Knihy
E-knihy

A proto skáču

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem

Paseka, 2016
Na skladě
Nakladatel
Paseka, 2016

Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela...

Čti víc

229 Kč

Na skladě, objednávejte ale rychle

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus?

Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem.

____________

Ohlasy z médií:

"Ani při takto choulostivých tématech však z Higašidova textu nejde vycítit sebelítost. Tou totiž, jak člověk po přečtení knihy zjistí, autisté netrpí. Je tomu právě naopak. Ale po čem opravdu touží, je pochopení ze strany společnosti. A to je právě jedno z poselství knihy – apel na společnost." - Monika Zavřelová, iDnes.cz
Čti víc
Kupte společně
A proto skáču - Naoki Higashida
Autista a poštovní holub - Al Galidi Rodaan
446 Kč
Ušetříte 11 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
170
Hmotnost
240 g
Rok vydání
2016
Vazba
brožovaná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Paseka
Rozměr
128×198 mm
ISBN
9788074327117
Naše katalogové číslo
232050

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,6 / 5

20 hodnocení

15
2
3
0
0

13. 7. 2017
Názor čitateľa
Veľmi podnetné čítanie,po množstve kníh týkajúcich sa autizmus, konečne niečo úplne jednoduché a zároveň presne to na čo sme my ako rodičia dlho čakali.Nasla som tam veľa odpovedí a upozornila na to čo si ešte viac všímať....
Čti víc
tina
13. 1. 2017
podnetný rozhovor
Zaujímavé a podnetné čítanie, ktoré je písané formou rozhovru (otázka - odpoveď). Osobne preferujem viac dynamiky (myšlienky odovzdávané cez príbehy), preto sa mi to ťažšie čítalo (miestami mi pozornosť ubiehala). Celkovo však túto knihu považujem za dobrú voľbu, odporúčam.
Čti víc
20. 10. 2016
Nahlédnutí do skutečného prožívání člověka s autismem. Výborné čtení pro všechny lidi v okolí autisty. Tohle se nedozvíme ze žádné knihy o autismu, protože tyto knihy píší odborníci, kteří vidí jen to, co lze pozorovat zvenčí. Ale A proto skáču napsal autista sám, je to jeho svědectví o tom, jak se žije v autistickém těle.
Čti víc
Michala Máriássyová
Michala Máriássyová
31. 5. 2016
Názor čitateľa
Považujem za zvláštne, že sa táto kniha odporúča najmä ľuďom pracujúcim s autistami. Veľmi totiž dokáže pomôcť aj samotným autistom, prípadne ľuďom, u ktorých sa prejavujú len niektoré "divnôstky", ale nevedia ich vysvetliť. Samotnú ma spočiatku zarazili viaceré vysvetlenia (napr. vyberavosti v jedle alebo odmietania dotykov), po kratšom zamyslení som mu však musela dať za pravdu. Naokiho postrehy tak nielen budujú most medzi svetom "normálnych" a svetom "iných", ale môžu pomôcť aj tým "iným", aby porozumeli samým sebe.
Čti víc
Lenka Ljenka
Lenka Ljenka
3. 1. 2016
Názor čitateľa
Kniha Prečo skáčem je zaujímavá hlavne tým, že ponúka nový pohľad na autizmus. Nie odborné vysvetľovanie psychológov a špeciálnych pedagógov, ani nie opis rodiča, ktorý vysvetľuje, čo všetko musí denne riešiť a zažívať. Ide o autentický príbeh chlapca, ktorý sám bojuje s tým, že je autista. Ak hľadáte univerzálne rady na to, ako pracovať s takýmito deťmi, budete asi sklamaní. Naoki odpovedá na rôzne otázky týkajúce sa autizmu (prečo ste takí neposední, prečo sa učíte naspamäť cestovné poriadky a kalendáre atď.) veľmi jednoducho a svojsky, ale práve to je sympatické. Pretože vďaka tomu sa dokážeme priblížiť tomu, čo prežíva. Niektoré jeho odpovede sú naozaj prekvapivé a otvoria nám oči, rúcajú zaužívané predstavy o tom, že autistické deti nie sú empatické, alebo že žijú vo svojom svete, ktorý je priepastne vzdialený tomu nášmu. Krásne detské, občas uletené, ale zároveň inteligentné a dojímavé rozprávanie . Ukončím to úryvkom z Naokiho odpovede na otázku Chceli by ste byť ,,normálni"? -Viete, pre nás je normálne mať autizmus, takže vlastne ani nevieme, aké je to byť ,,normálny". Pokiaľ sa naučíme vážiť si a mať radi sami seba, záleží vôbec na tom, čo sme ,,normálni" alebo autisti?
Čti víc
Erika D.
14. 10. 2015
Názor zákazníka
Knihu PREČO SKAČEM som dočítala. Odporúčala by som ju ako "povinné čítanie" VŠETKÝM rodičom, pedagógom, asistentom a vlastne všetkým ľuďom, ktorým záleží na deťoch s autizmom. Je to krásna kniha. Naozaj veľa vysvetľuje. Znova som sa niečo naučila o svojej dcére, aj keď sa priznám, že veľa vecí som pozorovaním pochopila už dávno pred vydaním tejto knihy. PS: Súhlasím s Ivett, ktorá reagovala na túto knihu :))
Čti víc
Ivett
1. 10. 2015
Názor čitateľa
Vynikajúca kniha, ktorú odporúčam prečítať nielen každému rodičovi, ktorý má dieťa s autizmom,ale odporúčam ju aj špeciálnym pedagógom a ľuďom pracujúcim s takýmito ľuďmi. Veľmi mi otvorila oči a pozerám sa na svojho syna inak.....viac ho chápem, milujem ho ešte viac. skutočne úžasná kniha.
Čti víc

