Knihy
E-knihy

Lolita

Nakladatel
Paseka, 2013

Lolita, Lola, Lo, Lolitchen, Lottelita... Samotné jméno titulní hrdinky a jeho proměny, vyvolávající hravé i trýznivé asociace, naznačují od prvních řádek Nabokovova nejslavnějšího románu míru obsese jeho vypravěče a protagonisty Humberta Humberta...

Čti víc

257 Kč

Běžná cena Běžně 270 Kč

Ušetříte 5%

Posíláme do pěti dní

Doporučené tituly a kolekce

Více o knize

Lolita, Lola, Lo, Lolitchen, Lottelita... Samotné jméno titulní hrdinky a jeho proměny, vyvolávající hravé i trýznivé asociace, naznačují od prvních řádek Nabokovova nejslavnějšího románu míru obsese jeho vypravěče a protagonisty Humberta Humberta mladičkou Dolores Hazeovou, zároveň ale i nekonečnou prchavost předmětu jeho vášnivého a zničujícího citu.
Bolestná, šokující i dojemná zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností a důsledností, s níž otevírá a rozvíjí své tabuizované téma, s odstupem času jej však stále výrazněji oslovuje jako to, co vždy představovala především: mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma vášně, lásky a hříchu, vycházející z bohatého kulturního zázemí a překypující pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, ironií i humorem.
Čti víc
Kupte společně
Lolita - Vladimir Nabokov
Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
540 Kč
Ušetříte 28 Kč
Našli jste v našem obsahu nějaké nepřesnosti?
Dejte nám o tom vědět.

Máte o knize více informací než je na této stránce nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, když nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

Počet stran
384
Hmotnost
420 g
Rok vydání
2013
Vazba
brožovaná vazba
Jazyk
český
Nakladatelství
Paseka
Rozměr
130×200 mm
ISBN
9788074323010
Naše katalogové číslo
144521

Recenze

Jak se vám kniha líbila?

4,2 / 5

287 hodnocení

156
61
52
9
9

Anastázie Lytvyněnko
Anastázie Lytvyněnko
9.1.2018
Lolita..tuto knihu bych asi nečetla kdybych ji neměla v povinné četbě..tuto knihu musíte bud milovat nebo ji nesnášet.. málokdo má nervy na to se prokousat první polovinou knihy....ta druhá polovina knížky už se četla pro mě lépe...Kniha je klasikou, kterou však opravdu málokdo asi pochopí. Přesto dávám 4* , jelikož jsem se ji donutila přečíst znovu a našla sem snad "kouzlo" této knihy.
Čti víc
Filip Jendrol
Filip Jendrol
15.9.2016
Skladačka
Nabokov je majstrom v používaní jazyka, pre čitateľa bez (a možno aj s) patričných odborných znalostí je prakticky nevyčerpateľným zdrojom (často vtipných) dvojzmyslov, slovných hračiek, zvratov a metafor.... Lolita je nepochybne zábavou na vysokej úrovni, dotkne sa estetického a intelektuálneho cítenia ako máloktorá kniha, do duše však neprehovorí - na to sú tu iní autori, ktorých štýl Nabokov tak rád kritizoval.
Čti víc
Dominika Szapuová
Dominika Szapuová
1.8.2016
Excelent
I bought it, because I had seen the film, but the book was very different. I would not tell, that I did not like it, I was just already influenced by the film, so I had different expectations.There is one thing that everyone should know- this book is not for everyone.
Čti víc
Miša
22.5.2016
Názor čitateľa
Vďaka dôkladným, zdĺhavým a nudním opisom dej viac stál ako gradoval. Často sa od témy odbiehalo na čom vlastne až tak nezáleží lebo ani samotný dej za veľa nestál. Avšak, film oproti knihe - nula bodov. No čakala som od knihy viac, ozaj to bolo z väčšej časti o opisoch prostredia pričom vzťah Lolity a Humberta upadal do pozadia. Kniha celá o Humbertovy, jeho pocitoch a myšlienkach. Ako čitateľa ma absolútne ničím nezaujala ani neprinútila súcitiť s hlavnou postavou - pedofilom. Pre mňa ničom..
Čti víc
Vladimíra Bínová
28.2.2016
Krásna kontroverznosť
Na začiatku knihy som si myslela, že to bude ďalšia nie až tak zaujímavá úvaha o ľudských úchylkách no opak bol pravdou. Hlavná postava mi padla do oka i napriek jeho fetišu a koniec nemohol byť vzhľadom k príbehu napísaný lepšie. Ľutujem len to, že som tak dlho váhala nad prečítaním tejto knihy. Možno vás len naučí, že ľudí netreba súdiť.
Čti víc
Vlasta Kasalová
Vlasta Kasalová
15.11.2015
Krása
Keď sa ma niekto opýta na najkrajšie knihy aké som čítala, musím spomenúť Lolitu. Ak náhodou nevie o čom to je, plný zvedavosti sa ma opýta a vždy po mojej odpovedi ostane prekvapený a jemne zhnusený. Obsah je naozaj zvrátený, no forma je ukážkovo dokonalá. Práve to robí Lolitu jedným z najkrajších kníh, aké som prečítala. Takýto námet môže dopadnúť iba dvomi spôsobmi. Úchylným fiaskom alebo vzrušujúcou cestou kde sa zabúda čo je v spoločnosti dovolené a čo nie. Jediné čo vnímate je tá ľahkosť a krása ktorú Nabokov našiel a bravúrne sa jej zhostil. Preklad Otakara Kořínka je skvelý a nemôžem mu nič vytknúť. Úvod som sa naučila naspamäť. Odporúčam každému milovníkovi precítených opisov. Nie príliš sladkých, nie príliš strohých. Takých akurát na zamilovanie sa.
Čti víc
Nicole
13.5.2015
Názor čitateľa
Jedna z najlepších kníh.Priznávam niektoré stránky tam sú nudné no inak je kniha úžasne a pútavo písaná.Po prečítaní nebudete vedieť či máte Humberta ľutovať alebo zatracovať.
Čti víc
Miriam Masaryková
Miriam Masaryková
8.4.2015
Lolita, Lola, Lo..
"... panie porotkyne! Majte so mnou trpezlivosť! Dovoľte mi aby som vás obral o maličký kúsok vášho vzácneho času!"

