Žádná velká věda

Hluboká práce

Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě
Cal Newport  ·  Vydavatel: Jan Melvil publishing, 2016

Překlad: Kateřina Ešnerová

Objednejte si zboží celkem nad 999 Kč a poštovné máte zdarma!

Poštovné zdarma nad 999 Kč!

Při objednávce nad 999 Kč neplatíte v našem obchodě poštovné. Kompletní podmínky poštovného.

Naše cena:
284 Kč
Běžná cena:
299 Kč
Ušetříte:
5% (15 Kč)

Posíláme do 15 dní.Přidat do wishlistu
Co je to wishlist?

Wishlist je seznam vašich tajných přání. Jediným kliknutím si do něj můžete ukládat tituly, které vás zaujaly a které byste v budoucnosti možná chtěli koupit pro sebe nebo své blízké. Pro používání wishlistu musíte být přihlášení.Uloženo
Více doporučení

Lidé, kteří si koupili tuto knihu, si koupili také

Nahlásit chybu

O knize

V dnešní době neustálé online dostupnosti většina lidí ztratila schopnost ponořit se hluboce do práce a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost.

V knize Hluboká práce představuje Cal Newport svůj stejnojmenný koncept – schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Hluboká práce vám umožní rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase, díky čemuž se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Jde vlastně o jakousi superschopnost („nové IQ“) stále konkurenčnější ekonomiky 21. století.

Místo omílání, že rozptylování je špatné, oslavuje Newport přínosy opaku. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve dokládá, že pěstování zvyku hluboce pracovat má obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř „pravidel“, který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat.

V knize se dozvíte:

- jaký je rozdíl mezi hlubokou a mělkou prací
- proč vinou mělké práce nikdy nevystoupíte z průměru
- že hluboká práce pomáhá učit se rychle nové věci a produkovat špičkové výstupy a především dává pocit smyslu
- jak hlubokou práci udělat vaším hlavním profesním nástrojem
- jakými způsoby využívali a využívají převahu hluboké práce velcí myslitelé, spisovatelé a podnikatelé
- proč jsou multitasking, vyrušování, emaily a internet vůbec zkázou pro váš osobní rozvoj a výkon – pokud je neudržíte v přísných mezích
- proč a jak se zbavit mělkosti v sociálních vztazích
- že i když pracujete s internetem a potřebujete být dostupní, nemusí to znamenat, že vaše práce na musí být mělká
- jak si s ohledem na dva typy práce uspořádat den, týden, rok
- jak zavést hlubokou práci do týmu či firmy
- jak měřit svůj výkon a tím stále prohlubovat pracovní výkon bez zvýšení časové náročnosti
- proč je lepší odpočívat od soustředění než od rozptylování

Jan Melvil publishing

Další tituly vydavatelství

Jan Melvil Publishing je nakladatelství literatury osobního rozvoje. Přinášíme svým čtenářům důležitá témata, která se mnohdy teprve klubou na povrch a jejichž včasná znalost ovlivní váš úspěch v budoucnosti.

Více informací

Recenze, kritiky

„Hluboká práce je "killer app" znalostní ekonomiky: díky intenznivní koncentraci jako jediná umožní zvládnout obtížný obor či vyřešit náročný problém.“ – The Economist

„Cal Newport je jasným hlasem v moři hluku, v jeho knize je v věda a vášeň ve vzácné rovnováze. Nepotřebujeme více kliknutí, více koťátek, více smajlíků. Potřebujeme neohroženou práci, práci, ke které dospějeme, přestaneme-li těkat.“
– Seth Godin, autor knihy Kopni do té bedny

Pokračovat ve čtení

Poslat doplňující údaje o knize

Kupte výhodně společně

Celkem pouze za 634 Kč
(ušetříte 63 Kč)
Koupit společně

Podrobnosti

 • Počet stran: 240
 • Vazba: brožovaná
 • Rozměr: 143×215 mm
 • Hmotnost: 360 g
 • Jazyk: český
 • ISBN: 9788075550088
 • Rok vydání: 2016
 • Naše katalogové číslo: 248691


Hodnocení čtenářů a čtenářek       (hodnotili 2 lidé) Přidat hodnocení

Řekněte svůj názor na tento titul ostatním i vy!

