„Kůň, panna a víno velké čistoty potřebují!“ Jen málokterý ze spisovatelů si vybere pro soubor svých povídek tak přiléhavé přísloví, jako je tato stará židovská moudrost.
PhDr. Miroslav Slach je autorem trvale moudrým, tvůrcem hluboce vzdělaným, jak jen to mohla pražská Filozofická fakulta poskytnout. Jak vzlétal orel jeho nadání, tak upouštěl i pírka – ty drobné příběhy, které díky autorovi nezapadly a dnes přicházejí i k nám. V této knize povídek uplatňuje šíři mistrovských znalostí od staroegyptských dějin po starobylou krásu současného Tallinu, aby stejně lehce putoval našimi dějinami i místy od Polabí mezi Brandýskem a Staroboleslavskem až po vinorodé Mělnicko! Kolik zamyšlení i bujnosti umí vyvolat nad sklenkou vína. To je kraj, kde Miroslav Slach trávil většinu svého života a pracoval v nenápadném městečku Všetaty pod vinorodým hřbetem Cecemín. Je příznačné, že právě zde kdysi kněžna Ludmila učila svého vnímavého vnuka Václava obdělávat první vinné keře přivezené z Velké Moravy, které později založily slávu mělnického vína…
Knihu ozdobila svými ilustracemi zkušená a vyzrálá malířka paní Jaroslava Bičovská. I ona má smysl pro zachycení dobového koloritu a oné patřičné míry laskavého humoru, který odpovídá záměrům spisovatele. Nebyla to práce lehká, vždyť musela zvládnout reálie od dob faraonského Egypta přes karolínskou dobu v českých zemích, léta českého obrození i současný Tallin.