Němci

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je... Číst víc

4,4 19 hodnocení
Nakladatel
Host, 2012
424 stran
6 hodin čtení

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se... Číst víc

  • PDF EPUB MOBI
  • Čeština

199 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?
Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • Doprava zdarma k nákupu od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o eknize

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít.
Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu?
Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.

Jakuba Katalpa (vlastním jménem Tereza Jandová, nar. 1979) je spisovatelka a výtvarnice. Vystudovala bohemistiku, mediální studia a psychologii. Její románový debut Je hlína k snědku? byl v roce 2007 nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii objev roku a Hořké moře získalo v roce 2009 nominaci na Cenu Jiřího Ortena.
Číst víc
Počet stran
424
Rok vydání
2012
Naše katalogové číslo
140281
Styl
filozofický, duchovní
Jazyk
čeština
Původ
Česko
Nakladatel
Host
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

4,4 / 5

19 hodnocení

10
7
2
0
0

Jak se líbila e-kniha vám?

Recenze od Martinusáků

Nejsem já to ostuda, že mou první knihou od Katalpy byl až Zuzanin dech? Jsem! Napravuju to tedy dočítáním jejích dřívějších knih a i když jsem měla v plánu původně číst jiné knihy, tenhle pěkný malý paperback od nakladatelství Host mě zlákal a slupla jsem tu knížku za víkend. Po literární stránce tedy kvalitou vítězí Zuzanin dech, ale kvůli samotnému příběhu bych doporučila víc Němce, protože jde o ne tak profláklou část historie, která mě osobně v tuhle chvíli zajímá víc, než druhá světová válka, které kolem nás bylo, přiznejme si, v poslední době v nové literatuře opravdu hodně, ačkoliv nijak nezpochybňuju, že jde o nesmírně důležité téma, které zkrátka je třeba si pořád připomínat. Na Němcích mě nejvíc zaujalo, že ukazují druhou světovou z pohledu těch, kterých se vlastně zásadně nedotkla — z pohledu občanů Říše, kteří nevěděli a vlastně ani vědět nechtěli, co se stalo s jejich židovskými známými, kteří se najednou vypařili. Zároveň taky kniha vypráví o tom, co se dělo pak; že poválečný “happyend” se nekonal v žádném lidském příběhu a že neštěstí svým způsobem pokračovalo dál, ale jinak. No, co si budem, je to poměrně nevlídná kniha, která vás štěstím zrovna nenaplní, ale jde o dobrý a kvalitní literární zážitek, který vřele doporučuju k přečtení.

Číst víc

Čtenářské recenze

7

Knihovnice, co radši vlastní knihy, než aby si je půjčovala.

Natálie Pecárová
Ověřený nákup
25.7.2021
Tahle kniha mě míjela tolik let, až bych si měla ubrat čtenářské body za ignoranci. Věděla jsem, že existuje, ale nevěnovala jsem jí přílišnou pozornost, protože se zabývá obdobím lidských dějin, které je nesporně důležité, ale v literatuře dle mého názoru občas trochu zneužívané kvůli jeho nevyčerpatelné studnici lidského utrpení - druhou světovou válkou.
Jenže!
Je kniha o druhé světové a pak je Kniha o druhé světové... A Němci určitě patří do té druhé kategorie.

Lidské utrpení v ní najdeme, ale je vzdálené a odosobněné - a většinu času se netýká hlavních hrdinů. Ti totiž prožívají léta 1939 až 1945 z té druhé strany barikády, z pohledu říšských občanů, na které válka sice dopadá, ale působí dalece. A když se její realita náhodou přiblíží, je tak děsivá, že se raději zavírají oči a rozdávají rány pěstí. A to je na Němcích skvělé, neukazují osudy hrdinů ani padouchů, ale obyčejných lidí. Takových, které je možná těžké obdivovat, ale není těžké je pochopit... Protože strach je silným motivátorem, i když třeba jen k nečinnosti a žití života bez větších změn.
Číst víc
Ondrej
Neověřený nákup
10.3.2021
Tema aj spracovanie
U nas nezvycajna tema vztahov a osudov ludi pred a pocas vojny v Nemecku a hlavne potom v protektorate. Pekne vykreslene postavy a putave citanie. Číst víc
Eliška Vodičková
Neověřený nákup
17.12.2012
Názor zákazníka
krásná kniha,poutavý děj,skvělý jazyk Číst víc

Číst víc
Číst víc

„Každé rozhodnutí má svůj příběh, spousta okamžiků našeho života se tísní někde v koutě a čeká na své vyústění a vyústění nakonec přijde.“