Naokimu byl v pěti letech diagnostikován autismus. Navzdory svému postižení se výborně učil, naučil se číst a psát dříve než ostatní a lépe se vyjadřoval. Jeho matka ho povzbuzovala k psaní a tak Naoki jako jedenáctiletý a dvanáctiletý vyhrál dvakrát po sobě literární soutěž The Grimm Fairy Tales Contest. Od té doby publikoval více než dvacet románů, povídek a knih popisujících autismus. V roce 2007 vyšel poprvé v Japonsku Higashidův knižní soubor 58 často kladených otázek o autismu, v nichž autor upřímně líčí svůj život s touto diagnózou. Kniha měla v Japonsku bouřlivé odezvy. Do světa se dostala díky překladu spisovatele Davida Mitchella a okamžitě se stala celosvětovým bestsellerem.

Čti víc

Nakladatel Josef Paseka, literární postava z Krvavého románu výtvarníka a spisovatele Josefa Váchala, inspiroval v roce 1989 Ladislava Horáčka nikoliv k založení podniku zaměřeného na vydávání „obluzenin národa českého“, ale k pojmenování jednoho z prvních soukromých nakladatelství po listopadové revoluci. Na Krvavý román, který se stal první knihou z produkce Paseky, navázalo postupem času mnoho dalších Váchalových děl, včetně Šumavy umírající a romantické, co do rozměrů druhé největší české knihy všech dob.

V devadesátých letech 20. století se v edičním profilu Paseky etablovala především historická literatura. Nejambicióznějším projektem z této oblasti je dodnes edice Velké dějiny zemí Koruny české, historicky první vydání kompletních dějin českých zemí od počátků po rok 1945. Celá řada renomovaných historiků, kteří se autorsky podíleli na „Velkých dějinách“, publikovala v Pasece i další knihy věnované nejrůznějším tématům a osobnostem českých i světových dějin.

Od svého založení až do současnosti vydává nakladatelství i prózy úspěšného českého spisovatele Petra Šabacha. Velký ohlas zaznamenaly také knihy Květy Legátové Želary a Jozova Hanule, jež dosáhly velkého úspěchu i v zahraničí. Mezi kmenové autory patří rovněž básník Pavel Šrut, který mimo jiné napsal a společně s výtvarnicí Galinou Miklínovou v Pasece publikoval oblíbené dětské knihy o Lichožroutech (ocenění Magnesia Litera – kniha desetiletí). Významným počinem nakladatelství je nové, doplněné vydání spisů básníka Vladimíra Holana.

V současné době nabízí Paseka široké spektrum knih různých žánrů. V oblasti překladové literatury pokračuje v projektu souborného vydání díla Vladimira Nabokova, dlouhodobě se věnuje řadě předních světových prozaiků (Alice Munroová, Amos Oz, Salman Rushdie, Roberto Saviano, W. G. Sebald, Steve Sem-Sandberg, Ljudmila Ulická, John Updike aj.) a v posledních letech představuje rovněž řadu nových současných autorů zejména evropských literatur.

Důležitou součást produkce nakladatelství tvoří knihy z oblasti překladové non-fiction. Výrazný ohlas v této sféře v poslední době zaznamenaly knihy amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba (Černá labuť, Zrádná nahodilost), k nejúspěšnějším popularizátorům exaktních věd patří již tradičně Brian Greene a John D. Barrow.

Nakladatelství Paseka patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy a autorská čtení. Do roku 2016 také provozovalo litomyšlské Portmoneum, které je teď majetkem Pardubického kraje. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami. I přes výraznou proměnu nakladatelského profilu a rozšíření celkového edičního záběru na současnou českou i překladovou prózu, dětské knihy, kvalitní publicistiku a další žánry zůstává Paseka věrná svým „váchalovským“ základům.

Čti víc
Kupte společně
A proto skáču - Naoki Higashida
Autista a poštovní holub - Al Galidi Rodaan
446 Kč
Ušetříte 11 Kč

„Pro čtenáře je dobrá kniha nejlevnějším koníčkem, pro autora nejdražším. “

Gabriel Laub