Knihy
E-knihy
229 Kč

Běžná cena Běžně 241 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Zhruba stovka poetických textov, zhrnutá v knihe Život je frajer, ale ja som väčší, predstavuje najlepšie básne a texty piesní mimoriadne talentovaného a populárneho básnika 20. storočia. Jozef Urban sa svojimi textami trvalo zapísal aj do histórie populárnej hudby a vyoral hlbokú a plodnú brázdu i na poli slovenskej poézie. Napriek tomu, že prakticky všetky jeho básnické zbierky vyšli v reedícii po jeho tragickom skone v roku 1999, sú beznádejne vypredané, a chýbajú aj v knižniciach. Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov vydáva výber autorovej tvorby, aby jeho kvalitné básnické texty boli opäť k dispozícii širokej verejnosti.
V zbierke nechýbajú najznámejšie tituly ako sú Voda, čo ma drží nad vodou, Vráť trocha lásky medzi nás či Plač víťazov, ktoré hudobne interpretovali najpopulárnejší slovenskí speváci a skupiny. Toto vydanie obsahuje v jednej publikácii prierez celou tvorbou Jozefa Urbana od sonetových vencov, cez poéziu, až po piesňové texty. Kniha ponúka komplexný obraz diela výnimočného autora vrátane jeho postupného poetického, tematického i metaforického vývoja, keďže jednotlivé časti sú zostavené chronologicky.
Čti víc
Kupte společně
Život je frajer, ale ja som väčší - Jozef Urban
Pivo u Chárona s Jožom Urbanom - Ondrej Kalamár
502 Kč
Ušetříte 26 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
272
Hmotnost
360 g
Rok vydání
2016
Vazba
pevná vazba
Jazyk
slovenský
Nakladatelství
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozměr
125×185 mm
ISBN
9788080619343
Naše katalogové číslo
257600

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

"Narodil se 29. listopadu 1964 v Košicích. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, obor ekonomika zahraničního obchodu. Byl redaktorem časopisu Literární týdeník (1988-1989), šéfredaktorem literárního měsíčníku Dotyky, později šéfredaktorem týdeníku Mladé rozlety a ředitelem galerie Bibiana. Zemřel tragicky 28. dubna 1999.
Autor portrétu Josefa Urbana s názvem Po bouřce je Palo Susa.
Tvorba : Poezie : Malý zuřivý Robinson (1985), Hluchoněmá hudba (1989), Kniha polomrtvých (1992), Sněženky & Bible (1996), Voda, co mě drží nad vodou (1999, posthuma), Dnes není Mikuláše (2000), Blízko, ale stále dále (z pozůstalosti, 2001)
Esejistická tvorba :
Utrpení mladého poety (1999), Blízko, ale stále dále (2001)
Popové texty :
Výstřel z motyky (1990) - vydal společně s M. Bančejem a J. Litvákem
Tvorba pro děti a mládež:
Dobrodružství vranky Danky (1995)
Rozhlasová hra :
Známe své lidi (1990)
"Jozef Urban vstoupil do slovenské poezie razantně: za básnický debut z r. 1985 dostal Kraskovu cenu. Razantně a zároveň paradoxně zněl i titul prvotiny: Malý zuřivý Robinson. Paradox zůstal jeho pracovním nástrojem i nadále. V debutu se dvacetiletý mladík loučí s barevným světem dětství a vstupuje do šedé dospělosti ... Urban poslední básnické knihy Sněženky a bible ("symboly jara a víry", věčně se opakující přírody a metafyziky kultury) je již dospělým a všestranně vyspělým třicátníkem ... Intelekt a racionalita vstoupily do Urbanové poetiky. Nemá rád pološero, významovou rozplývavosť, tajemná zákoutí, které kamufluje hloubku. Je jasný a ostrý jako břitva. Může si to dovolit, protože pronikl dovnitř věcí, které se týkají člověka. Je v tom zkušenost i poznání, obojí servírované přesným a hutným jazykem, ve kterém se daří ironii a sebeironii, sarkasmu i trochu hrané skepsi, ale když na to přijde, i "opravdovosti" a nakonec i velkému slovu. " < br>
Vladimír Petrík "

Čti víc
Kupte společně
Život je frajer, ale ja som väčší - Jozef Urban
Pivo u Chárona s Jožom Urbanom - Ondrej Kalamár
502 Kč
Ušetříte 26 Kč

„Pospěšte, abyste přečetli nejlepší knihy. Není jich mnoho a může se státi, že váš život uplyne, než-li je přečtete. “

Henry David Thoreau