Knihy
E-knihy

Melancholie: Skleněná těla

Na skladě
4-5 hodin čtení
Nakladatel
Knižní klub, 2016
1. díl série
Melancholie

Skleněná těla od autorů bestselleru Vraní dívka přinášejí další temný severský thriller, jenž opět zamíří do nejhlubších koutů lidské duše a odkryje její odvrácenou tvář. Švédsko zaplavila vlna sebevražd. Umírají mladí lidé, ze světa scházejí těmi...

Čti víc

332 Kč

Běžná cena Běžně 349 Kč

Ušetříte 5%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Skleněná těla od autorů bestselleru Vraní dívka přinášejí další temný severský thriller, jenž opět zamíří do nejhlubších koutů lidské duše a odkryje její odvrácenou tvář.
Švédsko zaplavila vlna sebevražd. Umírají mladí lidé, ze světa scházejí těmi nejděsivějšími způsoby. U všech se našly staré kazety s hudbou z osmdesátých let. Stockholmský detektiv Jens Hurtig zjistí, že všechny patřily jediné ženě. Nedlouho poté začne někdo brutálně zabíjet vlivné osobnosti. Souvislost obou případů je hrozivější, než si kdo vůbec dokáže představit…
Skleněná těla vyprávějí napínavý příběh o hudbě, touze a nenávisti – příběh o tom, čeho všeho je člověk schopen kvůli umění a jak extrémní prostředky je ochoten k tomu použít. Skleněná těla jsou návykový román, jehož čtení bolí, ale nejde zastavit.
Čti víc
Kupte společně
Melancholie: Skleněná těla - Erik Axl Sund
Vraní dívka - Erik Axl Sund
664 Kč
Ušetříte 34 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Originální název
Glaskroppar
Rozměr
150×233 mm
ISBN
9788024252087
Naše katalogové číslo
228614
Počet stran
320
Hmotnost
660 g
Rok vydání
2016
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Knižní klub

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,4 / 5

5 hodnocení

3
1
1
0
0

Jana Chlupová
Jana Chlupová
11.1.2017
Po dlouhé době trochu zklamání. Řekla bych takový lepší průměr: nebyla to sice nuda, ale není to knížka, na kterou bych nemohla přestat myslet, jak se mi to často stává. Ač byla hodně psychologická, nezanechala mi v hlavě vůbec žádné otázky, ideje, myšlenky. Čekala jsem zkrátka víc. Rozhodně to ale není špatný thriller, teda pokud máte rádi tento žánr.

Na knize mě iritovalo hned několik věcí. Vadila mi změť postav. Hned od začátku tam autorské duo sypalo jedno švédské jméno za druhým. A to není žádná legrace. Zhruba první třetinu jsem se nechytala a často jsem listovala zpátky (asi kdybych knihu četla na jeden zátah, bylo by to lepší, ale za den pauzy jsem nevěděla kdo je kdo). První třetina byla pro mě slabá, sebevraždy mladých lidí jsou sice velice smutné, ale byli prostě "cáklí" a to se stává. Téma je zajímavé, hromadné sebevraždy pod vlivem nějaké vyšší síly jsou děsivé, ale když už toho je moc, jako tomu bylo v této knize, začalo to na mě působit rušivě. V duchu jsem si říkala, ať už autoři brzdí, že už to stačí. Hrubý slovník, detaily sebepoškozování, hluboká sonda do mozků teenagerů topících se v depresích. Na můj vkus až zbytečně moc psychologických keců kolem.

Druhá třetina už byla o něco lepší, příběh se rozjel trochu jiným směrem. Ale ani v polovině jsem neměla zdání, jak do sebe příběh zapadne, i když bylo už dlouho zřejmé, že se to nějak propojí. Pořád jsem mezi řádky hledala ten můstek, to pojítko, a to mě znervózňovalo.

Opravdu bavit mě to začalo v poslední třetině, kdy se děj začal trochu rozplétat, vše se mísilo dohromady až neuvěřitelným způsobem. Zloducha jsem podezírala o něco dřív, než to vyšlo okatě najevo, ale i po přečtení jsou mi některé rovnice stále záhadou a chybí mi odpověď na několik "proč". Být autorem ubrala bych ve zdlouhavých psychologických rozborech, psychopatických myšlenkách, zbytečných dějových liniích a vypiplala bych samotné finále. Pánové mohli ze závěru vytěžit rozhodně víc, spousta toho zůstala nevyřčená, celá příčina všeho byla taková odbitá.

Každopádně nedoporučuju číst rozpolceným teenagerům, lidem v depresích ani vystrašeným rodičům dospívajících dětí.
Čti víc
Aneta Mašková
Aneta Mašková
16.4.2016
Pokud mám být upřímná, asi jsem čekala něco víc. Po přečtení dvou dílů z triologie Vraní dívka (na třetí se zatím pouze práší), jsem doufala, že tahle kniha bude naprosto dechberoucí a že mi bude běhat mráz po zádech. Bohužel, opak je pravdou. Příběh průměrný, poutavý a trochu tajemný - proto čtyři hvězdičky - ale na toto spisovatelské duo je to prostě málo. Pokud jste nečetli již zmíněnou triologii, neváhejte a tuhle knihu si přečtěte. Ale pro ty, kteří ji četli a vědí, jak nechutný/odporný/děsivý/pošahaný/extravagantní způsob vyprávění této spisovatelské dvojice je, to nejspíš bude tak trochu zklamání. Velké plus je, že jsem se do knihy opravu rychle začetla (celé tři dny mi trvalo ji přečíst), ale když jsem ji dočetla, do hlavy se mi vloudily myšlenky již výše zmíněné. =)
Čti víc
Tereza Špetlíková
Tereza Špetlíková
1.3.2016
00:08. Velká, rudě zářící a blikající čísla radiobudíku na nočním stolku svědčí o nedávném konci dne, ale také o začátku toho následujícího. V tento čas jsem došla na konec své cesty.

