Knihy
E-knihy

Kdo chytá v žitě

3-4 hodiny čtení
Nakladatel
Knižní klub, 2015

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caulfieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem...

Čti víc

175 Kč

Běžná cena Běžně 199 Kč

Ušetříte 12%

Posíláme do čtyř dní

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caulfieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí.
Čti víc
Kupte společně
Kdo chytá v žitě - J.D. Salinger
Devět povídek - J.D. Salinger
439 Kč
Ušetříte 38 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
192
Hmotnost
270 g
Rok vydání
2015
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Knižní klub
Rozměr
132×209 mm
ISBN
9788024250281
Naše katalogové číslo
219868

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

3,8 / 5

12 hodnocení

5
2
3
2
0

Lenka
12.3.2016
Knížku jsem poprvé četla asi před čtyřmi roky, protože na ni byla narážka v jiné knížce. Tak to většinou dělám. Když je někde narážka na něco jiného, musím to prozkoumat, protože mě rozčiluje být neinformovaná. Byla jsem nadšená. A ještě nadšenější jsem byla, když nám letos předělali seznam četby k maturitě, kde jsem objevila i Kdo chytá v žitě. Po smolných přečetla-jsem-to-a-pak-zjistila-že-to-nemáme-v-seznamu momentech tak přišel okamžik štěstí. A navzdory tomu, že jsem to už četla...

... jsem si to musela rovnou koupit (ne, nemůžu si přeci jen tak koupit učebnice bez toho, abych si koupila i něco užitečného) a přečíst znovu. Bylo to moje odbočení od starostí s maturitou, které jsem si mohla odůvodnit, protože to vlastně patří k maturitě. Jupíjou!

Musím uznat, že teď se mi knížka líbila ještě víc. Možná proto, že místo vypracovávání dějepisných otázek bych snad i Mein Kampf četla se zájmem a zanícením. Možná proto, že jsem starší, a s Holdenem se víc ztotožňuji. No... vidím se v každé druhé postavě, nejspíš to bude nějaký psychický problém. S ním se ale stoprocentně ztotožňuji právem! Věkově jsme si blízko (od doby prvního čtení jsem ho přerostla, to je děsivé) a názorově ve spoustě věcí. Sama nevím, co udělám se svým životem, kritizuju všechno a všechny, i když nechci, a ačkoli jsem pravděpodobně moc velký srab na to, abych utekla ze školy a z domova, občas na to mám chuť... upřímně, kdo ji nikdy neměl?

Nebudu tady rozebírat děj ani nic jiného (to si nechám na tu zkoušku, kde si Salingera určitě vylosuju!), i když by se to v recenzích pravděpodobně dělat mělo, jen se snažím vylít si duši. Protože navzdory tomu, že většina mých spolužáků byla z Holdenových keců otrávena, já je miluju. Díky nim si toho hnusáka dokážu docela živě představit jako doopravdického člověka – upřímně, to se u každé postavy tak úplně nedá. Je jedno, že je to prakticky o ničem, nic mě to nenaučí (dokonce ani pravopis!)... ono možná to bude právě ono.

Zkrátka si myslím, že by si to každý měl přečíst. Ať už si Holdena nakonec oblíbí, nebo ho bude nenávidět. Stejně ho začnete milovat, i kdybyste si na něj stěžovali, protože když někomu o někom vypravujete, začne vám pak scházet (jak řekl jeden děsně geniální člověk, haha)!
Čti víc
Lucie Pelčáková
Lucie Pelčáková
24.2.2016
J. D. Salinger, celým jménem Jerome David Salinger, je tak nějak synonymem pro Kdo chytá v žitě. Napsal také 35 povídek, okolo kterých však nikdy nevznikl takový rozruch a jsou spíše známy jako neúspěšné a nepříliš kvalitní dílo.

Kdo chytá v žitě je jedním z nejznámějších románů americké literatury 20. století. Na středních školách je mnohdy zařazen do povinné školní četby. Podle několika recenzí, je toto dílo mnohdy unavující a bez děje, akce a čehokoliv, kvůli čemu byste ji milovali.

Hlavní hrdina, Holden Caulfield, je poměrně problémový šestnáctiletý chlapec. Občas se zdá, že vše, co říká, myslí s obří várkou nadsázky, jindy se zase zdá, že je zcela vážný. Je sebestředný, dá se říct, že miluju kritizování ostatních a odsuzuje lidi, kteří jsou pro něj falešní. Na druhé straně je velmi zranitelný, nesmíme zapomenout, že je mu pouze šestnáct let a sám je zmatený a doopravdy neví, kterým směrem se jeho život ubírá. V knize se dočtete o tom, jak byl (opět) vyhozen ze školy a co následovalo před tím, než přišel domů.

Hlavní charakteristikou této knihy je jedna dějová linka s občasnými prvky retrospektivy a především jednoduchý sloh a slovní zásoba. Já knihu četla anglicky a musím uznat, že jsem se dočetla spoustu nových hovorových slovíček a především idiomů, které se mi budou hodit. Anglický jazyk v této knize je opravdu jednoduchý a čte se krásně, není tam nic, čemu byste nerozuměli a museli číst několikrát.

Pro mě je tato kniha něčím, čemu z části rozumím a z druhé části nenávidím. Chvílemi jsem opravdu toužila po tom knihu odhodit a Holdena propíchnout. Jindy jsem ho chtěla obejmout a říct mu, že vše bude v pořádku a nemusí se bát. Celkově mi nepřijde, že by mě kniha nějakým způsoben (kromě anglické slovní zásoby) obohatila, ale musím uznat, že jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ve své době byla jistě něčím průkopnickým, ale na dnešní dobu se už nehodí, možná proto je i tohle důvod, proč je u mladé generace nepříliš oblíbenou. A pokud chcete vědět něco o pocitech mladého chlapce, tato kniha vám poskytne téměř dokonalý přehled o tom, co se mu honí v hlavě.
Čti víc
Vladimír Blažek
Vladimír Blažek
14.11.2013
Názor čitateľa
Kto chytá v žite...kniha o ničom ako aj o všetkom. Kniha o 4 dňoch 16 ročného mladého chalana, ktorého vykopli zo školy (zasa) a popri tom si hľadal svoje miesto v spoločnosti a nezabúdal všetko ironizovať, vysmievať sa, ľutovať, frflať na všetko okolo, takým vtipný spôsobom, že ste sa museli niekedy pousmiať. Aj my sa vo svojom živote pravidelne stretávame so Stradlatermi, Ackelymi, profesormi Spencermi, Jane a Sally atď. a veľakrát si myslíme to čo Holden. Otázkou je, či sa tiež nenachádzame v období života, kedy hľadáme niečo, čo nám žiaľ okolie nemôže poskytnúť. A tak sme prestali hľadať a na väčšinu vecí neustále frfleme a ironizujeme. Dôležité je neprestať hľadať.

Kto chytá v žite je pre mňa veľký relax, príbeh, ktorý sa číta sám a nestále sa ku nemu rád vraciam a strávim s ním prevažne jedno príjemné nedeľné popoludnie. Nezabudnite, že "známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť."

Bohatstvo, som sa nejako rozpísal.
Čti víc

Čti víc
Kupte společně
Kdo chytá v žitě - J.D. Salinger
Devět povídek - J.D. Salinger
439 Kč
Ušetříte 38 Kč

„Kniha má schopnost dokazovat mi o člověku to, co nevidím, co o něm nevím.“

Maxim Gorkij