Knihy
E-knihy

Spánek

Odeon, 2013
Nakladatel
Odeon, 2013

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru...

Čti víc

237 Kč

Běžná cena Běžně 249 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do pěti dní

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti.

Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.
Čti víc
Kupte společně
Spánek - Haruki Murakami
1Q84: Kniha 3 - Haruki Murakami
331 Kč
Ušetříte 17 Kč

Recenze, kritiky

Spánek (Tomáš Miháľ), citaj.to

Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
80
Hmotnost
300 g
Rok vydání
2013
Vazba
pevná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Odeon
Rozměr
147×214 mm
ISBN
9788020715364
Naše katalogové číslo
162700

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,4 / 5

25 hodnocení

16
4
4
1
0

Veronika
10.11.2017
Bohužel moje recenze tady bude asi jako jediná negativní :/ .. Knížka má sice krásné ilustrace a celkově vzhled stránek je moc pěkný. Nápad na děj je taky hodně zajímavý. Ale tak nějak jsem ji nepobrala, hlavně ten konec! .. Ale jelikož Norské dřevo se mi moc líbilo, tak jsem usoudila že do téhle knížky musím ještě dospět a pak si z ní třeba něco odnesu, ale teďka bohužel :/
Čti víc
Ivana
17.12.2015
Spánek
" Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát," - sú úvodné slová hlavnej hrdinky poviedky Spánek, vydanej v českom preklade od japonského spisovateľa Haruki Murakamiho. Nespavosť, ktorú hlavná postava už raz okúsila počas svojich vysokoškolských čias k nej prichádza opäť, tentoraz v zmenenej podobe. Ale aj ona je už iná, má 30 rokov, syna a je ženou v domácnosti. O svojom zvláštnom, medicínsky nepodloženom fyzickom stave, ktorý pretrváva celý mesiac sa nezdôverí manželovi ani inej blízkej osobe. Noc i deň prináša hlavnej hrdinke novú realitu naplnenú hodinami strávenými čítaním Tolstého románu Anna Karenina pri poháriku brandy a tabuľke čokolády. Vytrhnutie zo životnej rutiny spôsobuje nečakané otrasy jej vnútorného sveta.
Príbeh je oknom do psychiky mladej ženy, ktorá v čase kedysi vyhradenom len pre spánok ostáva sama; robí veci, ktoré kedysi zvykla robiť rada, ale časom už prestali byť súčasťou jej každodenného života. Postava nepredkladá čitateľovi jasnú odpoveď prečo je to tak, len verne opisuje svoje prežívanie, vzťah k svetu, životu a ľuďom v ňom. Čitateľ v priebehu čítania cíti bolesť, smútok či neistotu, ktorá vďaka autorovej autentickej výpovedi už nepatrí postave, ale stáva sa jeho vlastnou. Emócie knihy dotvárajú bielo - tmavomodré grafické ilustrácie nemeckej umelkyne Kat Menschik.
Vyjadrené slovami autora knihy - " When you come out of the storm, you won't be the same person that walked in. That's what the storm is all about". Enjoy the Storm.
Čti víc
Martina Mizerová
28.8.2015
Atmosféra
Táto kratučká poviedka ma zaujala už od prvej vety.... Bolo to napínavé, tajomne, prečítala som ju asi za pol hodinky, bola to moja prvá knižka od Harukiho
Čti víc
MarekH
23.5.2015
Odosobnený Murakami
