Knihy
E-knihy

Bůh není veliký

O tom, jak náboženství všechno zničí

Citadella, 2018
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Nakladatel
Citadella, 2018

Do rukou se vám dostává kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu. Christopher Hitchens se...

Čti víc

279 Kč

Běžná cena Běžně 399 Kč

Ušetříte 30%

Okamžitě ke stažení

I e-knihy můžete darovat

Proč nakupovat na Martinus.cz?
  • poštovné od 29 Kč
  • více než 500 výdejních míst
  • soutěž o knihy na celý rok 2019

Doporučené tituly a kolekce

Více o eknize

Do rukou se vám dostává kniha od autora označovaného za jednoho z nejskvělejších novinářů naší doby (London Observer), v níž diskuze o úloze náboženství ve veřejném životě získává zcela novou podobu. Christopher Hitchens se v ní s jedinečnou erudicí a inteligencí věnuje nejnaléhavější otázce současnosti: zhoubné síle náboženství ve světě. V této působivé polemice s věřícími předkládá Hitchens základní argumenty proti náboženství (a ve prospěch sekulárnějšího přístupu k životu), a to formou podrobné a poučené interpretace hlavních náboženských textů. Hitchens nám vypráví příběh o vlastních nebezpečných zkušenostech s náboženstvím a popisuje svou duchovní cestu směrem k sekulárnímu nazírání na svět, založenému na vědě a rozumu. Je to svět, v němž jsou nebesa nahrazena záběry vesmíru získanými pomocí Hubbleova dalekohledu, nad nimiž se nám tají dech, a Mojžíš a hořící keř ustupují nádheře a symetrii dvojité šroubovice DNA. Bůh nás nestvořil, píše. My jsme stvořili Boha. Náboženství, vysvětluje Hitchens, nabízí zkreslenou představu o našem původu, naší podstatě a vesmíru. Tím, že jej dětem vštěpujeme, jim škodíme a ohrožujeme náš svět. Vůbec nezáleží na tom, zda jste celý život věřící, nebo přesvědčení ateisté, či zda patříte k těm, kteří si o úloze, jakou hraje náboženství v životě, neudělali zatím jasno; polemika předložená na stránkách knihy vás vyprovokuje k zamyšlení a k přání se do ní zapojit.
Čti víc
Kupte společně
Bůh není veliký - Christopher Hitchens
Slepá mapa - Alena Mornštajnová
428 Kč
Ušetříte 300 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
378
Nakladatelství
Citadella
Jazyk
český
Naše katalogové číslo
305411
Rok vydání
2018

Recenze

Jak se vám e-kniha líbila?

3,9 / 5

7 hodnocení

5
0
0
0
2

Jaroslav Fabok
Jaroslav Fabok
14.5.2018

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.

Kniha je výborným príspevkom v rade anti-teistických publikácií. Autorov prehlad je fascinujúci, hoci sa s niektorými jeho názormi nestotožňujem. Ide napríklad o obhajobu vojny v Iraku. Hoci bolo zo strany niektorých intelektuálov zaradenie Hitchensa, pre jeho obhajobu Irackej vojny, k neo-konzervatívcom prvoplánové - čiastočne tomu rozumiem. Nepoznám však sekulárneho humanistu, ktorý by takýmto spôsobom obhajoval akýkoľvek vojenský konflikt. Ak sa koná násilie, ktoré je ospravedlňované vierou, nie je možné aby sme ako sekulárni humanisti obhajovali použitie rovnakých prostriedkov - teda opäť násilia, možno ešte vo väčšej miere.

Hitchensova kniha ako celok však napriek tomuto, aspoň pre mňa rušivému momentu, pôsobí celistvo a fundovane. Oceňujem najmä jeho analýzu, ktorá sa týka života a posolstva M. Luthera kinga, v kapitole venujúcej sa otázke, či sa ľudia kvôli náboženstvu správajú lepšie. Hitchens prichádza so správnym záverom, že nie náboženstvo, ale odkaz humanizmu je tým prvkom, ktorý v ľuďoch prebúdza túžbu po zmene spoločenských pomerov.

Nemenej zaujímavou je kapitola analyzujúca odkaz východných náboženstiev v západnom svete. V krátkosti, nie, ani východné náboženstvá nie sú pre ľudí na Západe východiskom zo stereotypu explicitného alebo implicitného násilia nám kultúrne blízkych náboženských smerov a prúdov. Dôležité je upozorniť na to, že násiliu sa v niektorých prípadoch nevyhýbajú dokonca ani budhisti (bližšie napr. kniha sociológa Marka Juergensmeyera "Teror v mysli božej").
Čti víc
Eva Valašťanová
Eva Valašťanová
10.7.2018
Obsahuje kniha aj analýzu, či sa ľudia kvôli ateizmu správajú lepšie? Lebo 20. storočie, najkrvavejšie zo všetkých, formoval hlavne ateizmus...Otázka, či sa ľudia kvôli náboženstvu správajú lepšie, je manipulatívna. Rôzne náboženstvá sú natoľko rozdielne, že je nemožné položiť takúto zovšeobecňujúcu otázku. Nehovoriac o tom, že do hry vstupujú veľmi rôzni jednotlivci a na každého môžu mať tie isté udalosti a pohľady na skutočnosť rôzne účinky. Hitchens vie zanietene a s rozhľadom rozprávať, ale manipuluje.
Čti víc
Igor Bukovsky
19.2.2018
K tejto knihe uz zaznelo tolko odbornych aj filozofickych vyhrad, ze ju v povodnom jazyku citaju azda uz len ludia, ktori o suvislostiach vobec netusia - stavaju sa tak obetami skutocnej manipulacie v zivotne dolezitej veci, akou je svetonazor. A vydavatel by si mohol dat aspon tu namahu, aby aktualizoval text ku knihe, pretoze autor je uz 7 po smrti. Lenze fakty zrejme nie su dolezite ani pre vydavatela, nielen autora..
Čti víc
Dalibor
18.2.2018
Slovenská verzia Bůh není veliký
Boží blud vydala Citadella v slovenčine aj v češtine. Veľmi by ma zaujímalo, či Bůh není veliký bude vydaný aj v slovenčine. Dúfam, že si to niekto kompetentný prečíta a zareaguje. Ďakujem.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Bůh není veliký - Christopher Hitchens
Slepá mapa - Alena Mornštajnová
428 Kč
Ušetříte 300 Kč

„Přátelé jsou lidé, kteří si mohou půjčovat moje knihy a stavět na ně mokré sklenice.“

Robinson Jeffers