Knihy
E-knihy

Zbabělci

Leda, 2015
Na skladě
Nakladatel
Leda, 2015

Dnes už kultovní a také světově proslulý román Josefa Škvoreckého, jednoho z nejvýraznějších autorů české moderní literatury, zobrazuje osm posledních dnů druhé světové války na malém městě viděných očima dospívajících „pásků“, kteří se vysmívají...

Čti víc

262 Kč

Běžná cena Běžně 298 Kč

Ušetříte 12%

Na skladě, objednávejte ale rychle

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Dnes už kultovní a také světově proslulý román Josefa Škvoreckého, jednoho z nejvýraznějších autorů české moderní literatury, zobrazuje osm posledních dnů druhé světové války na malém městě viděných očima dospívajících „pásků“, kteří se vysmívají falešným frázím a zdánlivě ušlechtilým gestům, ať už znějí srdečně vlastenecky, anebo pateticky revolučně.

Teatrálnímu revolučnímu vzepětí svých otců proti kapitulujícím Němcům se kluci neubrání a Danny s kamarádem dokonce – spíš náhodou – zlikviduje německý tank a vítá Rudou armádu. Všeobecný nával vlasteneckého nadšení a výjevy mučení německých vojáků, kteří nestačili utéct, ho ale odpuzují a do mysli se mu vtírá obava ze sovětských vojáků, jejichž příchod už zmobilizoval místní komunisty.

Škvoreckého román přinesl ve své době nejen převratný generační, nelítostně realistický a nemoralizátorský pohled na historické události, ale též sugestivně podanou psychologickou sondu do duše dospívajícího mladíka, jehož životní náplní byli dosud jen kamarádi, jazz a touha po Ireně, nedosažitelné lásce. Jazyk románu je živý a autentický, nesvázaný konvencemi. Režim autora za to vše pobouřeně odsoudil a zatratil, naopak čtenáři dílo uvítali s nadšením.
Čti víc
Kupte společně
Zbabělci - Josef Škvorecký
Sedmiramenný svícen - Josef Škvorecký
470 Kč
Ušetříte 47 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
432
Hmotnost
570 g
Rok vydání
2015
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Leda
Rozměr
139×204 mm
ISBN
9788073354008
Naše katalogové číslo
225650

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

Josef Škvorecký byl český prozaik, esejista, překladatel a exilový nakladatel. Společně s manželkou (taktéž spisovatelkou) Zdenou Salivarovou založil renomované nakladatelství Sixty-Eight Publisher v kanadském Torontu, kde vydával převážně díla českých autorů, jenž byli za totality v Čechách zakázaní. Patřil k nejvýznamnějším poválečným českým prozaikům. Do literatury vstoupil poezií s prvkami civilismu a povídkami. Ohlas však vzbudil a román Zbabělci, první část pentalogie s autorovým alter-egem Dannym Smiřickým v hlavní roli. Tato pentalogie je Škvoreckého nejvýraznější literární počin - podává ucelené svědectví o české společnosti od druhé světové války až po autorovy zkušenosti z exilu (další části: Tankový prapor, Mirákl, Prima sezóna a Příběh inženýra lidských duší). Významná je i jeho překladatelská činnost (překládal zejména přední moderní americké autory - Raymonda Chandlera, Ernesta Hemingwaye, Williama Faulknera, Sinclaira Lewise, Henryho Jamese a další).

Čti víc
Kupte společně
Zbabělci - Josef Škvorecký
Sedmiramenný svícen - Josef Škvorecký
470 Kč
Ušetříte 47 Kč

„Knihy nejsou morální či nemorální. Knihy jsou dobře či špatně napsané. A dost. “

Oscar Wilde