Máte tuto knihu? Chcete se podělit o názor?

Podělte se o něj s ostatními čtenáři! Možná jim tak pomůžete při rozhodování.

1
Vaše hodnocení knihy
2
Chcete navrhnout další vaše oblíbené knihy? Klikněte.
3
Recenze a diskuse jsou službou pro návštěvnice a návštěvníky Martinus.cz. Příspěvky jsou zveřejněné obvykle do 24 hodin, vyhrazujeme si však právo neuveřejnit a vymazat zejména příspěvky, které:
 • jsou vulgární nebo urážlivé
 • nesouvisí s titulem nebo tématem
 • porušují nebo vyzývají k porušování autorských práv
 • odkazují na nabídku nebo webové stránky konkurence
 • obsahují jakékoli URL odkazy
 • nejsou podepsané
Peter Rúfus
Peter Rúfus
1. února 2017
     
Reagovat Ověřený nákup

Ověřený nákup označuje recenze od přihlášených uživatelek a uživatelů, kteří si koupili knihu u nás.

Cal Newport - Deep work 8

Kniha, ktorú považujem za ten najlepší kúsok, ktorý sa mi v roku 2016 objavil v rukách.

Autor a prostredie v dvoch vetách:
Cal je 34-ročný americký akademik, no prívlastok „chlapík“ (aj s potľapkaním po pleci) by mu sedel viac, pretože sa nielenže nebál pomenovať veľmi znepokojujúci jav v dnešnej spoločnosti, ale dať aj návod, ako „sa opraviť“. V knihe rozoberá problematiku ľudskej pozornosti a sústredenosti, rozbité dnešným štýlom života na kúsky, a vplyv tejto skutočnosti na pracovný výkon jednotlivca.

Nuda! poviete si. Plne rozumiem, to isté som si povedal aj ja. Dajte mi však 4 odseky na to, aby som vám vysvetlil, prečo je to, naopak, strhujúce čítanie. Najprv však malá anketa:
- chodia vám maily, ktoré menia vašu prácu na prerušovanú činnosť (podobne ako reklama v TV)?
- vyžaduje sa od vás, aby ste na tieto maily odpovedali ešte v ten deň, alebo dokonca do hodiny?
- máte telefón alebo linku, ktorú by ste sa nemali odvážiť nezdvihnúť, keď zazvoní?
- máte pocit, že nestíhate pridelenú robotu?
- ste v robote nebodaj aj po piatej, alebo dokonca robíte či rozmýšľate o práci ešte aj cez víkend?

Ak ste na viacero otázok odpovedali áno, ste nádejný adept na Deep Work.

Deep Work (alebo hlboká práca) je koncept pomenovaný Cal Newport-om. V jednoduchosti hovorí, že čím viac sa ponoríme do práce, tým viac toho urobíme. Logické. Avšak v dnešnom svete múdrych technológii a obrovskej plochy pokrytej internetovým signálom môže byť ponor do práce, ešte k tomu hlboký, značne problematický. Aj keby ste vedome rozhodli odteraz toho čo najviac urobiť, intenzitu prichádzajúcich mailov, notifikácií, otázok kolegov či šéfa a klopaní na dvere to nezastaví ani nespomalí.

Cal na to ale ide inak, ako by ste čakali. Prvá polovica knihy vám najprv objasní podstatu sústredenia a pozornosti, ich fungovania a neurónových spojov vo vašej hlave. Tiež vám povie, čo tieto spoje narúša a čo, naopak, posilňuje. Prvých osemdesiat strán napokon nepripomína faktografiu, ale príjemné počúvanie známeho, ktorý na niečo prišiel. Druhá polovica knihy ďalej nabáda a radí, ako postupne a pomaly zaviesť hlbokú prácu do vášho života.

