popis
Selský baroko

Selský baroko   E-KNIHA

Jiří Hájíček  ·  Vydavatelství: Host, 2005
(1)
E-kniha dostupná ve formátech:   PDF
Dostupný pro okamžité stažení.
Běžná cena: 199 Kč
Naše cena: 99 Kč
Ušetříte:50% (100 Kč)

Detaily

  • 176 stran
  • český jazyk
Více podrobností

O e-knize

Toto je elektronická kniha (e-kniha). Po jejím objednání a zaplacení vám nepošleme fyzickou tištěnou knihu, ale získáte dvě možnosti. Buď si e-knihu stáhnete v podobě souboru, anebo ji můžete poslat jako dárek. E-knihu můžete číst na čtečkách e-knih (můžete si je zakoupit zde) nebo na některém z podporovaných zařízení. Zkontrolujte si prosím tento seznam před zakoupením e-knihy, abyste předešli nepříjemným překvapením. Za e-knihy lze platit pouze bezhotovostně - kartou nebo internet bankingem. (více informací o e-knihách)

Pokud si jdete koupit e-knihu poprvé, určitě si prosím přečtěte základní informace o tom, jak jejich nakupovat, stahovat a číst - nezabere vám to více jako 5 minut a může ušetřit podstatně více času :-)
Tento titul je v nabídce i jako papírová kniha Selský baroko
V beletrii posledních let se najde jen málo knih, které by se zabývaly naší nedávnou minulostí, a není snad jediné, jejímž tématem by bylo období kolektivizace vesnice v 50. letech. V novele Selský baroko se o takovou historickou reflexi pokouší Jiří Hájíček (1967), autor generace, která vyrůstala dávno po tomto temném období selských procesů.
Příběh začíná zdánlivě nenápadně jednoho horkého léta v zámeckém parku v Třeboni. Pavel Straňanský je genealog, který sestavuje v archivech rodokmeny, většinou pro zámožné emigranty, kteří ve staré vlasti hledají své kořeny. Jedna neobvyklá zakázka jej však přivádí do historie poměrně nedávné a před Pavlem náhle vyvstává příběh vesnické krásky Rozálie Zandlové a sedláků z obce Tomašice.
Osamělý hledač putuje po jihočeském venkově, aby ze zápisů starých kronik a výpovědí pamětníků postupně rekonstruoval příběh udání, které v 50. letech přivedlo několik sedláků do vězení. Vše se však stále více zamotává a Pavel zjišťuje, že jeho téměř detektivní pátrání, které jej přivádí až do žhavé současnosti, namísto jasných odpovědí vyvolává jen další otázky. A ty zůstávají vlastně stále stejné, ať se jedná o příběh starý padesát let nebo několik týdnů. Jak by měl člověk zacházet s vinou, pomstou, odpuštěním? Jakou moc má nad námi minulost?

Magnesia Litera 2006 za prózu
3. místo v anketě Lidových novin Kniha roku 2005

Jiří Hájíček se narodil v roce 1967 v Českých Budějovicích. Vystudoval gymnázium v Týně nad Vltavou a českobudějovickou fakultu Vysoké školy zemědělské. Žije a pracuje jako bankovní úředník v Českých Budějovicích. Je ženatý.
Prozaický debut, sbírka povídek Snídaně na refýži, byla připravena k vydání v nakladatelství Český spisovatel v roce 1995, ale vyšla až v roce 1998 (Hynek). V roce 2001 vyšla v Hostu novela Zloději zelených koní.
Hájíčkovy prózy vzbudily pozornost také v zahraničí. V Budapešti vyšel překlad jeho novely o hledačích vltavínů Zloději zelených koní a připravuje se rovněž polské vydání. Druhý román Dobrodruzi hlavního proudu byl vydán roku 2002 (Host). Na povídkovou tvorbu navázal roku 2004 souborem dvanácti kratších próz Dřevěný nůž (Host). Za knihu Selský baroko (2005) získal Jiří Hájíček cenu Magnesia Litera (2006) za nejlepší prózu. V roce 2007 vydal v nakladatelství Host povídku s názvem Fotbalové deníky. Přestože se slovo fotbal objevuje v titulu knihy, tento sport v románu nehraje hlavní roli, centrálním tématem jsou zejména rodinné vztahy.

Podrobnosti

  • Jazyk: český jazyk
  • Rok vydání: 2005
  • Naše katalogové číslo: 114204
E-knihu můžete také darovat!
Pomozte nám doplnit informace o e-knize

Poslat doplňující údaje o e-knize

Máte o e-knize více informací než je na této stránce, nebo jste našli chybu? Budeme vám velmi vděční, pokud nám pomůžete s doplněním informací na našich stránkách.

E-kniha: Selský barokoSdílet

Recenze (hodnotil 1 člověk)

Řekněte svůj názor na tento titul ostatním návštěvníkům i Vy!

jerry
jerry
16.01.2016
Reagovat

V detstve som veľmi rada čítala pána Tragáčika a táto kniha vo mne vyvolávala podobné pocity. Asi to bude hlavným hrdinom, ktorý mi ho pripomínal. Takže: príjemné čítanie, zároveň sa človek niečo dozvie o nedávnej minulosti, aj keď by som prijala rozobratie témy do väčšej hĺbky. Ale rozsah knihy to asi nedovoľoval. Rozuzlenie bolo trochu prekvapivé, ale uveriteľné. Od tohto autora sa mi viac páčila kniha Rybí krev, tá je výborná. (recenze z Martinus.sk)

Byla pro vás tato recenze užitečná?   ano (1)   ne (0)  
Nahlásit recenzi
E-knihu můžete také darovat!
Další e-knihy z této oblasti
Všemi smysly
Naše cena: 199 Kč
Povídky z jedné kapsy
Karel Čapek
Naše cena: 49 Kč
Bílý klaun
Lenka Procházková
Naše cena: 99 Kč
Zrcadlení
Marta Davouze
Naše cena: 195 Kč
Povídky z druhé kapsy
Karel Čapek
Naše cena: 49 Kč
Divá Bára a jiné dívky na útěku
Božena Němcová
Naše cena: 249 Kč
Spoušť
Sára Vybíralová
Naše cena: 169 Kč
Další e-knihy od autora
Naše cena: 149 Kč
Naše cena: 218 Kč
Naše cena: 313 Kč
Naše cena: 170 Kč
Nejprodávanější e-knihy za posledních 14 dní
Poslední hvězda
Rick Yancey
Naše cena: 199 Kč
Sametový slib
Jude Deveraux
Naše cena: 179 Kč
Sedím na chirurgické ambulanci
M. M. Cabicar
Naše cena: 89 Kč
Básník
Dominik Dán
Naše cena: 209 Kč
Osudová náhoda
S.H. Kolee
Naše cena: 159 KčČteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého. (Čínské přísloví )
Kávička