Najprv chcem povedať, že nejde o klasické dielo z pera tohto autora. Jediné čo ho spája s tradičným pojatím tvorby, je fascinácia západnými značkami liehovín a fascinácia klasickou hudbou. Autor tu zámerne vynecháva mená, ale nahrádza ich hierarchickým zastúpením v rodinnom živote. Túto útlu knižku dopĺňajú fantastické kresby, od autorky, ktorá výtvarne dopĺňala ďalšie krátke dielo s tým istým štýlom prebalu a sadzby pod názvom Podivná knihovňa od toho istého nakladeľstva. Skoro by sa zdalo, že sa tieto dve knižky štýlovo dopĺňajú a obidve nechajú čitateľa rozmýšľať či sa to hlavnému hrdinovi naozaj stalo alebo celý dej sa odohráva len v hrdinovej mysli. K tomuto názoru som došiel po prečítaní Spánku a dôkladnom prezretí si posledného obrázku, ale aj pri dočítaní Knihovny som mal ten istý problém, ale tam autor použil slová k navodeniu tejto neistoty či sa daný dej vlastne odohral, tak ako prebiehal. Všetko, týmto, na konci ostalo v obidvoch knižkách zahmlené a akosi nedokončené
Čti víc
Jana Benešová
26.10.2014
Názor čtenáře
Spánek se mi, aspoň co se právě děje týče, líbil. Je to ohromně čtivé, psáno jasně, stručně, jednoduše a nesmírně lehce. Čtivosti napomáhá i fakt, že před sebou máte opravdu, opravdu krátký příběh a navíc skoro dvě desítky stránek zabírají celostránkové ilustrace. Ty působí prapodivně, trochu strašidelně, trochu karikaturně, ale do příběhu skvěle zapadají. Doufala jsem, že bude Spánek víc strašidelný a tajemný a temný, ale z toho jsem tedy byla pořádně zklamaná. Až na jeden zlověstný sen hlavní hrdinky jsem se nebála vůbec. Neměla jsem ani husí kůži. A to je škoda, protože náznaky tu jsou a daly by se pěkně rozvést. Možná jsem knížce nepronikla úplně "pod povrch", možná mi něco ušlo, ale přišlo mi to krapet odbyté. A i když jsem milovnicí otevřených konců, tak, jak to vymyslel Murakami, bylo otevřené až příliš a takové... nedodělané. Jako by užuž pospíchal napsat něco jiného.
Čti víc
Dada
25.6.2014
V rozsahu poviedky
Kniha v rozsahu poviedky vás pohltí. Otvorený koniec vlastne všetko vysvetľuje. Vý-bor-né. A naozaj krásne ilustrácie.
Čti víc
Monika
4.3.2017
Názor čitateľa
Môžem sa spýtať, čo otvorený koniec vlastne vysvetluje? Mne to jasné vôbec nebolo a chýbala mi tam dalšia kapitola alebo aspoň náznak..
Čti víc
Darja Vičíková
Darja Vičíková
18.5.2014
Když nemužu spát
Líbezná kniha s klasickou Murakamiho atmosférou s nádhernými ilustracemi. Přečetla jsem jedním dechem a otevřený konec mě dočista zaskočil.
Čti víc
Gabriela Kendiová
Gabriela Kendiová
9.5.2014
Názor čtenáře
ďalšia skvelá knižka....Zhltla som ju na jedenkrát...
Čti víc
8.5.2014
Názor čitateľa
Skvelá kniha, ďalšia z Murakamiho podarených diel.
Čti víc
Eva
15.2.2014
Povinne citanie pre fanusikov Murakamiho
Mlada manzelka a matka uvazuje o zmysle svojho zivota a postupne sa od neho odputava. Napinavy pribeh, aj ked navonok sa zdanlivo nic nemeni. Dej dotvaraju nadherne ilustracie. Lahôdka pre vsetkych priaznivcov tohto spisovatela.
Čti víc

Haruki Murakami se narodil v Kyotu v roce 1949. Vystudoval klasické drama na Katedře literatury Univerzity Waseda v Tokiu. Haruki Murakami je nejpopulárnější současný japonský autor v zahraničí. Jeho tvorba je značně ovlivněna americkou kulturou a často se považuje za postmodernistickou. Spisovatelově příběhy jsou směsí surrealistických prvků, záhad, nostalgie a osobité lehkého humoru, které sjednocuje spontánnost, pocit pronikavé touhy a ztráty.

Čti víc

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům. Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky. Odeon patří do nakladatelského domu Euromedia Group.

Čti víc
Kupte společně
Spánek - Haruki Murakami
1Q84: Kniha 3 - Haruki Murakami
331 Kč
Ušetříte 17 Kč

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole. “

Jan Amos Komenský