Knihy
E-knihy

Dům číslo 6

Host, 2013
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
4 hodiny čtení
Nakladatel
Host, 2013

Příběh s detektivní zápletkou popisuje osudy čtyř sousedů, kteří se při hledání zdánlivě nejjednodušší životní cesty dopustí zločinu Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi...

Čti víc

149 Kč

Běžná cena Běžně 269 Kč

Ušetříte 45%

Okamžitě ke stažení

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Příběh s detektivní zápletkou popisuje osudy čtyř sousedů, kteří se při hledání zdánlivě nejjednodušší životní cesty dopustí zločinu

Novela zavádí čtenáře na periferii města, do polorozpadlého domu schovaného kdesi uprostřed bývalého továrního areálu mezi vysokými pecemi vítkovických železáren. Stejně jako zchátraly, zrezivěly a rozpadly se výrobní haly továrny, sešli také lidé, kteří v domě ještě přežívají.

Všechny hrdiny spojuje minulost prožitá v kleci fabriky, neschopnost změnit svůj život k lepšímu, neschopnost představit si sebe samé jako strůjce vlastního osudu. Společně tak vegetují mezi panelákovými zdmi, daleko od zraku lidí a zájmu úřadů. Za tichého přihlížení se stávají svědky, a nakonec i aktéry zločinu. Každý, kdo by je chtěl vytrhnout z pohodlí jejich řádu, se pro ně stává nebezpečným. Není nic jednoduššího než se nepohodlného člověka zbavit…
Čti víc
Kupte společně
Dům číslo 6 - Nela Rywiková
Žiadnu lásku, len sex - Vi Keeland
378 Kč
Ušetříte 236 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Dům číslo 6
Rok vydání
2013
Počet stran
280
Nakladatelství
Host
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
155197

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

4,0 / 5

1 hodnocení

0
1
0
0
0

Andrea Petržílková
25.4.2016
„Šedé město, šedí lidé a šedé byly mnohdy i myšlenky v jejich hlavách.“

Šeď, jednoduché slovo složené z pouhých tří písmen, vyvolávající v představách každého z nás možná jiný odstín ale stále téže barvy. Šeď je pojem, který ve své jednoduchosti dokáže zcela přirozeně obsáhnout každou jednu složitost detektivního příběhu Nely Rywikové. (Černobílý přebal je toho také důkazem.)Příběhu, který je vepsán do zdí činžového domu uprostřed dnes už nefunkčního, ale zcela reálného továrního areálu, do zdí „domu číslo šest“. Tato stavba dal také název příběhu již zmíněné spisovatelky Nely Rywikové, ostravské rodačky, povoláním konzervátorky, která se ve svém debutu s chutí pustila do popisu života lidí, kteří, leč jsou si absolutně cizí, mají společné mnohem víc, než mívají obyčejní sousedé.
Příběh, který se do regálů knihkupectví dostal v roce 2013, má pod taktovkou vševědoucí vypravěč, který umožňuje svým postavám využívat právo svobody slova a bez jakýchkoli okolků nechává z jejich úst plynout vulgarismy, rasistické řeči a v některých případech spoléhá na to, že číst budeme až po desáté hodině.
Hlavním hrdinou novely, je Adam Vajnar, detektiv z oddělení vražd. Dostává nový případ. Jedná se o údajnou vraždu jednoho z obyvatel předmětného „domu číslo 6“ Martina Prchala. V průběhu vyšetřování se Vajnar postupně seznamuje s charaktery všech obyvatel domu, jednak ze spisů, jednak z vlastních výslechů. Po každém rozhovoru následuje krátký příběh o průběhu života daného podezřelého. Přičemž každého autorka svým líčením zaškatulkuje. Seznámíme se se starou koketu, tučným pivařem, nepoučitelnou pohádkářkou a vypočítavým manipulátorem.
Obyvatelé starého domu na ulici U Trati č.p. 6 v Ostravě zakrněli někde v minulém režimu a vůbec neberou v potaz, že veškerá zodpovědnost ohledně vlastních životů je už dnes na jejich bedrech. Dům se jim rozpadá pod rukama a oni jen čekají, až se o ně město postará a přestěhuje je do lepších a novějších. „No, ale přece, když nás vystěhujete a postavíte nové byty, tak nás do nich můžete nastěhovat, ne? Nás přece nenecháte na ulici!...To by se dřív nemohlo stat!“ Tento plán ale naruší Prchal, mladík, jenž jeden byt v domě zdědil po babičce, když začne pracovat na zachování domu. Sousedi s ním jeho zájem nesdílí. Vidí za tím jen problémy a zařizování. „Běžte s jakymsik družstvem kajsik! No ja myslim, že mluvim za všechny nájemníky, když řeknu, že ty byty prostě nekupime.“ Když se později jediný zájemce a obdivovatel „domu číslo šest“ ztratí bůhvíkam, jednoduše cítíme v kostech nějakou nepravost. Není už ale tak jednoduché odpovědět na otázky, které s touto myšlenkou vyvstanou. Vraždil by někdo jen kvůli takové maličkosti? A pokud ano položme si další. Kdo z postav by toho byl schopen?
Bezmála tří set stránkový příběh dokáže zaujmout autorčiným umem bravurního popisu prostředí, který evokuje pocit, že na vlastní uši slyšíme, na vlastní oči vidíme a na vlastní nos cítíme vše, co čteme. „Stěny nasákly zápachem potu a kouřem z cigaret, až do výšky pasu byla v každém póru usazená špína a v rohu místnosti velká skvrna připomínající zaschlé zvratky.“ Četba jakoby nás velmi příjemným způsobem přenášela rovnou do prostor Ostravy. Tohoto efektu dosahuje mimo jiné také tím, že na nás z knihy neustále vykřikuje typické ostravské nářečí, které kontrastuje se spisovnější mluvou některých postav či vypravěče. „ Už mi jecha autobus. Tak jutro zase na cigarko. A nezapomeňte. Jenom za mnu!“ I mluva slovenského cikána Horváta je specifická „Tak vy se tu budětě stěhovať? To ja, tu se fajně bydli. Klid, kusek do roboty. Fajne, ja tu bydlim přes dvacet rokuv.“
Rywikové se podařilo napsat vynikající příběh, který má od začátku do konce jiskru, nezabředává do nudných pasáží a neustále udržuje čtenáře ve střehu. Je dokladem toho, že ne třeba vyhýbat se literatuře jako čert kříži, ale právě naopak, že může být alternativou, jak kvalitně trávit čas. Příjemná literatura hodící se k dlouhým zimním večerům.
Čti víc

Čti víc
Čti víc
Kupte společně
Dům číslo 6 - Nela Rywiková
Žiadnu lásku, len sex - Vi Keeland
378 Kč
Ušetříte 236 Kč

„Knihy jsou němí učitelé.“

Aulus Gellius