Podívejte se na ukázku z e-knihy
EPUB MOBI

Past na královnu  E-KNIHA

Vášnivá cizinka na českém trůnu
Otomar Dvořák  ·  Vydavatel: Alpress, 2014
Edice: Klokan
OKAMŽITÝ DOWNLOAD EPUB

Tento otevřený formát je dostupný bez šifrování, může však obsahovat viditelné i skryté údaje, indentifikující nákup. Jako takový formát stáhnout a číst?

Před nákupem si prosím zkontrolujte i seznam podporovaných zařízení. V případě pochybností nás můžete kontaktovat na adrese eknihy@martinus.cz

MOBI

Tento otevřený formát je dostupný bez šifrování, může však obsahovat viditelné i skryté údaje, indentifikující nákup. Jako takový formát stáhnout a číst?

Před nákupem si prosím zkontrolujte i seznam podporovaných zařízení. V případě pochybností nás můžete kontaktovat na adrese eknihy@martinus.cz

      (1)
Objednejte si zboží celkem nad 999 Kč a poštovné máte zdarma!

Poštovné zdarma nad 999 Kč!

Při objednávce nad 999 Kč neplatíte v našem obchodě poštovné. Kompletní podmínky poštovného.

Naše cena:
149 Kč
Běžná cena:
274 Kč
Ušetříte:
46% (125 Kč)

Okamžitě ke staženíE-knihu můžete i darovat!

Tuto elektronickou knihu můžete i darovat někomu jinému. Stačí dokončit nákup a v e-knihovně vybrat možnost “Darovat e-knihu". Můžete vytisknout dárkovou poukázku, knihu poslat e-mailem nebo načasovat, aby mu/jí přišla do e-mailové schránky ve vámi zvoleném dni.
Více informací

Přidat do wishlistu
Co je to wishlist?

Wishlist je seznam vašich tajných přání. Jediným kliknutím si do něj můžete ukládat tituly, které vás zaujaly a které byste v budoucnosti možná chtěli koupit pro sebe nebo své blízké. Pro používání wishlistu musíte být přihlášení.

Více doporučení

Lidé, kteří si koupili tuto e-knihu, si koupili také

Nahlásit chybu

O e-knize

Pro malou vévodkyni Žofii, trpící na zchudlém hradě neláskou rodičů, si jednoho dne přijede protřelý strýc, aby z ní vychoval dámu a výhodně ji provdal. Ani na mysl by mu nepřišlo, že se do ní zamiluje sám český král! Ale dvorské intriky a výbušná Václavova povaha hrozí udusit počáteční okouzlení. Proto bude muset mladičká královna využít všechen svůj diplomatický um, aby si své postavení i lásku udržela.

Pokračovat ve čtení

Poslat doplňující údaje o e-knize

Kupte výhodně společně

Celkem pouze za 338 Kč
(ušetříte 235 Kč)
Koupit společně

Podrobnosti

  • Počet stran: 316
  • Jazyk: český
  • Rok vydání: 2014
  • Naše katalogové číslo: 188545


Hodnocení čtenářů a čtenářek       (hodnotil 1 člověk) Přidat hodnocení

Řekněte svůj názor na tento titul ostatním i vy!

Máte tuto e-knihu? Chcete se podělit o názor?

Podělte se o něj s ostatními čtenáři! Možná jim tak pomůžete při rozhodování.

1
Vaše hodnocení knihy
2
Chcete navrhnout další vaše oblíbené e-knihy? Klikněte.
3
Recenze a diskuse jsou službou pro návštěvnice a návštěvníky Martinus.cz. Příspěvky jsou zveřejněné obvykle do 24 hodin, vyhrazujeme si však právo neuveřejnit a vymazat zejména příspěvky, které:
  • jsou vulgární nebo urážlivé
  • nesouvisí s titulem nebo tématem
  • porušují nebo vyzývají k porušování autorských práv
  • odkazují na nabídku nebo webové stránky konkurence
  • obsahují jakékoli URL odkazy
  • nejsou podepsané
Eva Zajícová
Eva Zajícová
10. října 2009
     
Reagovat

Smyslná a kacířská královna? 2

Tento příspěvek prozrazuje důležité momenty děje, proto je skrytý, abychom vám nepokazili zážitek ze čtení.
Přejete si ho zobrazit?