V 00:08 jsem po čtenářském maratonu dočetla Skleněná těla. Jsem ohromena...

Každým dnem vyjde autorům trilogie Vraní dívka první díl nové, rovněž třídílné série Melancholie s názvem Skleněná těla. Byla jsem moc zvědavá na to, s čím tato švédská autorská dvojice, píšící pod pseudonymem Erik Axl Sund, přijde.

A rovnou musím konstatovat, že to ZASE dokázali! Opět se jim dle mého názoru povedlo napsat bestseller. Jejich dílo je znovu temné, šokující, místy doslova bolí, ale je úžasně čtivé, obrovsky napínavé, jednoduše ho nejde odložit! Po dlouhé době se mi stalo, že mi u knihy nezačaly padat víčka.

Povídá se, že si Hunger vypíchl oči pletacími jehlicemi. Prý k tomu existuje i fotodokumentace. Všechno kvůli tomu, aby se stal naprosto lhostejným a zůstaly pro něj zásadní jen myšlenky.

Sebevražda, zvlášť v případě mladých, ještě dospívajících lidí, připadá člověku nesmyslná. Ti, kdo ještě z života neokusili to skutečně krásné, to dobrovolně „balí“, a ještě k tomu volí tak příšerné způsoby, jak odejít. Příliš bolestivé pro sebe, pro své rodiče i pro ostřílené policisty, techniky i patologa. Mladí lidé mívají v hlavě zmatek. Často se cítí špatně, nepochopeně, nejsou schopni vidět souvislosti nebo budoucnost. Dobrovolná smrt jim v takových chvílích může připadat jako snadné východisko.

Ve Skleněných tělech, v originálním, řezavém názvu Glaskroppar je takových zarmoucených mladých lidí plno. A přesto bych ho doporučila k přečtení právě i mladistvým, i když je to tvrdý, neotesaný kámen. Respektive právě proto. Kromě odstrašujících příkladů spolu s jednou z hlavních postav přijdou na to, že sebevražda rozhodně nic nevyřeší! Protože „tělo zemře, ale bolest přetrvá! Jen se přenese na někoho jiného...“

Drží žiletku mezi palcem a ukazováčkem. Řezy do hubených, bledých prsou jsou hluboké a Hurtig váhá, jestli ji má jít zastavit nebo jestli má zavolat záchranku. Ale když se rozhlédne po tunelu, zjistí, že dívka není sama a že to není ojedinělý jev. Vidí všední den v naprosto příšerné tmě. Den bez naděje.

Jako čtenáře autorovy prvotiny mě příjemně překvapilo, že se v příběhu opět vyskytují stejné postavy. Mám ráda seriály a pokračování. Můžu se tedy těšit minimálně hned na další dva díly – jupí! Rovněž mě potěšilo, že autorův styl již dosáhl jistého mistrovství, zejména oproti prvnímu dílu předchozí trilogie. Ten mi tehdy připadal zmatečný, nepřehledný a nečtivý. To se změnilo. Zůstala propracovanost děje i střídání krátkých dějových linií z pohledu různých osob a ubylo z množství krkolomných švédských názvů (nebo už jsem si na ně zvykla).

Líbí se mi, když se při čtení beletrie dozvím nějaké nové faktické informace. V tomto případě to bylo několik věcí z oblasti náboženství (křesťanství i islám), hudby mně neznámého metalového žánru, a také jsem třeba zjistila, proč mají lidé beroucí heroin špatné zuby nebo proč myši nemají v krvi nikdy více, než 1 promile alkoholu, i když je jejich přístup k němu neomezený.

Dalším důležitým přínosem v knize jsou pro mě její přesahy a různé roviny. Detektivní je jasná. Rovněž psychologická je zřejmá. K tomu je zde ještě milostná linie, a to i homosexuální, rodičovská (ne)láska a síla lásky přátelské. Humor v této knize právě nenajdete. Zato přesahů, ponaučení až poselství je tu hned několik. Důležitý je boj a naděje! Nevzdávej se, neubližuj si, najdi si spřízněné duše, nech si pomoci, měj cíl, ale hlavně jdi dál! Život je prostě boj. Od začátku až do konce.

Po ranním dočtení knihy, kdy jsem byla stále dokonale vzhůru, jsem přemýšlela, jak knihu ohodnotím. A nenapadlo mě nic, za co strhnout body. Takhle by to mělo vypadat. Shrnuto, podtrženo, tohle si nenechte ujít!

100 %
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Melancholie: Skleněná těla - Erik Axl Sund
Vraní dívka - Erik Axl Sund
664 Kč
Ušetříte 34 Kč

„Kdybych byl diktátorem, zakázal bych zákonem půjčování knih.“

William Saroyan