Jeden z najkontroverznejších románov, šokujúce dielo so škandalóznou povesťou o láske dospelého muža k nymfičke cestujúcich naprieč Amerikou. Ak ste si však predstavili knihu plnú zvrátenej erotiky tak sa mýlite, žiadne oplzlosti len šialene zvláštna perverznosť a láska. Príbeh písaný s ľahkosťou Vás úplne pohltí a ocitáte sa tak v hlave človeka, ktorý bojuje proti svojim démonom. Počas čítania preciťuje každé jedno rozhodnutie Humberta Humberta, na vlastnej koži prežívate jeho radosť aj bolesť. Cítite každú jednu výčitku a strach, no nie strach z toho, že ho potrestajú, ale že ju raz stratí. Naprieč knihou, naprieč cesty Amerikou sa strácate v hlbinách Humbertovej ľudskosti. Raz nenávidíte jeho, inokedy zas nenávidíte ju. Toto všetko dokázal svojimi slovami vyvolať velikán Vladimir Nabokov. Neprečítať si knihu aspoň raz je ochudobnenie o umelecký a citový zážitok. Čo viac dodať, snáď len čítajte a cíťte tu bezmocnosť vo vzduchu..

"Lolita, svetlo môjho života, oheň môjho lona. Môj hriech, moja duša. Lo-li-ta"
Čti víc
26.10.2014
Názor čtenáře
Lolita, světlo mého života, žár mých slabin... i kdyby kniha jinak nestála za nic, pro ty úvodní slova by stejně byla výjimečná. Zbožňuju Lolitu, bezvýhradně. Je to rozsáhlé, dramatické a velice kontroverzní dílo, které ukazuje, jak nic na světě není úplně černobílé. Už od prvních řádků mě knížka úplně pohltila a měla jsem ji přečtenou za pár dní. Psychologie postav vyvedená k dokonalosti, psáno čtivě a vytříbeně, zkrátka a dobře, jedná se o poklad světové literatury, který by si měl každý povinně přečíst. Už jen proto, aby viděl, jak pestrou paletu barev v sobě každý člověk skrývá.
Čti víc
lucia
18.1.2014
Lolita
skvele, miestami sokujuce, od knizky sa nedalo odtrhnut, 100 krat lepsie ako film
Čti víc

