Knihy
E-knihy

Faktomluva

Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Nakladatel
Jan Melvil publishing, 2018
Edice
Pod povrchem

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi.

Čti víc

279 Kč

Běžná cena Běžně 399 Kč

Ušetříte 30%

Okamžitě ke stažení

I e-knihy můžete darovat

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné od 29 Kč
  • více než 500 výdejních míst
  • soutěž o knihy na celý rok 2019

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Když mají lidé odpovídat na jednoduché otázky o stavu světa – například zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět – dostáváme systematicky špatné odpovědi. Tak špatné, že kdyby měli zcela náhodně odpovídat šimpanzi, dosáhnou lepších výsledků než učitelé, investiční bankéři i nositelé Nobelovy ceny.

Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling nabízí radikálně nové vysvětletní tohoto jevu. Odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět. Jde například o instinkt propasti (sklon rozdělovat svět na zásadně odlišné tábory), negativity (více si všímáme jevů špatných než dobrých), ale také urgentnosti (pocit „teď, nebo nikdy“ nás vede k unáhleným rozhodnutím) či obviňování (hledáme viníky, nikoli příčiny).

Soustředíme-li se na fakta, zjistíme, že svět jako celek je na tom mnohem lépe, než si myslíme. A že se navíc rychle zlepšuje. Neznamená to, že neexistují vážné problémy a rizika. Neznáme-li však své klamné instinkty, nedokážeme se na problémy dívat na základě faktů a soustředit se na to, co nás ohrožuje nejvíc.

Inspirující Faktomluva, plná napínavých i dojemných příběhů, je zásadní knihou, která změní způsob vašeho hodnocení světa a vybaví vás schopností správně reagovat na budoucí výzvy.
Čti víc
Kupte společně
Faktomluva - Hans Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante
453 Kč
Ušetříte 293 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
352
Nakladatelství
Jan Melvil publishing
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
432173
Rok vydání
2018

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

5,0 / 5

5 hodnocení

2
0
0
0
0

Tomáš Baránek
Tomáš Baránek
17.11.2018
Titul, který považuji za nejdůležitější letošní knihu vůbec: se zastaralým pohledem na svět se totiž nejen hůř žije, ale taky hůř rozhoduje o budoucnosti. Hans Rosling by podle mě dostal Nobelovku, kdyby nezemřel předčasně.
Čti víc
Hana Rudoch
26.9.2018
Silná kniha, provětrala mi stereotypy a zbavila mě dojmu, že se svět řítí do záhuby. Na konci jsem skoro plakala, Hanse Roslinga je velká škoda. Kéž by si ji přečetlo víc lidí.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Faktomluva - Hans Rosling, Anna Rosling Rönnlund, Ola Rosling
Geniální přítelkyně - Elena Ferrante
453 Kč
Ušetříte 293 Kč

„Četba dobré knihy je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá. “

André Maurois