vlastní práce se stále více zaměřovala na lidskou fyziologii s vazbou na etiku. Výsledkem byly Vášně duše z roku 1649 (česky 2003). Kromě zmíněných spisů ovšem Descartes vedl celý život pilnou, převážně intelektuální korespondenci, jež naplnila pět z jedenácti svazků jeho sebraných spisů. Koncem roku 1649 přijal pozvání švédské královny Kristýny na její dvůr do Stockoholmu, kde začátkem února 1650 ve Stockholmu po krátké nemoci zemřel.
Čti víc
Kupte společně
Meditace o první filosofii - René Descartes
Prótagoras - Platón
317 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
126
Hmotnost
149 g
Rok vydání
2015
Vazba
brožovaná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
OIKOYMENH
Rozměr
130×202 mm
ISBN
9788072982028
Naše katalogové číslo
205238

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,3 / 5

3 hodnocení

2
0
1
0
0

Maja
16.2.2014
Nie je to kniha na oddych, ale skôr pre radosť z poznania.
Táto kniha Vás prijme rozmýšľať nad vecami nad ktorými by ste nikdy nerozmýšľali. Autor najprv hľadá nejakú ISTOTU, na základe ktorej by mohol vystavať skutočné poznanie. Kvôli tomuto v prvej meditácii uvrhne úúúplne všetko v pochybnosti. Ďalej sa zamýšľa napr. nad existenciou Boha, nad tým, prečo u človeka vznikajú omyly, prečo sa človek rozhoduje omylne, ako tomu možno predísť a veľa ďalšieho. Kniha je výborná a veľmi ma oslovila. Je skôr určená ľuďom, ktorý už s filozofiou majú nejaké skúsenosti, ale myslím si, že sa dá pochopiť aj bez nejakých extra znalosti, len je to trošku náročnejšie čítanie.
Aj keď s autorom v niektorých veciach nesúhlasím, nemôžem povedať, že to bolo marné čítanie, to rozhodne nie.
Kniha je v českom jazyku, čo niektorým možno bude prekážať, ale bohužiaľ v slovenčine nie je dotlač. Výhoda je to, že kniha obsahuje aj latinský preklad (na jednej strane je kniha v češtine a na druhej po latinsky).
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Meditace o první filosofii - René Descartes
Prótagoras - Platón
317 Kč

„Knihy je třeba číst s takovou rozvahou a opatrností, s jakou byly napsány. “

Johann Gottfried Von Herder