Vynikajúce na tom je, že žiadna z daných rád nie je vágna alebo všeobecná, ale zatína priamo do živého. Cal totiž predpokladá, že ak uznáte jeho argumenty z prvej polovice knihy a rozhodnete sa pre efektívnejšie využitie vášho produktívneho času, nemusí už na vás „ísť opatrne“. Ďalšou skvelou vecou je, že kniha ponúka riešenie (a častokrát nielen jedno) na každý problém, ktorý človeka v súvislosti s problémom úplne sa ponoriť do práce napadne. Či už musíte dvíhať klientom alebo šéfovi okamžite telefón, odpovedať na maily v krátkom čase, byť „na príjme“ aj po pracovnej dobe, pracujete v open space, vo vašej blízkosti vyzváňajú iné telefóny a rozprávajú iní kolegovia, máte v okolí rušivé vizuálne aspekty, potrebujete byť neustále online… Zoznam ide ďalej. A na všetko existuje odpoveď. Ani ja som neveril.

A čo je hlavné, uvedený koncept sa dá použiť pre všetkých. Či už ste amatérsky spisovateľ a nemáte kedy písať alebo projektový manažér, ktorý rieši všetko za pochodu. Môžete si akokoľvek povedať, že toto by sa vo vašej práci nedalo použiť, Cal vás vyvedie z omylu. Alebo ak si myslíte, že by nedvíhanie telefónu či neodpovedanie na maily neakceptoval váš nadriadený, v knihe dokonca nájdete dve vety, po ktorých vám zamestnávateľ nepovie na váš nápad nie. Nemá význam tu uvádzať konkrétne príklady, nakoľko by boli vytrhnuté z celkového kontextu. A práve ten je dôležitý. V súčasnom svete, v ktorom schopnosť zanechať po sebe reálnu a dobre urobenú prácu nahrádza dôležitosť „byť neustále dostupný“ je práve hlboká práca tým, čo vám poskytne výhodu nad všetkými vo vašom okolí. Dokážete urobiť oveľa viac, ako vaši konkurenti/spolupracovníci a za kratší čas. A vzhľadom na súčasnosť to vyzerá tak, že práve táto vlastnosť bude v nadchádzajúcich rokoch predstavovať kľúčovú výhodu zamestnanca v modernej ekonomike.

Krátke zhrnutie:
Kniha má 211 strán, rozdelených na dve časti: 1) prečo je hlboká práca dôležitá a 2) ako ju postupne zaviesť do svojho života. Každý záver je podložený niekoľkými príkladmi z reálneho sveta a/alebo vedeckými štúdiami. Ponúka konkrétne odpovede na konkrétne otázky „ako sa to dá urobiť“ a neguje každý argument „ako sa to nedá“. Ponúka 4 modely hlbokej práce, z ktorých je minimálne jeden uplatniteľný pre každého človeka bez ohľadu na jeho pracovný rozvrh, povahu, osobnosť, typ zamestnania, kancelárske, bytové či vzťahové pomery v rodine alebo na pracovisku.

Moje hodnotenie: 5/5

Osobná skúsenosť:
Koncept deep work aplikujem v mojom živote (ako v práci, tak pri mojom tvorivom písaní), už dva mesiace. V „štádiu“ hlbokej práce dokážem vyprodukovať o 50 až 100% viac obsahu za rovnaký čas, ako kedykoľvek predtým. A to sa ešte považujem za začiatočníka, ktorý sa stále učí dodržiavať všetky pravidlá uvedené v knihe.
(recenze z Martinus.sk) Zobrazit celou recenzi

Byla pro vás tato recenze přínosná?   (9)   (1)
VISA MasterCard Platba24 Česká spořitelna MojePlatba Komerční banka ePlatby Raiffeisen Bank online převod GE Money Bank mPeníze mBank online převod Sberbank online převod Fio banka online převod ČSOB Poštovní spořitelna / Era PaySec Zuno Pay PayU