(měla jsem možnost číst tuto knihu již v rukopise, neboť se s autorem dobře znám :-) A myslím, že jde zatím o nejlepší z jeho doposud vydaných historických románů.)
O Žofi Bavorské, druhé ženě krále Václava IV., máme většinou zkreslené představy. Pro historiky je jen jakousi epizodní figurkou v pozadí hektických událostí přelomu 14. a 15. století. Také romány či filmy ji líčí buď jako naivní a rozmařilou krásku, nebo naopak jako vážnou a zbožnou paní, která chodí do Betlémské kaple poslouchat kázání Mistra Jana Husa. Jaká byla tato královna ve skutečnosti?
Z útržkovitých zpráv, roztroušených v různých dobových dokumentech, vyplývá, že šlo o mimořádně vzdělanou a inteligentní ženu, kterou již v raném mládí poznamenal problematický vztah k rodičům. Její otec, vévoda Jan Mnichovský z rodu Wittelsbachů ji dal na vychování ke svému bratru Fridrichovi, jenž vládl na bavorském hradě Landshutu a proslul jako vynikající diplomat, intrikán a svatební dohazovač. Strýc Fridrich patrně moc dobře věděl, proč s sebou vzal sice teprve třináctiletou, ale velmi půvabnou a chytrou Žofii na diplomatickou cestu do Čech. Potřeboval totiž získat krále Václava IV. jako spojence proti svazu rýnských měst. Doufal, že přítomnost půvabné dívky naladí českého krále příznivěji. A dopadlo to lépe, než očekával: čerstvý vdovec Václav se do mladičké bavorské vévodkyně zamiloval. Svatba se konala hned následujícího roku.
Mladá královna se nám jeví jako renesanční milovnice života, vášnivá tanečnice (zachovala se skandální zpráva o tom, jak během hostiny na Karlštejně tančila s rakouským vyslancem na stole), milovnice knih (společnou „svatební“ bibli si nechal královský pár vyzdobit eroticky dráždivými obrázky nahého krále a královny!) podporovatelka umění, ale i schopná manažerka, která pozvedla k prosperitě svá věnná města a neváhala vést „soukromou válku“ s odbojnými šlechtici a v neposlední řadě podporovatelka charity a sociální pomoci vdovám, sirotkům a starým lidem. Mnohdy ve skrytu držela otěže vlády za psychicky labilního krále Václava IV. Snažila se ho smířit s arcibiskupem Janem z Jenštejna i s českou šlechtou, jenže to bylo nad její síly. Později se stala oddanou stoupenkou Mistra Jana Husa, dokonce se kvůli tomu rozešla ve zlém se svojí rodinou. Po Husově upálení právě ji považoval papež za „nejnebezpečnější kacířku v Čechách“. Její příklon ke katolíkům a králi Zikmundovi považují „ideologičtí vykladači husitství“ za zradu. Ona však své ideály nezradila; pouze rázně odmítla husitský extremismus, spojený s násilím a ničením. Po smrti svého muže převzala vládu jako „vladařka“ a měla za úkol zastavit chaos v zemi. Postavila proti husitským radikálům silné vojsko a dokázala je přinutit, aby opustili Prahu. Dá se říct, že byla jediná, kdo „porazil Žižku“.
Život této vzdělané, ambiciózní a krásné ženy byl vskutku plný šokujících protikladů. Musela se vyrovnat s podivným vztahem k otci, strýci a manželovi, popletla hlavu mnoha mužům (za její tajné milence byli považováni hofmistr Jíra z Roztok, nejvyšší purkrabí Čeněk z Vartenberka a dokonce i švagr Zikmund, nemluvě o zvlášť důvěrném vztahu s Janem Husem) a její vítězství byla vykoupena mnoha prohrami.
Ve svém románu, napsaném formou fiktivní Žofiiny zpovědi, se zkušený autor Otomar Dvořák pokusil o vylíčení jejího života od dětství a romantického období dospívání, kdy byl strýcův hrad Landshut centrem rytířské kultury a umění „pěvců lásky“ minnesängrů, přes tajemnou atmosféru křivoklátských lesů, kde mladičká Žofie poznává vášnivého lovce Václava, až po hektický život v centru země, v gotické Praze, kde je zatažena do zrádné sítě dvorských intrik. Vztah královských manželů málem končí rozkolem – ale vražedný pokus otrávit krále Václava, je opět sblíží. Manželé k sobě najdou cestu, založenou na hlubším vzájemném pochopení.
Tento „happy end“ byl ovšem jen dočasný, a proto autor pracuje na další knize, která bude volným pokračováním Žofiiných osudů, a dovede je až k oněm posledním rokům, které trávila uprostřed bouře husitských válek jako exulantka v Prešpurku (dnešní Bratislavě).
V životním příběhu královny Žofie Bavorské se Otomar Dvořák snaží odhalit, co této ženě pomohlo překonat na křehké bárce osudu ono rozbouřené moře intrik, zrad, zákeřných vražd, šílenství, nepochopení a válek. Předpokládá, že to byla především její nezměrná vůle, s níž se snažila vybudovat své království lásky a štěstí. A nejen pro sebe, ale i pro českou zemi.
(recenze z Martinus.sk) Zobrazit celou recenzi

Dále doporučuji: Otomar Dvořák: CÍSAŘ ALCHYMISTŮ; Otomar Dvořák: HOŘÍCÍ LILIE; Otomar Dvořák: OČI BAZILIŠKA;

Byla pro vás tato recenze přínosná?   (2)   (0)
VISA MasterCard Platba24 Česká spořitelna MojePlatba Komerční banka ePlatby Raiffeisen Bank online převod GE Money Bank mPeníze mBank online převod Sberbank online převod Fio banka online převod ČSOB Poštovní spořitelna / Era PaySec Zuno Pay PayU