Ve stínech za zrcadlem - Markéta Bednářová, Libuše Horká
Ve stínech za zrcadlem
180 Kč
Při nákupu nad 999 Kč máte poštovné zdarma

Ve stínech za zrcadlem

Aneb O životě s psychózou

Triton, 2013
Na skladě
Nakladatel
Triton, 2013

Další formáty

E-kniha
99 Kč

Nikdo z nás nemůže vědět, jestli někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. Markéta zažila první ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v devatenácti letech. Poznala...

Čti víc

Další formáty

180 Kč

Běžná cena Běžně 189 Kč

Ušetříte 5 %

Na skladě, objednávejte ale rychle

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné zdarma k objednávkám od 999 Kč
  • více než 2500 výdejních míst
  • záložky ke každému nákupu

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Nikdo z nás nemůže vědět, jestli někde v jeho duši nečíhá zákeřná nemoc na svoji příležitost převzít moc nad zdravým rozumem. Markéta zažila první ataku psychózy a hospitalizaci na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v devatenácti letech. Poznala tehdy svěrací kazajku, izolační místnost, potupné přivázání k posteli i nesvobodu a duševní bolest. Dlouho odmítala přijmout skutečnost, že je vážně psychicky nemocná, nechtěla užívat léky, pracovala na náročných postech a opakovaně se vracela do psychiatrické léčebny. Nakonec pochopila, že jedinou možnou cestou je naučit se s nemocí žít.
Zařadila se do normálního života, vdala se, získala přátele. Věnuje se svým zájmům a koníčkům, prožívá šťastné chvíle. Dlouhodobě navštěvuje psychiatra a psychologa, kteří jí na nelehké cestě ke zdraví pomáhají.


Autorka doufá, že její příběh poodhalí a přiblíží svět duševně nemocných a přispěje k jeho lepšímu poznání a porozumění.
Čti víc

Všechny formáty tohoto titulu

Knihy

Kniha
Na skladě
-5 %
180 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
99 Kč

Okamžitě ke stažení
Jak číst e-knihy?

Další
Kupte společně
Ve stínech za zrcadlem - Markéta Bednářová, Libuše Horká
Anatomie emocí - Stanley Keleman
483 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
184
Hmotnost
252 g
Rok vydání
2013
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Triton
Rozměr
140×200 mm
ISBN
9788073876630
Naše katalogové číslo
155819

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,0 / 5

3 hodnocení

1
1
1
0
0

Martina Čuboková
3.8.2016
Žijete normálním životem, užíváte si, získáváte zkušenosti a máte sny stejně jako ostatní vrstevníci. Avšak najednou se vám změní život. Obrátí se vzhůru nohama a vy sami nevíte, co se děje. Jen ležíte v posteli, nasloucháte hlasům v hlavě, ve svěrací kazajce vás vezou do psychiatrické léčebny, kde vás dají na samotku a přikurtují k lůžku. Dokáže si někdo něco takového představit?
Přesně to se stalo Markétě, která v té době byla v Itálii, kde se starala o postarší paní. Ta ji učila německy a italsky. Platila jí slušné peníze a Markéta, i když daleko od rodiny a bez přátel, byla spokojená. Přišel však den, kdy se všechno změnilo. Její přítel musel zavolat domů do Čech, aby pro Markétu přijeli rodiče, nevěděl, co si s ní počít. A v hledat zdravotníka v Itálii, který by Markétě pomohl? Jak by se otec s italským lékařem dorozuměl? Markéta by mu nepomohla, jelikož mluvila o tom, jak ji někdo pronásleduje a chce jí ublížit. Otec nemeškal a odvezl ji do Čech, kde se o ni postarají. Tak začala Markétina první ataka psychické nemoci.
Od té doby již nebylo nic normální. Markéta byla velmi schopná, pokud prožívala remisi, kdy nemoc se uklidnila a schovala v koutku jejího mozku. Pracovala, díky své schopnosti mluvit plynule německy, byla na pracovním trhu žádaná. Avšak jakákoli větší zátěž Markétu okamžitě vyloučila z běžného života. Poté začal koloběh na samotce, na volném oddělení, domácí péče, návrat do práce, kde se styděla za svou slabost. Jelikož Markéta nechtěla užívat léky, její nemoc se vracela v krátkých intervalech vždy zpět. Poté, co ji domlouvali rodiče a lékaři, Markéta si uvědomila, že bez léků nezvládne svou nemoc potlačit. Byla si vědoma, že ji neporazí, proto se snažila co nejvíc, aby s ní mohla fungovat.
Markéta se seznámí s mužem, který ji konečně opravdu okouzlí. Předešlé vztahy nebyly úspěšné, také díky nemoci. Avšak tento muž ji bere takovou, jaká je i s nemocí. Poté, co ji požádá o ruku, Markéta je neskonale šťastná. Rodině se oddychne, jelikož bude o Markétu dobře postaráno. Nemoc ji však nešetří. Její šťastné dny občas navštíví a tím ji vykolejí. Ale Markéta ani její manžel se nevzdávají a bojují. Ataky se prodlužují, většinou je vyřeší ambulantně, nemusí být hospitalizovaná. Avšak přijde doba, kdy Markéta musí být hospitalizovaná a odebere se na nějakou dobu do nemocnice.
Markéta s manželem zatouží po dítěti. Po konzultaci s lékaři zjistí, že je to možné a mohou se pokusit mít dítě. Musí však poupravit medikaci a vysadit lék, který Markétě pomáhá a nahradit jej jiným. Po tomto se však Markétin stav zhorší a uvědomí si, že vlastní dítě mít nemůže. Proto absolvují kolotoč kolem adopce. Markéta si vyzkouší, jaké to je, starat se o dítě díky příbuzným. Po této zkušenosti, kdy dítě potřebuje absolutní pozornost a nevybírá si, že Markéta zrovna musí odpočívat, jelikož je díky psychóze unavitelnější, vzdají i tuto možnost a musejí se smířit s tím, že budou bez dětí.
Vlastní zpověď lidí s psychickým onemocněním je vždy silným příběhem. Je ohromující, jak někteří tito jedinci dokážou bojovat za svůj život a nevdát se při první pádu na dno. Tito lidé padají často. Je velmi motivující vidět, že mají stále sílu vstát a žít.
Čti víc
Eva Soloy
20.5.2014
Názor čitateľa
Cakala som, ze autorka poodhali viac svoje vnutro. Dost popisne, ale kniha ako taka sa dobre cita. Čti víc
klára
3.2.2014
hodnocení
Kniha je psaná čtivou formou, chvílemi se člověk propadá do depresí s hlavní hrdinkou, ale nakonec zvítězí naděje a víra v lepší budoucnost a tak to má být. Čti víc
Zdeněk Horký
22.1.2014
Názor čtenáře
Je to velice zajímavý pohled na tuto nemoc ze strany pacienta a jeho okolí. Čti víc

O autorech/autorkách

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Ve stínech za zrcadlem - Markéta Bednářová, Libuše Horká
Anatomie emocí - Stanley Keleman
483 Kč

„Knihy jsou nahromaděným pokladem světa, vhodným dědictvím pokolení a národů. “

Henry David Thoreau