Babylon - R.F. Kuang, Host, 2024

Kód života
E-kniha

Jak z nás DNA dělá to, kým jsme

Nemusí se vám to líbit, ale je to fakt: čím starší jste, tím víc se podobáte svým rodičům. Zděděné rozdíly v DNA totiž formují naši osobnost výrazněji než všechny vlivy... Číst víc

2,0 3 hodnocení
Nakladatel
Jan Melvil publishing, 2020
Počet stran
312

Nemusí se vám to líbit, ale je to fakt: čím starší jste, tím víc se podobáte svým rodičům. Zděděné rozdíly v DNA totiž formují naši osobnost výrazněji než všechny vlivy prostředí a výchovy dohromady. Převratné genetické... Číst víc

  • EPUB MOBI
  • Čeština

239 Kč

Ihned ke stažení
Jak číst e-knihy?

Potřebujete poradit knihu?

Zeptejte se online knihkupce!

Proč nakupovat na Martinus.cz?

  • Doprava zdarma od 999 Kč
  • Více než 5 000 výdejních míst
  • Záložky ke každému nákupu

Naši skřítci doporučují

Více o eknize

Nemusí se vám to líbit, ale je to fakt: čím starší jste, tím víc se podobáte svým rodičům. Zděděné rozdíly v DNA totiž formují naši osobnost výrazněji než všechny vlivy prostředí a výchovy dohromady. Převratné genetické objevy zásadně mění náš pohled na to, co jsme vlastně schopni na lidském charakteru a schopnostech změnit.

Robert Plomin se genetickému výzkumu věnuje většinu života. Ale teprve nedávno se svým týmem zveřejnil výstupy třicetileté studie dvojčat, sourozenců a adoptovaných dětí. Výsledkem je kniha Kód života, v níž vysvětluje zákony behaviorální genetiky i společenský dopad mnohdy provokativních výsledků tohoto výzkumu. Plomin dokazuje, že genetika představuje hlavní příčinu, proč se lidé liší v kognitivních schopnostech, a proto vybízí rodiče i školy k větší toleranci rozdílů mezi dětmi. Nevyhýbá se ani etickým otázkám analýzy genomu embryí a na rozboru vlastní DNA ukazuje, jak se k získaným výsledkům konstruktivně postavit.

V knize se dozvíte

- proč vytrvalost, síla pozitivního myšlení nebo deset tisíc hodin tréninku nezmění váš život natolik, jak se tvrdí
- že genetickými dispozicemi měníme své okolí, takže čistý vliv prostředí je výrazně menší, než jsme si mysleli
- proč není výběr školy či rodičovského přístupu hlavním faktorem studijních výsledků
- proč je zbytečné vinit se za pár kil navíc, náchylnost k depresím či za pomalé učení
- že geny nejsou osud, ale přesto je dobré jít spíš s nimi než proti nim
- o úžasných perspektivách léčby navržené na míru konkrétnímu genotypu a o nových možnostech prevence
- proč jsou liché obavy, že se budoucnost lidstva zvrhne v rozdělení do genetických kast
Číst víc
Originální název
Blueprint: How DNA Makes Us Who We Are
Počet stran
312
Rok vydání
2020
Edice
Pod povrchem
Naše katalogové číslo
731355
Jazyk
čeština
Překlad
Nakladatel
Jan Melvil publishing
Kategorizace

Našli jste nepřesnosti? Dejte nám, prosím, vědět!

Nahlásit chybu

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Hodnocení

2,0 / 5

3 hodnocení

0
1
0
0
2

Jak se líbila e-kniha vám?

Čtenářské recenze

Marek Fučila
Neověřený nákup
19.3.2024
Zaujímavé informácie, ťažkopádne podané
Nie je to kniha o fungovaní genómu. Čitateľ by už by mal o genetike niečo vedieť. Je to skôr štatistický pohľad na dedičnosť. Autor v nej vysvetľuje dlhoročné výskumy, na ktorých spolupraoval a čiastočne je to podané ako by sa snažil obhájiť, že mal od začiatku pravdu a nikto ho nepočúval. Niečo ako generický rapper. :-)
Niektoré informácie opakuje dokola, vysvetĺujúce časti zas prebehne rýchlo. Celé je to nezáživné a ešte som to ani nedočítal. :-)
Každopádne dôraz je kladený na fakty a tie sú veľmi zaujímavé. Keby sa kniha upratala, bola by super.
Z knihy sa dá dozvedieť napríklad, že hoci množstvo vlastností je vrodených a teda geneticky podmienených, gény kódujú komplexné vlastnosti "krížom-krážom", a teda neexistuje gén pre obezitu, autizmus alebo inteligenciu. Skúmaním na veľkých vzorkách ľudí s nasekvenovanými genómmi ale v blízkej budúcnosti budeme vedieť z genómu vyčítať ktoré kombinácie génov podmieňujú konkrétne vlastnosti. Hlavná myšlienka knihy je, že genetika podmieňiuje približne polovicu toho, akí sme, a druú polovicu vyformujú náhodné udalosti. Štatisticky nevieme povedať čo nimi je, pretože to nie je ani výchova, ani školstvo, ani nič systematické. Skúmalo sa to okrem iného na dvojičkách, dokonca aj vychovávaných oddelene. Vekom konvergujeme k svojim predispozíciam. Napríklad starší ľudia majú hmotnosť bližšie k tomu, čo majú dané, ako mladší. Psychické poruchy sú skôr spektrá vlastností ako ohraničené diagnózy. Pretože to, čo robí schizofrenika schizofrenikom či autistu autistom je extrém vlastností, ktoré majú všetci zdraví ľudia, len menej extrémne. len pri vzácnych chorobách sa nájdu jednoduché poruchy jednotlivých génov. Pri Alzheimerovej chorovbe má malá časť pacientov porušený jeden gén.
Číst víc
Romana
Neověřený nákup
23.7.2022
Veľké sklamanie
Čakala som vysvetlenie genetiky, nové objavy v tejto oblasti písané zaujímavou populárno-vedeckou formou. Kniha je však tak zle napísaná, že veľmi ťažko sa číta a nie ešte aby tomu človek aj rozumel. Číst víc

Nakladatelství Jan Melvil publishing

Číst víc

„Být odvážný neznamená to, že se nebojíte. Být odvážný znamená, že se bojíte, opravdu se bojíte, a stejně uděláte to, co je správné.“

Koralina - Neil Gaiman, 2014
Koralina
Neil Gaiman