Vladimir Nabokov (celým jménem Vladimir Vladimirovič Nabokov) byl americký spisovatel a literární kritik ruského původu. Už méně lidí ho zná jako entomologa (lepidopterologa), který spolupracovat a osobně se poznal s mnoha významnými entomology světa. Nějaký čas byl také učitelem tenisu. Kromě toho byl i vášnivý a velmi dobrý šachista. Pocházel z velmi dobře situované šlechtické rodiny, což mu umožnilo získat kvalitní vzdělání. Vystudoval francouzskou a ruskou literaturu na univerzitě v Cambridgi. Žil v Berlíně, Paříži a před německou okupací se uchýlil do USA, kde překládal působil na Wellesley College. V roce 1960 se přestěhoval do švýcarského Montreux. Nabokov je spisovatel prozaický i poetický. Jeho lyrická poezie je ovlivněna expresionismem a symbolismem. Zabýval se problematikou odcizení a politickým a intelektuálním životem emigrantů. Zejména ve svých pozdějších dílech často používal ironii a parodii. Nabokovovo nejznámějším románem dosud zůstává Lolita, kterou dokončil v roce 1953. Žádné nakladatelství ji však kvůli šokujícímu příběhu nechtělo vydat. Se spoluprací souhlasilo až o dva roky později francouzské nakladatelství Olympia Press. Tato kniha byla i přesto v Británii a ve Francii dlouho zakázaná. Dnes je uznávaná jako jedna z nejlepších světových románů. Mezi další Nabokovova díla patří například Pnin, Dar, Čaroděj, Bledý oheň či Ada aneb Žár.

Čti víc

Nakladatel Josef Paseka, literární postava z Krvavého románu výtvarníka a spisovatele Josefa Váchala, inspiroval v roce 1989 Ladislava Horáčka nikoliv k založení podniku zaměřeného na vydávání „obluzenin národa českého“, ale k pojmenování jednoho z prvních soukromých nakladatelství po listopadové revoluci. Na Krvavý román, který se stal první knihou z produkce Paseky, navázalo postupem času mnoho dalších Váchalových děl, včetně Šumavy umírající a romantické, co do rozměrů druhé největší české knihy všech dob.

V devadesátých letech 20. století se v edičním profilu Paseky etablovala především historická literatura. Nejambicióznějším projektem z této oblasti je dodnes edice Velké dějiny zemí Koruny české, historicky první vydání kompletních dějin českých zemí od počátků po rok 1945. Celá řada renomovaných historiků, kteří se autorsky podíleli na „Velkých dějinách“, publikovala v Pasece i další knihy věnované nejrůznějším tématům a osobnostem českých i světových dějin.

Od svého založení až do současnosti vydává nakladatelství i prózy úspěšného českého spisovatele Petra Šabacha. Velký ohlas zaznamenaly také knihy Květy Legátové Želary a Jozova Hanule, jež dosáhly velkého úspěchu i v zahraničí. Mezi kmenové autory patří rovněž básník Pavel Šrut, který mimo jiné napsal a společně s výtvarnicí Galinou Miklínovou v Pasece publikoval oblíbené dětské knihy o Lichožroutech (ocenění Magnesia Litera – kniha desetiletí). Významným počinem nakladatelství je nové, doplněné vydání spisů básníka Vladimíra Holana.

V současné době nabízí Paseka široké spektrum knih různých žánrů. V oblasti překladové literatury pokračuje v projektu souborného vydání díla Vladimira Nabokova, dlouhodobě se věnuje řadě předních světových prozaiků (Alice Munroová, Amos Oz, Salman Rushdie, Roberto Saviano, W. G. Sebald, Steve Sem-Sandberg, Ljudmila Ulická, John Updike aj.) a v posledních letech představuje rovněž řadu nových současných autorů zejména evropských literatur.

Důležitou součást produkce nakladatelství tvoří knihy z oblasti překladové non-fiction. Výrazný ohlas v této sféře v poslední době zaznamenaly knihy amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba (Černá labuť, Zrádná nahodilost), k nejúspěšnějším popularizátorům exaktních věd patří již tradičně Brian Greene a John D. Barrow.

Nakladatelství Paseka patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy a autorská čtení. Do roku 2016 také provozovalo litomyšlské Portmoneum, které je teď majetkem Pardubického kraje. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami. I přes výraznou proměnu nakladatelského profilu a rozšíření celkového edičního záběru na současnou českou i překladovou prózu, dětské knihy, kvalitní publicistiku a další žánry zůstává Paseka věrná svým „váchalovským“ základům.

Čti víc
Kupte společně
Lolita - Vladimir Nabokov
Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
540 Kč
Ušetříte 28 Kč